Երևանում քննարկվել է սոցիալական տաքսի ծառայության ծրագրի երկրորդ փուլի իրականացումը
Երևանում շարունակվում են ներառականության և սոցիալական ծառայությունների զարգացմանն ուղղված նախաձեռնությունները։
Սոցիալական տաքսի ծառայության ծրագրի երկրորդ փուլի շրջանակում Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի երեխաների և սոցիալական պաշտպանության վարչության պետ Գևորգ Ղարիբյանը հանդիպել է գործընկեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ։
Աշխատանքային հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար նախատեսվող սոցիալական տաքսի ծառայության և համապատասխան թվային հարթակի մշակմանն առնչվող հարցեր։ Համակարգի նպատակն է օգտատերերի և վարորդների համար նախատեսվող գործառույթների, մատչելիության ապահովման մեխանիզմների, տեխնիկական լուծումների, անվտանգության միջոցառումների, ինչպես նաև պետական և սոցիալական ծառայությունների հետ ինտեգրման հնարավորությունների ստեղծումը։
Քննարկման ընթացքում ընդգծվել է ծրագրի սոցիալական կարևորությունը և շարունակական համագործակցության անհրաժեշտությունը՝ հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար հասանելիության և անկախ տեղաշարժի հնարավորությունների ընդլայնման նպատակով։
Երևանը շարունակում է հետևողական քայլեր ձեռնարկել բոլոր քաղաքացիների համար առավել հասանելի, հոգատար և ներառական միջավայր ձևավորելու ուղղությամբ։

В Ереване обсудили реализацию второго этапа программы «Социальное такси»
В столице Армении продолжается работа по развитию инклюзивной среды и расширению спектра социальных услуг.
В рамках второго этапа программы «Социальное такси» начальник управления по вопросам детей и социальной защиты мэрии Еревана Геворг Гарибян провел встречу с представителями партнерских организаций.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы организации перевозок для людей с инвалидностью, а также разработку цифровой платформы. Главная цель создаваемой системы — создание удобного функционала для пассажиров и водителей, обеспечение доступности сервиса, внедрение современных технических решений и мер безопасности, а также интеграция приложения с государственными и социальными службами.
Участники встречи подчеркнули высокую социальную значимость проекта и заявили о необходимости дальнейшего сотрудничества. Это позволит расширить доступную среду в городе и обеспечить людям с инвалидностью возможность независимого передвижения.
Сегодня Ереван продолжает последовательно предпринимать шаги по формированию более доступной, комфортной и инклюзивной среды для всех граждан.