Երևանում կկայանա տափօղակով հոկեյի IV դիվիզիոնի աշխարհի առաջնությունը
Ապրիլի 13-19-ը Երևանում կանցկացվի տափօղակով հոկեյի IV դիվիզիոնի աշխարհի առաջնությունը։ Հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում մարզական ստուգատեսի մանրամասներին են անդրադարձել Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ու Հայաստանի հոկեյի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արամ Սարգսյանը:
Աշխարհի առաջնությունը կկայանա Երևանի գեղասահքի և տափօղակով հոկեյի մանկապատանեկան մարզադպրոցում: Կանցկացվեն 15 հանդիպումներ, որոնց կմասնակցեն Հայաստանի, Իրանի, Քուվեյթի, Մալայզիայի, Ինդոնեզիայի և Ուզբեկստանի հավաքականները:
Կարևորելով 15 տարվա դադարից հետո Հայաստանի տափօղակով հոկեյի հավաքականի մասնակցությունն աշխարհի առաջնությանը՝ Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ համայնքը միշտ պատրաստ է կանգնել նման նախաձեռնությունների կողքին:
«Վերջին տարիների ընթացքում այս մարզաձևում էական առաջընթաց ունենք։ 2023 թվականից փաստացի գործում է հոկեյի լիգան, և այս պահի դրությամբ մեր դպրոցում սովորում են շուրջ 80 սաներ, նրանց մարզում են ճանաչված մարզիչներ: Զարգանում են նաև այս մարզաձևի ենթակառուցվածքները. Երևանի գեղասահքի և տափօղակով հոկեյի մանկապատանեկան մեր մարզադպրոցում մենք վերջերս նաև նախարարության առաջարկով որոշակի փոփոխություններ ենք արել, որպեսզի համապատասխանեցնենք այս մրցաշարին: Ընդհանուր առմամբ ենթակառուցվածքային այն փոփոխությունները, որոնք արվում են վերջին երեք տարիներին տարբեր մարզաձևերի համար, ստեղծում են հարմարավետ պայմաններ՝ առողջ ապրելակերպի, մարզվելու ու մարզաձևերի զարգացման համար»,- ընդգծել է Տիգրան Ավինյանը:

В Ереване пройдёт чемпионат мира по хоккею с шайбой среди команд IV дивизиона
С 13 по 19 апреля в Ереване состоится чемпионат мира по хоккею с шайбой IV дивизиона. Подробности спортивного события были представлены на пресс-конференции с участием мэра Еревана Тиграна Авиняна, министра образования, науки, культуры и спорта Армении Жанны Андреасян и генерального секретаря Федерации хоккея Армении Арама Саргсяна.
Чемпионат пройдет в Детско-юношеской спортивной школе фигурного катания и хоккея  Еревана. Будет проведено 15 матчей с участием сборных Армении, Ирана, Кувейта, Малайзии, Индонезии и Узбекистана.
Отметив важность участия сборной Армении по хоккею в чемпионате мира впервые за последние 15 лет, Тигран Авинян подчеркнул, что мэрия всегда готова поддерживать подобные инициативы.
«За последние годы у нас есть значительный прогресс в этом виде спорта. С 2023 года действует хоккейная лига, и на данный момент в нашей школе занимаются около 80 учеников под руководством опытных тренеров. Развивается и соответствующая спортивная инфраструктура. Недавно по предложению мнистерства мы внесли определённые изменения в нашу детско-юношескую школу, чтобы привести её в соответствие с требованиями чемпионата. В целом, те инфраструктурные изменения, которые реализуются в последние три года в различных видах спорта, создают комфортные условия для здорового образа жизни, тренировок и развития спорта», — отметил Тигран Авинян.