Երևանում մանկական վերականգնողական կենտրոն է բացվել
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Ն.Ս.Օ.Տ.Տ․ Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի և պաշտոնատար այլ անձանց հետ միասին ներկա է գտնվել մայրաքաղաքում՝ Սուրբ Սարգիս եկեղեցու հարակից տարածքում կառուցված անապահով և հաշմանդամ երեխաների ուսումնական և վերականգնողական ժամանակակից կենտրոնի բացման արարողությանը:
«Հայկ և Էլզա Դիդիզյան մանկական վերականգնողական կենտրոն»-ի նախագծման և կառուցման աշխատանքներն իրականացրել է «Երևան, իմ սեր» հիմնադրամը: Մանկական կենտրոնը կառուցվել է Հայաստանյայց Առաքելական եկեղեցուն (ՀԱԵ) պատկանող մոտ 800քմ հողատարածքի վրա: Հիմնադրամի և ՀԱԵ-ի միջև կնքված պայմանագրի համաձայն՝ կառուցվելուց հետո շենքը պատկանելու է ՀԱԵ-ին և օգտագործվելու է բացառապես «Երևան, իմ սեր» հիմնադրամի նախագծերի համար: Նորաստեղծ կենտրոնը լինելու է Մայր Աթոռ Սբ Էջմիածնի «Հայորդաց տուն» համակարգի մաս:
Հանրապետության Նախագահը Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, Երևանի քաղաքապետի և «Երևան, իմ սեր» հիմնադրամի հիմնադիր Արմեն Սարգսյանի հետ միասին շրջայց է կատարել նորաբաց կենտրոնում, ծանոթացել իրականացված աշխատանքներին և կենտրոնի առաքելության իրականացման նպատակով նախատեսվող ծրագրերին: Նորաստեղծ կենտրոնի հիմնական առաքելությունն է՝ աջակցել սոցիալապես անապահով ընտանիքների և հաշմանդամություն ունեցող երեխաներին: Այստեղ կգործի նաև Ընտանեկան աջակցության կենտրոնը: Պատասխանատուների հավաստմամբ՝ ընդարձակ և միջազգային չափանիշերին համապատասխանող մանկական կենտրոնում հաշմանդամություն ունեցող երեխաների համար կիրականացվեն մի շարք վերականգնողական և կրթական ծրագրեր:
Ընտանեկան աջակցության կենտրոնի ծառայություններն առաջին հերթին նախատեսված են հաշմանդամություն ունեցող երեխաների համար, սակայն չեն սահմանափակվում նրանցով. կենտրոնի դռները բաց կլինեն նաև փախստական ու տեղահանված երեխաների, պատշաճ խնամքից զուրկ և այլ՝ սոցիալապես անապահով խավերի մանուկների համար: Մեկ տարվա ընթացքում շուրջ 150 ծնող կմասնակցի հատուկ դասընթացների, որտեղ նրանք ձեռք կբերեն հաշմանդամություն ունեցող երեխաներին առավել լավ խնամք տրամադրելու հմտություններ: Կենտրոնը նախատեսված է տարեկան մոտ 1000 երեխայի սպասարկման համար: «Երևան, իմ սեր» հիմնադրամի այս նախագծի խոշորագույն նվիրատուներն են Հայկ և Էլզա Դիդիզյանները:
Կենտրոնի բացման ժամանակ «Երևան, իմ սեր» բարեգործական հիմնադրամի ներկայացուցիչներն իրենց շնորհակալությունն են հայտնել Նախագահ Սերժ Սարգսյանին և Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին՝ նախագծի իրականացման ողջ ընթացքում նրանց կողմից ցուցաբերված աջակցության համար:

В Ереване открылся детский реабилитационный центр
Президент РА Серж Саргсян вместе с Католикосом Всех Армян Гарегином Вторым, мэром Еревана Тароном Маргаряном и другими должностными лицами присутствовал на церемонии открытия современного учебного и реабилитационного центра для необеспеченных и детей, имеющих инвалидность. Проектные и строительные работы в «Детском реабилитационном центре Айка и Эльзы Титизеан» выполнены фондом «Ереван - моя любовь». Детский центр построен на принадлежащем Армянской Апостольской церкви (ААЦ) земельном участке в 800 кв.м.
Согласно заключённому между Фондом и ААЦ договору, после строительства здание будет принадлежать ААЦ и служить исключительно проектам фонда «Ереван - моя любовь».
Президент Республики вместе с Католикосом Всех Армян Гарегином Вторым, мэром Еревана Тароном Маргаряном и основателем фонда «Ереван - моя любовь» Арменом Саргсяном совершил экскурсию по новому центру, ознакомился с осуществлёнными работами и программами. Основная миссия нового центра - помогать детям из социально необеспеченных семей и детям, имеющим инвалидность. Здесь будет действовать также Центр семейной помощи. По словам ответственных лиц, в просторном и соответствующем международным стандартам детском центре для детей, имеющих инвалидность, будет осуществляться ряд реабилитационных и образовательных программ.
В течение года порядка 150 родителей примут участие в специальных курсах, на которых они приобретут навыки лучшего ухода за детьми, имеющими инвалидность. Ежегодно в центре предусматривается оказание помощи около 1000 детей. Крупнейшими меценатами этого проекта фонда «Ереван - моя любовь» являются Айк и Эльза Титизеаны.
Во время открытия центра представители благотворительного фонда «Ереван - моя любовь» выразили благодарность Президенту Сержу Саргсяну и Католикосу Всех Армян Гарегину Второму за помощь, оказанную в ходе реализации проекта.