Երևանում մեկնարկել է ՄԱԿ Զբոսաշրջության Գինու զբոսաշրջության 8-րդ համաշխարհային համաժողովը
Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը մասնակցել է ՄԱԿ Զբոսաշրջության Գինու զբոսաշրջության 8-րդ համաշխարհային համաժողովի պաշտոնական բացմանը: Իր ելույթում քաղաքապետի տեղակալն ընդգծել է, որ համաժողովը գիտելիքի և փորձի փոխանակման, նոր հորիզոնների բացահայտման ու զարգացման կարևոր հարթակ է:
«Մեծ պատիվ և հաճելի փորձառություն է Երևանում մեկ հարկի տակ համախմբել ոլորտի առաջատարներին: Գինին մեր պատմության, մշակույթի և ավանդույթների արտահայտումն է: Հայաստանն ունի խաղողագործության հազարամյակների պատմություն, որտեղ առանձնահատուկ տեղ է գրավել նաև Երևանը: Այս միջոցառումը ավանդույթների և նորարարության խաչմերուկ է, որտեղ միավորողը գինու զբոսաշրջության խթանման տեսլականն է» ,- նշել է Լևոն Հովհաննիսյանը:
Համաժողովին մասնակցում է գինու զբոսաշրջության ոլորտի ավելի քան 20 երկրի 120 ներկայացուցիչ: Եռօրյա համաժողովի ընթացքում նախատեսվում են առանձին քննարկումներ՝ նոր գաղափարների մշակման և փոխգործակցության ընդլայնման ուղղությամբ:

В Ереване стартовала 8-я Всемирная конференция ООН по винному туризму
Заместитель мэра Еревана Левон Оганнисян принял участие в официальном открытии 8-й Всемирной конференции ООН по винному туризму. В своем выступлении заместитель мэра подчеркнул, что конференция является важной площадкой для обмена знаниями и опытом, открытия и освоения новых горизонтов.
«Объединение лидеров отрасли под одной крышей в Ереване является большой честью и приятным опытом. Вино является выражением нашей истории, культуры и традиций. Армения имеет тысячелетнюю историю виноградарства, в которой Ереван также занимает особое место. Это мероприятие представляет собой перекресток традиций и инноваций, где объединяющим фактором является видение развития винного туризма", - сказал Левон Оганнисян.
В конференции принимают участие 120 представителей винного туризма из более чем 20 стран мира. В ходе трехдневной конференции запланированы отдельные обсуждения, связанные с развитием новых идей и расширением взаимодействия.