«Երևանում որևէ մարդ չպետք է դուրս մնա ուշադրությունից ու աջակցությունից և իրեն միայնակ զգա». Տիգրան Ավինյան
17.03.2026
Սոցիալական աշխատանքի միջազգային օրը Երևանի քաղաքապետարանում նշվեց «Սոցիալական աշխատանքը որպես համատեղ հանձնառություն» թեմայով պանելային քննարկմամբ: Ներկաներին ուղղված ողջույնի իր խոսքում Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ Երևանի քաղաքապետարանի համար սոցիալական պաշտպանությունը եղել և մնում է առաջնահերթություն։ Հետևողական աշխատանքներ են տարվում սոցիալական աջակցության ծրագրերն ընդլայնելու և ավելի հասանելի դարձնելու ուղղությամբ՝ առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնելով տարեցներին, երեխաներին, հաշմանդամություն ունեցող անձանց և սոցիալական դժվարությունների առաջ կանգնած ընտանիքներին։
«Սոցիալական աշխատանքն ամեն օր դրսևորվում է մարդկանց կյանքի շատ կոնկրետ իրավիճակներում։ Դա այն աջակցությունն է, որը հաճախ վճռորոշ է լինում՝ մարդուն դժվար փուլում օգնելու, նրան ուժ տալու և առաջ շարժվելու հնարավորություն ստեղծելու համար։ Այսօր աշխարհում սոցիալական մարտահրավերները բազմաթիվ են՝ աղքատություն, անհավասարություն, տարբեր խոցելի խմբերի խնդիրներ։ Բայց հենց այս ոլորտում է առավել կարևոր դառնում մարդկային վերաբերմունքն ու պատասխանատվությունը։ Երևանում որևէ մարդ չպետք է դուրս մնա ուշադրությունից և աջակցությունից և իրեն միայնակ զգա։ Այս աշխատանքում կարևոր դեր ունի նաև համագործակցությունը միջազգային գործընկերների հետ։ Ձեր փորձը և աջակցությունը մեզ օգնում են ավելի արդյունավետ կազմակերպել աշխատանքը և հասնել ավելի շոշափելի արդյունքների։ Բայց այս համակարգի ամենակարևոր մասը մարդիկ են։ Մարդիկ, ովքեր ամեն օր աշխատում են այս ոլորտում՝ մեծ ազդեցություն ունենալով բազմաթիվ այլ մարդկանց կյանքերի վրա։ Ուզում եմ հատկապես շնորհակալություն հայտնել բոլոր սոցիալական աշխատողներին՝ իրենց նվիրումի, համբերության և մարդկային վերաբերմունքի համար։ Վստահ եմ, որ միասին շարունակելու ենք զարգացնել սոցիալական պաշտպանության համակարգը՝ դարձնելով Երևանն ավելի հոգատար և ավելի մարդակենտրոն»,- նշել է քաղաքապետը։
Սոցիալական աշխատանքի համաշխարհային օրվա առթիվ, Երևան համայնքի սոցիալական ոլորտի զարգացման գործընթացում ունեցած մեծ ներդրման համար Երևանի քաղաքապետարանի ու վարչական շրջանների աշխատակազմերի մի շարք աշխատակիցներ պարգևատրվել են Էրեբունի-Երևան 2800-ամյակի հուշամեդալներով, պատվոգրերով ու շնորհակալագրերով:
Պանելային քննարկումների շրջանակում մասնագետներն ու ոլորտի ներկայացուցիչները քննարկել են սոցիալական աշխատանքի դերն ու զարգացման հնարավորությունները։

«В Ереване никто не должен остаться без внимания и поддержки, никто не должен чувствовать себя одиноким» — Тигран Авинян
В мэрии Еревана в рамках Всемирного дня социальной работы прошло панельное обсуждение на тему «Социальная работа как совместная миссия». Приветствуя участников, мэр Еревана Тигран Авинян подчеркнул, что социальная защита была и остаётся приоритетом городских властей. Осуществляется системная работа по расширению программ социальной поддержки и повышению доступности. Особое внимание власти уделяют пожилым людям, детям, людям с ограниченными возможностями и семьям, оказавшимся в трудной жизненной ситуации.
«Социальная работа проявляется в конкретных жизненных обстоятельствах людей. Это поддержка, которая порой становится решающей, помогая человеку преодолеть сложный период, обрести силы и начать продвигаться вперед. Сегодня мир сталкивается с множеством социальных проблем: бедностью, неравенством, трудностями социально уязвимых групп. Однако именно в этой сфере человеческое отношение и ответственность имеют наибольшее значение. В Ереване никто не должен остаться без внимания и поддержки, никто не должен чувствовать себя одиноким. В этой работе важную роль играет и сотрудничество с международными партнерами: их опыт и поддержка помогают организовать работу эффективнее и достигать заметных результатов. Но в центре всей этой системы остаются люди — специалисты, которые ежедневно помогают тем, кто в этом нуждается. Я хочу выразить особую благодарность всем социальным работникам за их самоотверженность, терпение и заботливое отношение к людям. Уверен, что совместными усилиями мы можем совершенствовать систему социальной защиты, превращая Ереван в более заботливый и человекоориентированный город», — заявил мэр.
По случаю Всемирного дня социальной работы за значительный вклад в развитие социальной сферы сотрудники аппарата мэрии и административных районов были награждены памятными медалями «2800-летие Эребуни-Еревана», а также почетными грамотами и благодарственными письмами.
В ходе панельных дискуссий эксперты и представители сектора обсудили роль социальной работы и перспективы её дальнейшего развития.