Երևանցիներն այսուհետ իրենց բողոքներն ու առկա խնդիրները կարող են ներկայացնել առցանց. գործարկվել է «Ակտիվ քաղաքացի» բջջային հավելվածը
Երևանի բնակիչներն այսուհետ իրենց բողոքներն ու առկա խնդիրները կարող են քաղաքապետարան ներկայացնել առցանց՝ բջջային հավելվածի միջոցով: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ զեկուցվել է, որ «Ակտիվ քաղաքացի» հարթակում գործարկվել է «Ակտիվ քաղաքացի» հավելվածը: Այն քաղաքացուն հնարավորություն է տալիս հենց գտնվելու վայրից ահազանգել խնդրի մասին՝ թողնելով տեքստային ու ձայնային հաղորդագրություններ, ինչպես նաև կցել տեսանյութեր և լուսանկարներ: Այս նախագիծը, «Թեժ գծին» զուգահեռ, ևս մեկ կարևոր խողովակ է, որն ունի նաև հետադարձ կապի հնարավորություն. խնդրի լուծման վերաբերյալ քաղաքացին նաև պատասխան կստանա:
«Ակտիվ քաղաքացի» հարթակը և «Ակտիվ քաղաքացի» հավելվածը դառնալու են Երևանի քաղաքապետարանի ծառայությունների մատուցման կենտրոնական ծրագիրը, որի միջոցով բացի այն, որ մենք պետք է ստանանք քաղաքացիներից խնդիրների վերաբերյալ հայտեր, մեր քաղաքացիները պետք է ունենան հնարավորություն՝ կատարելու նաև տարբեր տեսակի վճարումներ: Այն պետք է լինի քաղաքապետարանի հետ շփման մեկ միասնական հարթակ՝ յուրաքանչյուր խնդրի կամ ծառայության համար»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Երևանի կենդանաբանական այգու տարածքը 29 հա-ի փոխարեն կդառնա 34 հա. կօգտագործվեն հաշվեկշռում առկա հարակից գոտիները, ինչն էլ հնարավորություն կտա ավելացնել ազատավանդակների թիվն ու ստեղծել հարմարավետ պայմաններ:
4-րդ կարգի վթարայնության Արցախի 4-րդ նրբանցքի երեք վթարային շենքերում ապրող 44 ընտանիքների վերաբնակեցման խնդիրն արդեն լուծվել է: 23 ընտանիքներ ստացել են նոր բնակարանների բանալիներ, 21-ը՝ բնակարաններ գնելու վկայագրեր, ևս 7-ի խնդիրը կլուծվի այսօր:
2023թ. ընդհանուր առմամբ բարեկարգվել է ավելի քան 200 բակային տարածք: Ավտոտնակներով փակված անհարմար բակերում ստեղծվել են խաղահրապարակներ ու ֆուտբոլի խաղադաշտեր:
Տորք Անգեղի արձանի հարակից գոտին կվերածվի բացառիկ զբոսավայրի: Առաջին փուլի աշխատանքներն արդեն ավարտվել են, հաջորդ տարեսկզբից կմեկնարկի նախագծի երկրորդ փուլը: Ամբողջությամբ ավարտվել է Մինաս Ավետիսյանի պուրակի հիմնանորոգման ծրագիրը. բնակիչների հանգստի համար ստեղծվել են հարմարավետ պայմաններ:
«Մենք այգիները կառուցապատելու քաղաքականությունից անցել ենք ավելի կանաչապատելու և բարեկարգ դարձնելու քաղաքականությանը: Այգիների բարեկարգման համար 2023թ. աննախադեպ տարի է եղել, և 2024 թվականին պետք է էլ ավելի մեծ ծավալի աշխատանք կատարենք»,- նշել է Տիգրան Ավինյանը:
Մայրաքաղաքի ծանրաբեռնված երթևեկությունը կանոնակարգելու համար Երևանի քաղաքապետարանը որոշ լուծումներ է նախանշել: Գծանշումների, ճանապարհային երթևեկության նշանների կահավորմամբ, միջնապատերի տեղադրմամբ ու շինարարական որոշակի լուծումներով հաջորդ տարի ճանապարհային երթևեկության կազմակերպման փոփոխություններ կկատարվեն խաչմերուկներում և հանգույցներում: 12-ի համար շուտով նախագծի մրցույթ կհայտարարվի, հաջորդ տարի նախատեսվում է ծրագրում ընդգրկել ևս 40 հանգույց ու խաչմերուկ:
Ամփոփելով 2023 թվականի գործունեությունը՝ Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը շնորհակալություն է հայտնել քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում կատարված մեծածավալ աշխատանքների համար և համոզմունք հայտնել, որ 2024թ. քաղաքապետարանի աշխատակազմն էլ ավելի մեծ ջանասիրությամբ ու եռանդով է աշխատելու՝ ավելի տպավորիչ արդյունքներ գրանցելու համար:

Жители Еревана теперь смогут представлять свои жалобы и проблемы онлайн: запущено мобильное приложение «Активный гражданин»
Теперь жители Еревана смогут представлять свои проблемы и жалобы в мэрию Еревана онлайн, посредством мобильного приложения. В ходе очередного рабочего совещания было доложено, что на платформе «Активный гражданин» запущено мобильное приложение «Активный гражданин». Это дает возможность на месте сообщать о проблеме, оставляя текстовое или голосовое сообщение, а также прикрепив видеоматериалы и фотографии. Параллельно «горячей линии», этот проект станет еще одним каналом, имеющим обратную связь: жители смогут получать ответы относительно решения своих проблем.
«Платформа «Активный гражданин» и приложение «Активный гражданин» станут основной программой предоставления услуг мэрии Еревана, посредством которой мы не только будем получать информацию о проблемах, беспокоящих граждан, но граждане смогут осуществлять различные оплаты. Эта программа должна стать единой платформой коммуникации с мэрией для каждой проблемы или услуги», - подчеркнул мэр.
Территория Ереванского зоологического сада будет увеличена с 29 га до 34 га: будут использованы имеющиеся на балансе зоны, что даст возможность расширить вольеры и создать более удобные условия.
Проблема расселения 44 семей,проживающих в здании 4-й степени аварийности по адресу 4-й переулок ул.Арцаха, решена. 23 семьи получили ключи от квартир, 21 семья получила сертификаты на приобретение квартир, проблема еще 7 семей будет решена сегодня.
В 2023г. в общей сложности было благоустроено более 200 дворовых участков. Благоустройство включило создание игровых площадок и футбольных полей.
Зона, прилегающая к статуе Торка Ангеха, будет превращена в особое место для прогулок. Работы первого этапа завершены, в начале следующего года будет начат второй этап. Полностью завершена программа капитального ремонта сквера Минаса Аветисяна, где для отдыха жильцов созданы комфортные условия.
«Мы перешли от политики застройки парков к политике озеленения и благоустройства. 2023-й год стал беспрецедентным в плане благоустройства садов, и в 2024г.мы должны выполнить еще больший объем работ»,-отметил Тигран Авинян.
С целью регулирования загруженного дорожного движения в столице мэрия Еревана наметила ряд изменений. Посредством разметки, установки дорожных знаков и разделительных перегородок, а также определенных строительных решений в следующем году изменения будут осуществлены на определенных перекрестках и узлах.
Обобщая деятельность в 2023г., мэр Еревана Тигран Авинян выразил благодарность за объемные работы, реализованные в разных сферах городского хозяйства, и выразил уверенность в том, что в 2024г.сотрудники мэрии будут работать с еще большим энтузиазмом и преданностью, чтобы достичь впечатляющих результатов.