«Երևանյան մարաթոն»-ի անցկացմամբ պայմանավորված՝ հոկտեմբերի 13-ին մի շարք փողոցներ փակ կլինեն
Երևանի քաղաքապետարանը «Արմ մարաթոն» մարզակրթական հիմնադրամի հետ հոկտեմբերի 13-ին կանցկացնի «Երևանյան մարաթոն» վազքի մրցույթը: Մեկնարկը՝ ժամը 08:00-ին, Ստ. Շահումյանի անվան հրապարակից:
Մարաթոնն ունի 5 տարբեր մրցատարածություն: Մասնակցության համար սահմանված է որոշակի վճար.
- 1կմ վազքուղի (7-12 տարեկան երեխաների համար)- 7000 ՀՀ դրամ
- 5կմ վազքուղի (13 տարեկան և ավելի բարձր տարիք ունեցողների համար) - 7000 ՀՀ դրամ
- 12կմ վազքուղի (16 տարեկան և ավելի բարձր), - 10000 ՀՀ դրամ
- 21,1կմ (18 տարեկան և ավելի բարձր) - 13000 ՀՀ դրամ
- 42,2կմ վազքուղի (18 տարեկան և ավելի բարձր) - 20000 ՀՀ դրամ
Մրցույթին կարող են մասնակցել նաև հաշմանդամություն ունեցող անձինք՝ 1 կմ վազքուղով: Վազքի բոլոր մասնակիցները կստանան մեդալ վազքի ավարտից հետո։ Բացի անհատական մրցանակներից, սահմանվել է նաև թիմային հինգ մրցանակ:
Կազմակերպությունների և դպրոցների համար թիմային գրանցման դեպքում գործում են զեղչեր: Ստեղծվել է անվճար մարզման ակումբ:
Վազքուղին չափագրված է Մարաթոնների և վազքի միջազգային միության (AIMS) կողմից և ստացել է միջազգային կարգավիճակ:
Մարաթոնի անցկացմամբ պայմանավորված՝ նույն օրը՝ ժամը 07:00-ից մինչև 14:30-ն, մայրաքաղաքի որոշ հատվածներում ժամանակավորապես կդադարեցվի երթևեկությունը:
Տրանսպորտային միջոցների համար փակ կլինեն մասնավորապես Հանրապետության և Ստ. Շահումյանի անվան հրապարակները, Վազգեն Սարգսյան փողոցը՝ 07:00-ից, Խորենացի, Նալբանդյան, Վարդանանց, Ալեք Մանուկյան, Իսահակյան, Թամանյան, Մոսկովյան, Սարյան, Լեոյի, Պռոշյան փողոցները՝ ժամը 07:45-ից: Երթևեկության համար նույն ժամից փակ կլինի նաև Հրազդանի կիրճի մինչև Դավթաշենի կամուրջ ընկած հատվածը: Փակ կլինեն Հաղթանակի կամուրջը, Աթենքի փողոցը, Մաշտոցի պողոտա – Գր. Լուսավորիչ խաչմերուկը, Արգիշտի, Բեյրութի, Վ. Սարգսյան փողոցները, Աբովյան փողոցից Պուշկինի փողոցով մինչև Սախարովի հրապարակ, Սախարովի հրապարակից Նալբանդյան փողոցով մինչև Հանրապետության հրապարակ ընկած հատվածները:
Լրացուցիչ տեղեկատվություն ստանալու համար կարող եք էլեկտրոնային նամակ ուղարկել Info@armeniamarathon.org հասցեով:

13-го октября в связи с проведением «Ереванского марафона» на ряде улиц временно будет перекрыто движение транспорта
26.09.2019
13-го октября мэрия Еревана совместно с спортивно-образовательным фондом «Арм Марафон» проведет соревнование по бегу «Ереванский марафон».
Марафон начнется в 08:00 от площади имени С. Шаумяна и будет состоять из 5 дистанций. За участие установлен взнос.
• 1 км (для детей 7-12 лет)-7000 драм
• 5км (для бегунов от 13 лет и старше)-7000 драм
• 12км (для участников от 16-и лет и старше) – 10000 драм
• длинные дистанции-21,1 км и 42,2 км- (для бегунов старше 18-и лет)-соответственно 13000 и 20000 драм.
Стоит отметить, что на дистанции 1 км могут принять также участие бегуны с ограниченными возможностями. В завершении марафона все участники получат медали. Учреждены также 5 командных призов. Для участников марафона создан также бесплатный тренировочный клуб.
Линия марафона измерена Международной Ассоциацией Марафонов и Пробегов (AIMS) и получила международный статус.
В связи с мероприятием, с 07:00 до 14:30 на некоторых улицах Еревана будет временно прекращено движение транспорта.
С 07:00-на площадях Республики и Ст. Шаумяна, а также на улице В.Саргсяна. На улицах Хоренаци, Налбандяна, Вардананц, Алека Манукяна, Исаакяна, Таманяна, Московян, Саряна, Лео и Прошяна движение будет перекрыто с 07:45.
С 07:45 будет закрыт также участок от Разданского ущелья до Давташенского моста. Будут закрыты также мост Победы, улица Атенка, участок на перекрестке улицы Григора Лусаворича и проспекта Маштоца, улицы Аргишти, Бейрута и В. Саргсяна, участок от улицы Абовяна до улицы Пушкина, от площади Сахарова до улицы Налбандяна и площади Республики.
Для получения дополнительной информации можно отправить письмо на адрес электронной почты Info@armeniamarathon.org.