Երևանյան միջազգային բալետային փառատոն 2025
Հունիսի 6-13-ը Երևանի քաղաքապետի նախաձեռնությամբ կայացավ երևանյան միջազգային բալետային փառատոնը, որի ընթացքում հայ հանդիսատեսը հնարավորություն ունեցավ վայելելու բալետային հանրահայտ ներկայացումները` առաջատար արտիստների մասնակցությամբ։
Բալետային երեկոների մեկնարկը տվեց Մոսկվայի լեգենդար Բոլշոյ թատրոնը` «Ժիզել» և «Գալա բալետ» ներկայացումներով։ Սանկտ Պետերբուրգի հանրաճանաչ Մարիինյան թատրոնն էլ հանդես եկավ «Շոպենիանա» և «Շահերեզադա» բալետային ներկայացումներով։ Երեկոյի ընթացքում ներկայացվեցին Արամ Խաչատրյանի «Սպարտակ» և «Գայանե» բալետային ստեղծագործությունները։
Բալետային օրերը եզրափակեց Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնը` հանդես գալով «Բոլերո X» և «Սրբազան գարուն» ներկայացումներով։
Շուրջ 100.000 հանդիսատես հինգ օր շարունակ բաց երկնքի տակ վայելեց բարձր արվեստով հագեցած երևանյան երեկոները:

Ереванский международный фестиваль балета 2025
С 6 по 13 июня по инициативе мэра Еревана прошёл Ереванский международный фестиваль балета, в рамках которого армянские зрители получили особую возможность насладиться шедеврами мирового балета с участием знаменитых артистов.
Фестиваль открылся выступлениями легендарного Большого театра из Москвы с балетными спектаклями «Жизель» и «Гала-балет». В последующие дни на сцену вышли знаменитые артисты Мариинского театра из Санкт-Петербурга с балетами «Шопениана» и «Шехеразада». Также были представлены фрагменты из балетов Арама Хачатуряна «Спартак» и «Гаянэ».
Балетную неделю завершил Национальный академический театр оперы и балета имени Александра Спендиаряна спектаклями «Болеро X» и «Весна священная».
В течение пяти дней фестиваля около 100 000 зрителей наслаждались ереванскими вечерами высокого искусства под открытым небом.