Գործարար հանդիպում`Երևանի և Մոսկվայի փոքր և միջին բիզնեսով զբաղվող ընկերությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ
09.10.2014
Մոսկվայի կառավարության և Երևանի քաղաքապետարանի միջև 2014-2016 թվականների համագործակցության ծրագրի շրջանակում Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ մայրաքաղաքում տեղի է ունեցել Մոսկվայում և Երևանում փոքր ու միջին ձեռներեցությամբ զբաղվող ընկերությունների ներկայացուցիչների հանդիպում: «Բիզնես-Մարաթոն» նախագծի շրջանակում կազմակերպված հանդիպումը նախաձեռնել է Մոսկվայի գիտության, արդյունաբերական քաղաքականության և ձեռներեցության դեպարտամենտը`միջտնտեսական և միջազգային դեպարտամենտի օժանդակությամբ: Մոսկվայաբնակ գործարարների այցի նպատակը երևանաբնակ գործընկերների հետ բժշկական սարքավորումների, մեքենաշինության, շինարարական և ներկայացված այլ ոլորտներում համագործակցություն ծավալելն ու առկա փորձը փոխանակելն է: Բացման խոսքում Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի արտաքին կապերի վարչության պետ Դավիթ Գևորգյանը, Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի անունից ողջունելով ներկաներին, նշել է, որ Երևանի և Մոսկվայի միջև ձևավորված բարեկամական ու գործընկերային հարաբերությունների առաջնահերթություններից է տնտեսական փոխգործակցությունը, ինչի արդյունքում, ի թիվս կյանքի կոչվող այլ ծրագրերի, հնարավոր է դարձել կազմակերպել նաև գործարարների այս հանդիպումը: Դավիթ Գևորգյանը մոսկովյան պատվիրակությանը հրավիրել է մասնակցելու Էրեբունի-Երևան 2796» տոնակատարության շրջանակում նախատեսված միջոցառումներին: Երևանի քաղաքապետարանի զարգացման և ներդրումային վարչության պետ Արմեն Հարությունյանն էլ նշել է, որ Երևանի քաղաքապետարանը մեծ ուշադրություն է դարձնում մասնավոր հատվածի և քաղաքապետարանի համագործակցությանը, որի շրջանակում աշխատանքներ են տարվել նաև ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատան առևտրային ներկայացուցչության հետ` Մոսկվայի և Երևանի գործարարների պարբերական, այդ թվում նաև այս հանդիպումը կազմակերպելու ուղղությամբ: Մոսկվա քաղաքի գիտության, արդյունաբերական քաղաքականության և գործարարության դեպարտամենտի ղեկավարի տեղակալ Դմիտրի Կնյազևը նախ շնորհավորել է հայ գործընկերներին «Էրեբունի-Երևան 2796» տոնակատարության առիթով և բեղմնավոր աշխատանք է մաղթել հայ և ռուս գործընկերներին: Մոսկվայի կառավարությունն ու Երևանի քաղաքապետարանն այսուհետ ևս հնարավորին աջակցելու են երկու քաղաքների գործարարների անմիջական համագործակցությանը:

Деловая встреча с участием представителей компаний малого и среднего бизнеса Еревана и Москвы
В рамках программы сотрудничества 2014-2016 гг. между мэрией Еревана и правительством Москвы, при поддержке мэрии Еревана, состоялась встреча представителей компаний малого и среднего бизнеса Еревана и Москвы.
Встречу, организованную в рамках проекта «Бизнес-Марафон» , инициировал департамент науки, промышленной политики и предпринимательства г.Москвы при содействии межэкономического и международного департамента.
Целью визита предпринимателей из Москвы является развитие сотрудничества в сферах медицинского оборудования, машиностроения, строительства и обмен опытом.
Начальник управления по внешним связям Давид Геворгян поприветствовав присутствующих от имени мэра Еревана Тарона Маргаряна , отметил, что экономическое взаимодействие является приоритетом в дружеский и партнёрских отношениях между Ереваном и Москвой, и в результате чего , среди остальных реализуемых программ, стало возможным организация этой деловой встречи.
Давид Геворгян пригласил московскую делегацию принять участие в праздничных мероприятиях «Эребуни-Ереван 2796». Начальник управления по развитию и инвестиционным программам мэрии Армен Арутюнян отметил, что мэрия Еревана уделяет большое внимание сотрудничеству между мэрией и частным сектором, в рамках которой проводились работы с торговым представительством посольства РФ в РА для организации периодических встреч.
Заместитель начальника департамента науки, промышленности и предпринимательства Москвы Дмитрий Князев поздравил армянских коллег с праздником «Эребуни-Ереван 2796» и пожелал плодотворной работы армянским и российским партнёрам.
Правительство Москвы и мэрия Еревана и впредь в рамках своих полномочий будут содействовать сотрудничеству предпринимателей двух городов.