Գործընկերային կապեր հաստատելու առաջարկ՝ Կոլումբիայի Արմենիա քաղաքից
Երևանի քաղաքապետի գլխավոր խորհրդական Վանո Վարդանյանը հանդիպել է Կոլումբիայի Հանրապետության Կինդիո դեպարտամենտի մայրաքաղաք Արմենիայի քաղաքապետի խորհրդական, քաղաքային խորհրդի անդամ Լուիս Ֆերնանդո Ռամիրեզ Էչեվերիի հետ, ով Երևանում է ճանաչողական այցով, ինչպես նաև Արմենիայի քաղաքապետի անունից Երևանի քաղաքապետարանին համագործակցության առաջարկությունը փոխանցելու նպատակով։
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի անունից ողջունելով Արմենիայի քաղաքապետարանի նախաձեռնությունը` Վանո Վարդանյանը քաղաքապետի պատրաստակամությունն է փոխանցել հյուրին՝ առաջարկությունը քննարկելու և դրան ընթացք տալու վերաբերյալ։
«Երևանն այսօր համագործակցում է աշխարհի 50-ից ավելի քաղաքների հետ, անդամակցում է շուրջ 10 միջազգային կազմակերպությունների։ Ուրախ ենք մեր հանրապետությանը անվանակից քաղաքից գործընկերության առաջարկ ստանալու համար։ Երևանի քաղաքապետարանը բաց ու պատրաստակամ է` քննարկելու նոր համագործակցության այս առաջարկությունը ևս, և լիահույս ենք, որ այն լավ հիմքերի վրա կդրվի՝ զարգանալու հեռանկարով»,- նշել է Երևանի քաղաքապետի գլխավոր խորհրդականը։
Կողմերը զրուցել են երկու քաղաքների քաղաքային տնտեսությունների կառուցվածքների, զարգացման առաջնահերթ ուղղությունների մասին։
Արմենիա քաղաքի քաղաքապետի խորհրդական Լուիս Ֆերնանդո Ռամիրեզ Էչեվերին Վանո Վարդանյանին է ներկայացրել Արմենիայի հիմնադրման պատմությունը, քաղաքային տնտեսության առանձնահատկությունները՝ նշելով, որ Արմենիայում այսօր թեև չկա հայկական համայնք, այդուհանդերձ մեծ է համագործակցություն սկսելու ցանկությունը։
Արմենիա քաղաքն անվանումն ստացել է 1880 թ. տեղաբնակ հայերից մեկի կալվածքի անունից և վերջնականապես կոչվել է «Արմենիա» 1915 թ. հայերի ցեղասպանությունից անմիջապես հետո։ Լուիս Ֆերնանդո Ռամիրեզ Էչեվերին նշել է նաև, որ Արմենիան ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը և ապրիլի 24-ին քաղաքում հայտարարվում է լռության րոպե։
Խոսելով 100-ամյա քաղաքի զարգացման տեմպերի մասին՝ Լուիս Ֆերնանդո Ռամիրեզ Էչեվերին նշել է, որ Արմենիան Կոլումբիայի սուրճի արտադրության կենտրոններից է և սրընթաց զարգացման շնորհիվ կրում է «Հրաշքների քաղաք» երկրորդ անվանումը, ինչի շնորհիվ էլ զբոսաշրջային ոլորտում մեծ հաջողություններ ունի։

Ереван получил предложение о партнерстве со стороны колумбийского города Армения
Главный советник мэра Еревана Вано Варданян встретился с советником мэра, членом городского совета столицы департамента Киндио города Армения, Республики Колумбия Луисом Фернандо Рамирез Эчевери, который находится в Ереване с ознакомительным визитом, а также с целью передать от имени мэра Армении мэрии Еревана предложение о партнерстве.
От имени мэра Еревана Тарона Маргаряна приветствуя инициативу мэрии Армении, Вано Варданян выразил готовность обсудить предложение.
«Ереван сегодня взаимодействует с более чем 50 городами мира и является членом около 10 международных организаций. Мы рады получить предложение партнерства от города-тезки нашей республики. Мэрия Еревана открыта и готова обсудить ваше предложение о сотрудничестве»,- отметил главный советник мэра Еревана Вано Варданян.
Стороны обсудили также структуры городского хозяйства и приоритетные направления развития двух городов. Советник мэра города Армения, Республики Колумбия Луис Фернандо Рамирез Эчевери представил Вано Варданяну историю основания Армении и особенности городского хозяйства, отметив, что хотя в Армении сегодня нет армянской общины, тем не менее, есть желание начать сотрудничество с Ереваном.
Колумбийский город Армения получил свое название в 1880 году по названию одного из имений, владельцами которого были армяне. За городом окончательно закрепилось название «Армения» после Геноцида армян 1915 года. Луис Фернандо Рамирез Эчевери отметил также, что Армения признала Геноцид армян и 24-го апреля в городе объявляется минута молчания.
Говоря о темпах развития 100-летнего города, Луис Фернандо Рамирез Эчевери отметил, что Армения является одним из центров производства кофе в Колумбии и в связи с быстрым развитием городу присвоено второе имя-«Город чудес», благодаря которому город имеет большой успех в сфере туризма.