Համայնքային մշակութային կրթօջախներում հավասար հնարավորություններ և պայմաններ են ստեղծվում բոլոր երեխաների համար
26.04.2021
Մարմնի սահմանափակ կարողությունները պարարվեստում բացում են անսահմանության դռները: Շենգավիթի պատանեկության ստեղծագործական կենտրոնի ու «Միհր» թատրոնի նոր նախաձեռնությունն է: Հենաշարժողական, նաև տեսողության ու անգամ լսողության խնդիրներ ունեցող երեխաները բացահայտում են պարի լեզուն, զգում հոգու և մարմնի ներդաշնակությունը:
«Այս նախագիծն իրականացվում է ԱՄՆ դեսպանատան աջակցությամբ, որը վարպետության դասընթացների շարք է սահմանափակ կարողություններ ունեցող մարդկանց հետ՝ զարգացնելու ժամանակակից պարային մտածողություն: Իրենք իրենց նրբությունենրով օգնում են նորովի բացահայտել մարմինը»,- նշում է «Միհր» թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ցոլակ Մլքե-Գալստյանը:
Նախագիծը չէր իրականանա, եթե պայմանները թույլ չտային: Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ կենտրոնի շենքն այս տարի մուտքից մինչև սենյակներ համալրվեց թեքահարթակներով: Ամբողջությամբ վերակառուցվեց ու հարմարեցվեց նաև սանհանգույցը: Սա ոչ միայն երեխաների, այլև նրանց հետ այստեղ աշխատող միանման խնդիրներով մասնագետների համար էր:
«Հավասար հնարավորությունները կարևորագույն նախապայմանն է, որ կրթադաստիարակչական աշխատանքները լինեն արդյունավետ: Այս իմաստով չափազանց կարևոր է, որ հատուկ կարիքներով երեխաների հետ աշխատանքը թե՛ տեղանքով, թե՛ շենքային պայամաններով լինի բացարձակապես հարմարավետ, հակառակ դեպքում ծրագրերը հաջողություն չեն ունենա: Ի դեպ, կենտրոնն այսօր ունի շուրջ 600 սան, որից 60-ն առանձնահատուկ պայմանների կարիքներ ունեցող երեխաներ են»,-ասում է Շենգավիթ վարչական շրջանի պատանեկության ստեղծագործական կենտրոնի տնօրեն Նարե Արամյանը:
Դասընթացների ավարտին երեխաները հնարավորություն կունենան իրենց զգացողություններն ու սերը փոխանցելու նաև հանդիսատեսին բեմում: «Հավասար պայմաններ ու հնարավորություններ բոլորի համար» սկզբունքով համայնքային մշակութային կենտրոնները հետզհետե կդառնան հարմարավետ ու հասանելի:

Равные возможности и условия для всех детей в муниципальных культурно-образовательных центрах
Ограниченные физические возожности открывают двери безграничного в искусстве танца. Центр юношеского творчества Шенгавита и театр «Михр» начали новый проект. Дети с проблемами опорно-двигательного аппарата, а также с нарушениями зрения и слуха открывают для себя язык танца, чувствуют гармонию тела и души.
По словам директора театра «Михр» Цолака Млке-Галстяна, проект осуществляется при поддержке Посольства США. Этот проект представляет собой серию мастер классов с людьми с ограниченными возможностями с целью развития современного танцевального мышления, которое помогает по-новому почувствовать тело.
Проект не был бы возможным, если б не содействие мэрии Еревана. В здании центра обеспечен доступ для колясок от входа до комнат. Санузлы также отремонтированы и адаптированы для людей с проблемами опорно-двигательного аппарата. Эти условия важны не только для детей, но и для специалистов, работающих с ними и имеющих аналогичные проблемы.
Директор Шенгавитского юношеского центра Наре Арамян подчеркнула, что равные условия – важнейший фактор для эффективного образования и воспитания. В этом плане важным является наличие помещений, приспособленных для детей с особыми нуждами. В данный момент в центре обучается около 600 учеников, 60 из которых с особыми нуждами.
В конце курся занятий дети получат возможность выступить на сцене и поделиться эмоциями. Принцип обеспечения равных условий для всех будет внедряться во всех муниципальных культурно-образователеьных учереждениях.