Հասանելի ծառայություններ քաղաքացիներին. GIS համակարգում նոր գործիք է ներդրվել
Երևանը միակ տեղական ինքնակառավարման մարմինն է, որն առաջին անգամ ներդրել է GIS համակարգ: Հարթակը մեծ հնարավորություններ է ստեղծում քաղաքի կառավարման և տեղեկատվության թվայնացման տեսանկյունից:
Այն հնարավորություն է տալիս տեսնել ցանկացած շենքի կամ տարածքի 3D մոդելը, քաղաքի զարգացումն ու կառուցապատումը տարիների ընթացքում:
Հնարավոր է դիտարկել նաև հասարակական տրանսպորտի շարժը և վերահսկել ծառայության որակը։
Այժմ արդեն հնարավոր է հարթակի շնորհիվ հեշտությամբ տեսնել, թե քաղաքի որ հատվածում է առկա աղբի կուտակում, և երբ ու ինչպես է այն վերացվելու:
Համակարգի որոշ ծառայություններ հասանելի են նաև քաղաքացիներին: Այսօր արդեն բնակիչները կարող են հարթակի միջոցով հետևել օդում փոշու աղտոտվածության ցուցանիշներին և վերելակների փոխարինման տարեկան ծրագրի ընթացքին:

Доступные услуги для граждан։ в систему ГИС внедрен новый инструмент
Ереван – единственный орган местного самоуправления,  впервые внедривший систему ГИС. Платформа создает большие возможности в плане управления городом и оцифровки информации.
Он позволяет увидеть 3D-модель любого здания или территории, развитие и строительство города на протяжении многих лет.
Также можно наблюдать за движением общественного транспорта и контролировать качество обслуживания.
Теперь благодаря платформе уже можно легко увидеть, в какой части города есть скопление мусора,  когда и как он будет ликвидирован.
Некоторые услуги системы доступны и гражданам. Уже сегодня жители могут через платформу отслеживать показатели загрязнения воздуха и ход ежегодной программы по замене лифтов.