Հայաստանում ՄԱԶԾ-ը Երևանին կտրամադրի տեխնիկական աջակցություն` «Կայուն էներգետիկ զարգացման գործողությունների ծրագիր» նախապատրաստելու համար
07.09.2015
Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը (ՄԱԶԾ-Հայաստան) և Երևանի քաղաքապետարանը ձեռք են բերել համաձայնություն` «Քաղաքապետերի դաշնագիր» նախաձեռնության շրջանակում Երևանին տեխնիկական աջակցություն տրամադրելու հարցի շուրջ՝ քաղաղաքի «Կայուն էներգետիկ զարգացման գործողությունների ծրագիրը» մշակելու և հաստատելու համար:
Հայաստանի մայրաքաղաքը Եվրոպական նախաձեռնությանը միացել է 2014թ. սեպտեմբերի 9-ին` կամավոր պարտավորություն ստանձնելով իր լիազորությունների և ազդեցության շրջանակներում մինչև 2020թ. առնվազն 20 տոկոսով կրճատել ածխածնի երկօքսիդի արտանետման ծավալը:
Երևանի քաղաքապետի հանձնարարությամբ 2015թ. տարեսկզբին ստեղծվեց հատուկ աշխատանքային խումբ, որի կազմում ընդգրկվեցին քաղաքապետարանի 16 վարչությունների պետեր, այդ թվում՝ զարգացման և ներդրումային ծրագրերի վարչությունը, ֆինանսական վարչությունը, բնապահպանության վարչությունը, կոմունալ տնտեսության և տրանսպորտի վարչությունները:
Աշխատանքային խմբի հիմնախնդիրն է հավաքել և համակարգել նախնական տվյալները, որոնք անհրաժեշտ են «Արտանետումների նախնական գույքացուցակների» և «Կայուն էներգետիկ զարգացման գործողությունների ծրագրի» մշակման համար (ներառյալ համապատասխան քաղաքային ենթակառուցվածքների և դրանց էներգիայի սպառման վերաբերյալ տվյալները):
6 ամսվա ընթացքում աշխատանքային խմբին հաջողվել է հավաքագրել մեծածավալ տեղեկատվություն քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտների էներգիայի սպառման վերաբերյալ: Այնուամենայնիվ, հավաքագրված տվյալների համակարգումն ու մշակումը, ինչպես նաև դրանց հիման վրա «Արտանետումների նախնական գույքացուցակների» և «Կայուն էներգետիկ զարգացման գործողությունների ծրագրի» մշակումը պահանջում են զգալի ջանքեր՝ էներգետիկայի, տրանսպորտի, բնապահպանության և քաղաքային տնտեսության այլ ոլորտների համապատասխան փորձագետների ներգրավմամբ:
«Քաղաքապետերի դաշնագիր» նախաձեռնության պահանջներին համապատասխան «Կայուն էներգետիկ զարգացման գործողությունների ծրագրի» մշակումն ապահովելու համար Երևանի քաղաքապետարանը տեխնիկական աջակցություն ստանալու նպատակով դիմել է իր վաղեմի գործընկերոջը՝ Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրին, որի հետ քաղաքապետարանն իրականացրել է էներգախնայողությանն ուղղված մի շարք լայնածավալ նախագծեր շենքերի և բնակելի տների, ինչպես նաև արտաքին լուսավորության համակարգում:
2015 թ. սեպտեմբերի 1-ին ՄԱԶԾ-Հայաստանը պաշտոնապես հաստատել է իր պատրաստակամությունը՝ աջակցելու Երևանին «Կայուն էներգետիկ զարգացման գործողությունների ծրագրի» մշակման հարցում: Ակնկալվում է, որ ծրագրի մշակման համագործակցությունը կսկվի 2015 սեպտեմբերի վերջին, իսկ արդեն 2016 թվականի սկզբին ծրագրի առաջին տարբերակը կներկայացվի շահագրգիռ կողմերի քննարկմանը և Երևան քաղաքի ավագանու հաստատմանը:

Программа развития ООН в Армении окажет техническую поддержку Еревану в подготовке ПДУЭР
Программа развития ООН в Армении (ПРООН Армения) и мэрия города Еревана достигли принципиального согласия по вопросу предоставления технической поддержки Еревану для разработки и утверждения Плана действий по устойчивому энергетическому развитию (ПДУЭЕ) города в рамках Соглашения Мэров.
Столица Армении присоединилась к Европейской инициативе 9-го сентября 2014 года, взяв на себя добровольное обязательство по снижению выбросов углекислого газа на 20% к 2020 году.
Уже в начале 2015 года по поручению мэра города была создана специальная рабочая группа, в состав которой вошли руководители 16 различных управлений мэрии, включая такие ключевые подразделения как управление по развитию и инвестиционным программам, финансовое управление, управление по охране природы, управление коммунального хозяйства и управление транспорта. Основной задачей группы является сбор и систематизация исходных данных, необходимых для разработки Базового кадастра выбросов (БКВ) и ПДУЭР, включая данные по соответствующим городским инфраструктурам и их энергопотреблению.
В течение 6 месяцев группе удалось собрать значительный объем исходной информации по энергопотреблению в различных секторах городского хозяйства. Однако систематизация и обработка собранных данных, а также разработка на их основе БКВ и ПДУЭР требует значительных усилий с привлечением соответствующих специалистов в области энергетики, транспорта, жилищного хозяйства, охраны природы и т.д.
Для обеспечения своевременной разработки ПДУЭР, соответствующего требованиям Соглашения Мэров, городская администрация Еревана обратилась за технической поддержкой к ПРООН Армения - своему давнему партнеру вместе с которым мэрия реализовала несколько больших проектов по энергосбережению в жилищном секторе и в секторе уличного освещения.
1-го сентября 2015 года ПРООН Армения официально подтвердила свою готовность помочь Еревану в процессе разработки ПДУЭР.
Ожидается, что практическое сотрудничество по разработке ПДУЭР начнется в конце сентября 2015 года, а первая версия ПДУЭР будет подготовлена и представлена на обсуждение заинтересованных сторон и утверждение Городского Совета в начале 2016 года.