Հունիսի 10-ին Երևանում 3-րդ անգամ կանցկացվի «Համով-հոտով Երևան» փառատոնը
Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ և «Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման և պահպանման» հասարակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ «Երևանյան ամառ 2017» միջոցառումների ծրագրի շրջանակում, 3-րդ տարին անընդմեջ, կանցկացվի «Համով-հոտով Երևան» խորագիրը կրող տոնածիսական ուտեստների փառատոնը: Այն տեղի կունենա հունիսի 10-ին` ժամը 17:00-21:00-ն, Թումանյանի անվան այգում, Կիևյան կամրջի հարևանությամբ:
Փառատոնի անցկացման առիթով հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում Երևանի քաղաքապետարանի Տուրիզմի բաժնի պետ Գևորգ Օրբելյանը և «Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման և պահպանման» ՀԿ նախագահ Սեդրակ Մամուլյանը որոշ մանրամասներ են ներկայացրել միջոցառման մասին: Մասնավորապես նշվել է, որ «Համով-հոտով Երևան» փառատոնի նպատակը մեկ հարթակում երևանյան խոհարարական հմտությունները ներկայացնող առաջատար մասնագետներին համախմբելն ու երևանցիներին և մայրաքաղաքի հյուրերին հայկական ավանդական հարուստ խոհանոցին ու տոնածիսական ուտեստներին ծանոթացնելն է: Փառատոնի մասնակից տաղավարները կմրցեն «Ամենագեղեցիկ ձևավորված տաղավար», «Ամենահյուրընկալ տաղավար» և «Ամենահամեղ տաղավար» հիմնական երեք անվանակարգերում: Առաջին անգամ փառատոնի շրջանակում կորոշվի նաև տարվա երևանյան ուտեստը, որն այս անգամ կընտրվի աղցաններից ու անվանակարգն էլ կկոչվի «Երևանյան աղցան»:
«Փառատոնային, իրադարձային զբոսաշրջությունը մեր ռազմավարական ճյուղերից է, որին մեծ ուշադրություն ենք հատկացնում: «Համով-հոտով Երևան» փառատոնն իր առանձնահատուկ տեղն ունի երևանյան զբոսաշրջային իրադարձությունների ցանկում: Այդ նպատակով Տուրիզմի բաժինը նախապես նաև տեղեկատվություն է տրամադրում զբոսաշրջային ընկերություններին, որպեսզի նրանք նույնպես կարողանան օգտագործել փառատոնի ներուժը: Եվ հաշվի առնելով, որ «Համով-հոտով Երևանը» արդեն իսկ դարձել է սիրված ու սպասված փառատոներից մեկը, ակնկալում ենք, որ այս անգամ զբոսաշրջիկների մեծ հոսք կունենանք»,- նշել է Գևորգ Օրբելյանը:
Կարևորելով հայկական ավանդական խոհանոցի դերն ու նշանակությունը, Սեդրակ Մամուլյանն էլ նշել է. «Սա, թերևս, ամենակարևոր խոհարարական միջոցառումն է, որովհետև տոնածիսական կերակրատեսակները մեր ազգային խոհանոցի ակունքներն են: Դրանք այն կերակրատեսակներն են, որոնք տոնական օրերին դրվում են մեր սեղաններին, լինի դա ժողովրդական, թե եկեղեցական տոն: Այդ պատճառով աշխատել ենք առավելագույնս ներկայացնել նաև տոների ծիսակարգերը»:
Միջոցառումն ուղեկցվելու է համերգային ծրագրով, որի ընթացքում ելույթ կունենան ազգագրական երգի-պարի համույթներ: Ինչպես նախորդ տարիներին, այս տարի ևս փառատոնի ընթացքում կազմակերպիչներին որպես կամավորներ կաջակցեն Վ. Բրյուսովի անվան լեզվահասարակագիտական համալսարանի ուսանողները, ովքեր տաղավարներում կպատմեն տոնածիսական ուտեստների և տոների մասին:

10-го июня в Ереване в 3-й раз пройдет фестиваль «Ереван со вкусом и запахом»
При содействии мэрии Еревана и по инициативе ОО «По развитию и сохранению традиций армянской кулинарии», в рамках программы трехмесячных мероприятий «Ереванское лето 2017», уже 3-й год подряд пройдет фестиваль армянских блюд «Ереван со вкусом и запахом». Фестиваль состоится 10-го июня с 17:00 до 21:00 в парке имени Туманяна, по соседству с мостом Киевян.
В рамках пресс-конференции начальник отдела туризма мэрии Еревана Геворг Орбелян и председатель ОО «По развитию и сохранению традиций армянской кулинарии» Седрак Мамулян представили подробности мероприятия.
В частности было отмечено, что цель фестиваля – объединить ведущих специалистов, представляющих кулинарные навыки и познакомить ереванцев и гостей столицы с национальной армянской кухней.
Павильоны, принимающие участие в фестивале, будут соревноваться в трех основных номинациях- «Самый красиво оформленный павильон», «Самый гостеприимный павильон» и «Самый вкусный павильон».
Впервые в рамках фестиваля из представленных салатов в номинации «Ереванской салат» будет определено ереванское блюдо года.
«Фестивальный, событийный туризм является нашим стратегическим направлением, которому мы придаем большое значение. Среди ереванских туристических мероприятий свое особое место занимает фестиваль «Ереван со вкусом и запахом», и поэтому отдел туризма мэрии заранее предоставляет туристическим компаниям нужную информацию, чтобы они также смогли воспользоваться потенциалом фестиваля. И учитывая тот факт, что фестиваль «Ереван со вкусом и запахом» набирает популярность, мы ожидаем также большой наплыв туристов»,-отметил Геворг Орбелян.
Придавая важность роли и значению традиционной армянской кухни, Седрак Мамулян отметил: «Этот фестиваль, пожалуй, является самым главным кулинарным мероприятием, поскольку празднично-ритуальные блюда являются истоками нашей национальной кухни. Это те блюда, которые в праздничные дни ставятся на стол, будь то народный или церковный праздник. Поэтому мы постарались максимально представить также и ритуал праздников».
Фестиваль будет сопровождаться концертной программой, в которой примут участие народные танцевальные коллективы и вокальные ансамбли. Как в прошлом году, в этом году также, организаторам фестиваля будут содействовать волонтеры ереванского государственного университета языков и социальных наук имени В. Брюсова, которые в павильонах будут представлять традиционные ритуальные блюда и рассказывать о праздниках.