Իտալական Պեզարո քաղաքում կտեղադրվի հայկական խաչքար
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է «Էրեբունի-Երևան 2796» տոնակատարություններին մասնակցելու նպատակով Երևանում գտնվող իտալական Պեզարո քաղաքի քաղաքային խորհրդի նախագահ Իլարո Բարբանտիի հետ: Ողջունելով հյուրին` Տարոն Մարգարյանը շնորհակալություն է հայտնել նրան արդեն երրորդ տարին անընդմեջ Երևան այցելելու և «Էրեբունի-Երևան» տոնակատարություններին մասնակցելու համար. «Մեր երկու քաղաքների միջև ձևավորված հարաբերություններն իսկապես ջերմ են ու բարեկամական, ինչի մասին են վկայում ինչպես Ձեր հարգալից այցերը Երևանի տոնին, այնպես էլ Ձեր իսկ առաջարկով Պեզարո քաղաքին մեր կողմից նվիրաբերված երկու քաղաքների բարեկամությունը խորհրդանշող խաչքարը, որն առաջիկայում կտեղադրվի Պեզարոյում ու կնվիրվի հայոց Մեծ եղեռնի 100-ամյա տարելիցին: Եվ հատկապես հաշվի առնելով, որ 2015թ. Հայաստանում նշվելու է այդ ոճրագործության 100-րդ տարելիցը, Պեզարոյում այդ խաչքարի տեղադրումն իսկապես յուրովի հարգանքի տուրք կդառնա 1915թ. զոհերի հիշատակին և կլինի համամարդկային արժեքների կարևորման ևս մեկ վկայություն»,- ընդգծել է քաղաքապետը։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար և շնորհավորելով տոնի կապակցությամբ՝ Պեզարոյի քաղաքային խորհրդի նախագահ Իլարո Բարբանտին համոզմունք է հայտնել, որ առաջիկայում Երևանի և Պեզարոյի միջև հարաբերություններն ավելի սերտ ու գործնական կդառնան. «Մենք ևս, պարոն քաղաքապետ, անչափ կարևորում ենք հայոց Մեծ եղեռնի 100-ամյա տարելիցին նվիրված հայկական խաչքարի տեղադրումը Պեզարոյում: Վստահեցնում եմ, որ այն իր ուրույն և արժանի տեղը կգտնի մեր քաղաքում, և մենք առաջիկայում հնարավորություն կունենանք միասին կատարել այդ խաչքարի հանդիսավոր բացումը»,- ընդգծել է Իլարո Բարբանտին:
Հանդիպման ավարտին քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն իր ջերմ ողջույններն ու շնորհավորանքներն է փոխանցել Պեզարոյի նորընտիր քաղաքապետ Մատեո Ռիցիին և հրավիրել է այցելել Երևան:

В итальянском городе Пезаро будет установлен армянский хачкар
Мэр Еревана Тарон Маргарян принял председателя городского Совета итальянского города Пезаро Иларо Барбанти, который прибыл в Ереван для участия в праздничных мероприятиях «Эребуни-Ереван 2796».
Поприветствовав гостя, Тарон Маргарян поблагодарил за то, что уже 3-ий год подряд он посещает Ереван и принимает участие в праздничных мероприятиях «Эребуни-Ереван».
«Сформированные отношения между нашими двумя городами действительно тёплые и дружеские, о чем свидетельствуют как ваши визиты ко Дню Еревана, так и хачкар, который символизирует дружбу двух городов и по вашей инициативе был принесен в дар городу Пезаро и в скором будущем будет установлена в городе Пезаро и будет посвящена 100-летней годовщине Геноцида армян. И особенно, учитывая тот факт, что в 2015 году Армения будет отмечать 100-летнюю годовщину этого преступления, установка хачкара в городе Пезаро действительно станет данью уважения памяти жертвам 1915 года и будет ещё одним свидетельством важности общечеловеческих ценностей»,- подчеркнул мэр.
Поблагодарив за тёплый приём и поздравив с праздником председатель городского Совета итальянского города Пезаро Иларо Барбанти выразил уверенность, что в ближайшее время отношения между Ереваном и Пезаро станут более близкими и практичными.
«Господин мэр, мы также придаём большое значение установке армянского хачкара в городе Пезаро, который посвящён 100-летней годовщине Геноцида армян. Уверяю вас, что он найдёт своё должное и особое место в нашем городе, и в скором будущем мы будем иметь возможность вместе торжественно открыть хачкар»,- подчеркнул Иларо Барбанти.
В конце встречи мэр Еревана Тарон Маргарян передал свои тёплые приветствия и поздравления новоизбранному мэру Пезаро Матео Рици и пригласил его посетить Ереван.