Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է ՀՀ-ում ԻԻՀ արտակարգ և լիազոր դեսպանի հետ
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադիի հետ: Ողջունելով դեսպանին` քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը բարձր է գնահատել Երևանի քաղաքապետարանի և ԻԻՀ դեսպանատան միջև ձևավորված համագործակցությունը՝ նշելով, որ այն իսկապես արդյունավետ է ու հաջողված: Անդրադառնալով երկու մայրաքաղաքների համագործակցությանը՝ Երևանի քաղաքապետը նկատել է, որ այդ ուղղությամբ անհրաժեշտ է հստակ քայլեր ձեռնարկել:
«Հաշվի առնելով հայ-իրանական հարաբերությունների ներկայիս բարձր մակարդակը` մենք անչափ կարևորում ենք փոխգործակցության ամրապնդումն ու ընդլայնումը նաև տեղական ինքնակառավարման մարմինների միջև: Այս հարցում, անշուշտ, մեծ է ինչպես Ձեր դերը, պարոն դեսպան, այնպես էլ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպանի: Երևանի և Իրանի գործընկեր քաղաքների միջև հաստատված բարեկամական կապերը ջերմ են, տեղական ինքնակառավարման մարմինների փոխգործակցությունն էլ արդյունավետ: Ըստ այդմ, մենք պատրաստակամ ենք նմանատիպ կապեր հաստատել նաև մայրաքաղաք Թեհրանի հետ», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադին նշել է, որ իր լիազորությունների շրջանակում կանի հնարավորը, որպեսզի կազմակերպվի Թեհրանի քաղաքապետի այցը Երևան, որով էլ հիմք կդրվի երկու մայրաքաղաքների միջև համագործակցությանը:
«Պարոն քաղաքապետ, շնորհակալ եմ Ձեր այն հետևողականության համար, որ ցուցաբերում եք Իրանի դեսպանատան բոլոր նախաձեռնությունների հանդեպ: Վստահեցնում եմ, որ կանեմ հնարավորը, որպեսզի գործնական կապեր հաստատվեն նաև երկու մայրաքաղաքների միջև, ինչը փոխշահավետ համագործակցության նոր հեռանկարներ կբացի», - նշել է դեսպանը:
Հանդիպման շրջանակում կողմերը պայմանավորվել են Երևանի զբոսաշրջային փաթեթներում ներառել մայրաքաղաքի Կապույտ մզկիթը, որտեղ զբոսաշրջիկները հնարավորություն կունենան ծանոթանալու իրանական մշակույթին: Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նաև առաջարկել է ստեղծել աշխատանքային խումբ, որը համակողմանի կքննարկի երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ծրագրերն ու առավել օպերատիվ լուծումներ կապահովի դրանց կյանքի կոչման հարցում:

Мэр Тарон Маргарян встретился с чрезвычайным и полномочным послом Исламской Республики Иран в РА
Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с чрезвычайным и полномочным послом Исламской Республики Иран (ИРИ) в РА Сейедом Каземом Саджади. Поприветствовав посла, мэр Тарон Маргарян высоко оценил сформированное между мэрией Еревана и посольством ИРИ сотрудничество, отметив, что оно действительно эффективное и успешное. Ссылаясь на взаимодействие двух столиц, мэр Еревана отметил, что в этом направлении необходимо предпринять конкретные шаги.
«Учитывая нынешний высокий уровень армяно-иранских отношений, мы придаем особую важность укреплению и расширению взаимодействия между органами самоуправления. В этом вопросе велика как ваша, господин посол, так и роль чрезвычайного и полномочного посла РА в ИРИ. Установленные дружеские отношения между Ереваном и городами-партнерами Ирана тёплые, а сотрудничество органов местного самоуправления-эффективное. Следовательно, мы готовы установить подобные связи также со столицей Ирана-Тегераном»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
Поблагодарив за теплый прием, чрезвычайный и полномочный посол Исламской Республики Иран в РА Сейед Казем Саджади отметил, что в рамках своих полномочий сделает возможное для организации визита мэра Тегерана в Ереван, что послужит основой для сотрудничества между двумя столицами.
«Господин мэр, благодарю Вас за ту последовательность, которую вы проявляете ко всем инициативам посольства Ирана. Заверяю Вас, что сделаю возможное, чтобы между двумя столицами также были сформированы деловые связи, которые откроют новые перспективы для взаимовыгодного сотрудничества»,-отметил посол.
В рамках встречи стороны договорились включить столичную Голубую мечеть в тур-пакеты Еревана, где туристы смогут познакомиться с иранской культурой. Мэр Тарон Маргарян предложил также создать рабочую группу, которая обсудит все проекты, представляющие взаимный интерес, и обеспечит оперативные решения в вопросе их реализации.