Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Քիշնևի գործընկերոջ հետ
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Քիշնևի քաղաքապետ Դոորին Կիրտոակեի հետ, ով Երևան է այցելել` մասնակցելու սեպտեմբերի 18-19-ը «Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանային և տեղական իշխանությունների համաժողովի» բյուրոյի նիստին ու «Տեղական ժողովրդավարությունը արևելյան գործընկերության երկրներում» թեմայով համաժողովին:
Ողջունելով հյուրին՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նախ համառոտ ներկայացնելով Երևանի կառավարման հարցում իր մոտեցումներն ու առաջնահերթությունները՝ հատկանշել է այն ոլորտները, որոնց շրջանակում Երևանի քաղաքապետարանն այսօր արդյունավետ փոխգործակցություն է ծավալում քույր և գործընկեր քաղաքների հետ: Տարոն Մարգարյանը նկատել է, որ Քիշնևի գործընկերոջ այցը նաև հրաշալի առիթ է՝ երկու քույր քաղաքների միջև գործընկերային կապերն ընդլայնելու համար:
«Երևանի քաղաքապետարանը մշտապես բաց է համագործակցության համար: Մեր լիազորությունների շրջանակում պատրաստ ենք նաև աջակցել քաղաքային տնտեսության կառավարման տարբեր ոլորտներում համատեղ փոխշահավետ ծրագրերի իրականացմանը, ինչը կնպաստի քաղաքների միջև կապերի էլ ավելի ամրապնդմանն ու երկկողմ համագործակցության ակտիվացմանը: Վստահ եմ՝ Երևանը և Քիշնևը նույնպես համագործակցության լայն հնարավորություններ և հեռանկար ունեն ինչպես քաղաքային տնտեսության տարբեր բնագավառներում, այնպես էլ կառավարման հարցում փորձի փոխանակման առումով», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Քիշնևի քաղաքապետ Դոորին Կիրտոակեն իր հերթին կարևորելով երկու քաղաքների միջև փոխշահավետ գործակցության ծավալումը՝ ընդգծել է, որ կանի հնարավորը, որպեսզի կարճ ժամանակահատվածում երկու քաղաքների փոխգործակցությունն ավելի սերտ ու գործնական դառնա:
«Փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում գործակցության եզրերն իսկապես բազմազան են, և վստահեցնում եմ Ձեզ, պարոն քաղաքապետ, որ կանեմ հնարավորը՝ երկուստեք գործընկերային հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ: Հատկապես քաղաքների դեպքում, ըստ էության, խնդիրները հիմնականում նույնական են ու բնական է, որ դրանց լուծման եղանակների հարցում էլ հաճախ կիրառելի են համանման մոտեցումներ, ինչը, վստահ եմ, համատեղ աշխատանքի արդյունքում մենք կգտնենք»,- նշել է Դոորին Կիրտոակեն:
Հանդիպման ավարտին Տարոն Մարգարյանը Քիշնևի գործընկերոջը հրավիրել է հնարավորության դեպքում հոկտեմբերին կրկին այցելել Երևան՝ մասնակցելու «Էրեբունի-Երևան» տոնակատարությանը: Օգտվելով առիթից՝ Դոորին Կիրտոակեն իր հերթին հրավիրել է Երևանի քաղաքապետին պաշտոնական այցով հյուրընկալվել Քիշնևում:

Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с коллегой из Кишинева
Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с генеральным примаром столицы Республики Молдова, города Кишинев, Доорином Киртоакэ, который посетил Ереван для участия в заседание бюро Конференции региональных и местных органов власти стран Восточного партнерства (CORLEAP), которое будет проходить с 18-го по 19-е сентября.
Поприветствовав гостя и коротко представив свои подходы и первоочередные задачи в управлении городом, Тарон Маргарян отметил те сферы, в рамках которых мэрия Еревана сегодня ведёт эффективное сотрудничество с городами-партнёрами и городами-побратимами. Тарон Маргарян также отметил, что визит коллеги из Кишинева прекрасный случай для расширения деловых связей между городами-побратимами.
«Мэрия Еревана всегда открыта для сотрудничества. В рамках своих полномочий мы готовы содействовать реализации взаимовыгодных программ в разных сферах управления городским хозяйством, что в свою очередь послужит укреплению и активизации сотрудничества между двумя городами. Уверен, что Ереван и Кишинев также имеют широкие возможности и перспективы сотрудничества в различных сферах городского хозяйства, а также в плане обмена опытом управления»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
Поблагодарив за теплый прием, примар Кишинева Доорин Киртоакэ в свою очередь подчеркнув важность взаимовыгодного сотрудничества между двумя городами подчеркнул, что сделает все возможное, чтобы в ближайшее время отношения между двумя городами стали более тесными и деловыми.
«В сферах, представляющих взаимный интерес, грани сотрудничества многообразны и уверяю вас, господин мэр, что я, в рамках своих полномочий, сделаю все возможное для установления и развития партнёрских отношений между столицами двух государств. В городах проблемы в основном одинаковы и естественно, что в вопросе их решения часто применяются одинаковые подходы, которые мы найдем в результате совместной работы»,- отметил Доорин Киртоакэ.
В завершении встречи Тарон Маргарян пригласил коллегу при возможности снова посетить Ереван в октябре для участия в празднествах «Эребуни-Ереван». Пользуясь случаем Доорин Киртоакэ в свою очередь пригласил мэра Еревана с официальным визитом посетить Кишинев.