Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Մարկկու Մարկկուլայի հետ
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Արևելյան գործընկերության երկրներում տարածաշրջանային և տեղական իշխանությունների կոնֆերանսի համանախագահ Մարկկու Մարկկուլայի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանի համայնքների միության նախագահ Էմին Երիցյանը:
Առանձնակի կարևորելով Արևելյան գործընկերության երկրներում տարածաշրջանային և տեղական իշխանությունների կոնֆերանսի բյուրոյի նիստի և համաժողովի Երևանում առաջին անգամ անցկացումը՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նկատել է, որ այն լավ հարթակ է տեղական իշխանությունների համար ինստիտուցիոնալ շրջանակների ամրապնդման առումով:
«Երևանի քաղաքապետարանը սերտորեն համագործակցում է Եվրամիության կառույցների հետ: Մենք կարևորում ենք Արևելյան գործընկերության շրջանակներում քաղաքների ուղղակի ֆինանսավորումը, մասնավորապես՝ էներգախնայողության, տրանսպորտի և մի շարք այլ ենթակառուցվածքների ոլորտներում: Վստահ եմ, որ «Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանային և տեղական իշխանությունների համաժողովի» բյուրոյի նիստի և կոնֆերանսի աշխատանքներն արդյունավետ էին, և համաժողովի շրջանակներում ընթացող փոխգործակցությունը կլինի շարունակական»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Արևելյան գործընկերության երկրներում տարածաշրջանային և տեղական իշխանությունների կոնֆերանսի համանախագահ Մարկկու Մարկկուլան նշել է, որ կոնֆերանսի անցկացումը Երևանում իսկապես արդյունավետ էր, ու հույս է հայտնել, որ այն իր յուրովի դերակատարումը կունենա տեղական ինքնակառավարման համակարգում որոշակի զարգացումներ ունենալու հարցում:
«Մենք կարևորում ենք Արևելյան գործընկերության երկրներում համագործակցության ընդլայնումը, որն ուղղված է քաղաքների տնտեսական զարգացմանը, ապակենտրոնացված կառավարմանն ու Եվրամիության ֆինանսավորմամբ իրականացվող տարբեր ծրագրերի իրականացմանը: Մեր կառույցին այսօր անդամակցում են վեց երկրներ, այդ թվում՝ շուրջ 40 եվրոպական ռեգիոններ, և լիահույս եմ, որ նմանատիպ կոնֆերանսների ու գագաթնաժողովների անցկացումը կնպաստի տեղական իշխանությունների կառավարման հմտությունների կատարելագործմանը, այդ թվում նոր մոտեցումների կիրառման տեսանկյունից»,- նշել է Մարկկու Մարկկուլան:
Հանդիպման շրջանակում մեկ անգամ ևս կարևորելով քաղաքային տնտեսության կառավարման տարբեր ոլորտներում Եվրոպական Միության կառույցների հետ համագործակցության ընդլայնումը՝ քաղաքապետը նշել է, որ միջազգային կառույցների հետ սերտ համագործակցությունից բացի, վեջին տարիներին Երևանի քաղաքապետարանը լուրջ քայլեր է ձեռնարկում նաև եվրոպական պետությունների մայրաքաղաքների ու քաղաքների հետ երկկողմ համագործակցության շարունակական խորացման և ամրապնդման ուղղությամբ:

Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с Маркку Марккулой
Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с сопредседателем Конференции региональных и местных органов власти стран Восточного партнерства (CORLEAP) Маркку Марккулой. На встрече также присутствовал председатель ассоциации общин Армении Эмин Ерицян.
Подчеркнув особую важность проведения заседания бюро и конференции в Ереване, мэр Тарон Маргарян отметил, что это хорошая платформа для местных властей с точки зрения укрепления институциональных кругов.
«Мэрия Еревана тесно сотрудничает со структурами Европейского Союза. Мы придаем большое значение прямому финансированию городов в рамках Восточного партнерства, в частности в сферах энергосбережения, транспорта и других инфраструктур. Я уверен, что и заседание бюро и Конференция региональных и местных органов власти стран Восточного партнерства (CORLEAP) были эффективными, и сформированное в рамках конференции сотрудничество будет иметь продолжительный характер»,- подчеркнул мэр Еревана.
Поблагодарив за теплый прием, сопредседатель Конференции региональных и местных органов власти стран Восточного партнерства (CORLEAP) Маркку Марккула отметил, что проведение конференции в Ереване было действительно успешным и выразил надежду, что оно сыграет свою особую роль в развитии системы местного самоуправления.
«Мы придаем важность расширению сотрудничества в странах Восточного партнерства, которое направлено на экономическое развитие городов, децентрализованное управление и реализацию различных программ, финансируемых ЕС. На сегодняшний день 6 стран являются членами Бюро CORLEAP, в том числе 40 европейских регионов, и я надеюсь, что проведение подобных конференций и саммитов будет способствовать совершенствованию навыков местного самоуправления»,- отметил Маркку Марккула.
В рамках встречи еще раз подчеркнув важность расширения сотрудничества со структурами ЕС в разных сферах управления городским хозяйством, мэр Еревана отметил, что помимо тесного сотрудничества с международными структурами, в последние годы мэрия Еревана предпринимает серьёзные шаги для углубления и укрепления двустороннего сотрудничества также со столицами и городами европейских стран.