Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Շիրազի պատվիրակության հետ
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության Շիրազ քաղաքի քաղաքապետի տեղակալ Մոհամմադ Ֆարուխզադեի գլխավորած պատվիրակության հետ, ովքեր Երևան են ժամանել «Էրեբունի-Երևան 2797» տոնակատարությանը մասնակցելու նպատակով: Տարոն Մարգարյանը շնորհակալություն է հայտնել հյուրերին Երևանի տոնին մասնակցելու հրավերն ընդունելու համար: Խոսելով Երևանի պատմամշակութային ընդհանուր նկարագրի մասին` քաղաքապետը կարևորել է նաև քաղաքի զարգացմանն ուղղված նոր մոտեցումներն ու իրականացվող ծրագրերը: Հատկանշելով հայ-իրանական հարաբերությունների ներկայիս բարձր մակարդակը` Տարոն Մարգարյանն առանձնացրել է համագործակցությունը հատկապես տեղական ինքնակառավարման մարմինների միջև:
«Երկուստեք համագործակցությունն անչափ կարևոր է, հատկապես քաղաքային տնտեսության որոշակի ոլորտներում նկատվող համանման խնդիրների շուրջ համատեղ լուծումներ գտնելու, այդ թվում նաև փորձի փոխանակման տեսակետից: Մենք բաց և պատրաստակամ ենք փոխշահավետ համագործակցության համար և համոզված եմ, որ Երևանի և Շիրազի միջև ևս առկա է փոխգործակցության լայն դաշտ, որը պարզապես մենք պետք է տեղափոխենք գործնական փուլ»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար Շիրազի քաղաքապետի տեղակալ Մոհամմադ Ֆարուխզադեն իր հերթին նկատել է, որ, որպես հին մշակույթ ունեցող քաղաքներ, Երևանը և Շիրազը կարող են առավել ընդլայնել հարաբերություններն ու համատեղ ծրագրեր իրականացնել տարբեր ոլորտներում:
«Ինձ համար, պարոն քաղաքապետ, շատ հաճելի է Երևանում գտնվելը, և ես համոզված եմ, որ Երևանն ու Շիրազն իսկապես ունեն մեծ ներուժ համատեղ ծրագրերի իրականացման համար: Վստահեցնում եմ Ձեզ, որ մեր լիազորությունների շրջանակում կանենք հնարավորը՝ երկուստեք կապերն առավել ամրապնդելու և զարգացնելու ուղղությամբ», - ընդգծել է Մոհամմադ Ֆարուխզադեն:

Мэр Тарон Маргарян встретился с делегацией города Шираз
Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с делегацией, возглавляемой заместителем мэра города Шираз Исламской Республики Иран Мохаммедом Фарухзаде, которые прибыли в Ереван для участия в празднестве «Эребуни-Ереван 2797». Тарон Маргарян поблагодарил гостей за принятие приглашения для участия в празднике Еревана. Представив общий исторический и культурный образ Еревана, мэр придал важность также новым подходам и реализуемым проектам, которые направлены на развитие столицы. Подчеркнув нынешний высокий уровень армяно-иранских отношений, Тарон Маргарян особенно отметил сотрудничество между органами самоуправления.
«Очень важно взаимное сотрудничество, особенно с точки зрения поиска совместных решений аналогичных проблем, которые наблюдаются в некоторых сферах городского хозяйства, a также с точки зрения обмена опытом. Мы открыты и готовы для взаимовыгодного сотрудничества, и я уверен, что между Ереваном и Ширазом существует широкое поле для сотрудничества, которое мы должны перенести в деловую фазу»,-подчеркнул мэр.
Поблагодарив за теплый прием, заместитель мэра города Шираз Мохаммед Фарухзаде в свою очередь отметил, что Ереван и Шираз, как города, имеющие древнюю культуру, могут расширить отношения и реализовывать совместные проекты в разных сферах.
«Для меня, господин мэр, очень приятно находится в Ереване и я уверен, что Ереван и Шираз действительно имеют большой потенциал для реализации совместных программ. Уверяю Вас, что в рамках своих полномочий сделаем все, чтобы укрепить и развивать двухсторонние связи»,-подчеркнул Мохаммед Фарухзаде.