Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանձնարարել է ստեղծել աշխատանքային խումբ՝ աղբամանների տեղադրման վայրերը վերանայելու համար
Երևանի քաղաքապետարանում տեղի ունեցած աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ, որը վարել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, զեկուցվել է, որ նախորդ շաբաթ գրանցվել է ապօրինաշինության և հողազավթման 12 դեպք, որոնցից 2-ի մասով իրականացվել են քանդման աշխատանքներ: Զեկուցվել է նաև, որ զանգվածային լրատվության միջոցներով հանրության շրջանում շարունակվում են իրազեկման աշխատանքները շինարարության թույլտվությունների տրամադրման կարգի վերաբերյալ: Քաղաքապետը հանձնարարել է շարունակել ուժեղացված հսկողությունն ու իրազեկման աշխատանքները:
Բացօթյա ապօրինի առևտրի կանխարգելման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների վերաբերյալ զեկուցվել է, որ նախորդ շաբաթվա ընթացքում կազմվել է 8 վարչական արձանագրություն: Նույն ժամանակահատվածում ապամոնտաժվել է 3 լքյալ կրպակ: Չնախատեսված վայրերում կենցաղային, ինչպես նաև շինարարական աղբը թափելու դեպքերի հայտնաբերման ու կանխարգելման աշխատանքների վերաբերյալ զեկուցվել է, որ նախորդ շաբաթ կազմվել է 45 վարչական արձանագրություն: Հանձնարարվել է շարունակել խստացված և ամենօրյա հսկողությունը:
Աշխատակազմի կոմունալ տնտեսության վարչությանը, վարչական շրջանների ղեկավարներին և օպերատիվ շտաբին էլ հանձնարարվել է «Սանիթեք» ընկերության հետ համատեղ ստեղծել աշխատանքային խումբ, ուսումնասիրել և կարգավորել մայրաքաղաքում աղբամանների տեղադրման վայրերի ընտրության հարցը:
«Պարբերաբար բողոքներ եմ լսում բնակիչներից, որ այս կամ այն հասցեում աղբամանները ոչ հարմար տեղում են դրված: Դժգոհությունները հատկապես շատ են փողոցների բանուկ հատվածներում տեղադրված աղբամանների մասով, ինչը ինքս էլ մի քանի անգամ նկատել եմ: Մարդիկ արդարացիորեն նաև դժգոհում են, որ այս հարցի հետ կապված մեր կոմունալ վարչությունն ու «Սանիթեքը» մեկը մյուսի վրա են փորձում գցել պատասխանատվությունը: Նման մոտեցումն անընդունելի է ինձ համար: Բազմիցս եմ նշել, որ եթե որևէ խնդիր անհանգստացնում է մեր բնակիչներին, պետք է լուծումներ գտնել, ոչ թե փորձել արդարանալ, թե տվյալ խնդրի կարգավորումը մեր դաշտում չէ: Ու հատկապես այս հարցում պատասխանատվությունը երկուստեք է՝ թե՛ կոմունալ վարչությանը և թե՛ «Սանիթեք»-ինը: Ստեղծեք համատեղ աշխատանքային խումբ, որում ներգրավեք նաև վարչական շրջանների կոմունալ ծառայություններին և քննարկեք հարցն ու կարճ ժամանակում հնարավոր լուծումներ գտեք խնդրահարույց աղբամանների տեղափոխման մասով», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Խորհրդակցության ժամանակ զեկուցվել է նաև, որ Ճանապարհային ոստիկանության հետ համատեղ հասարակական ավտոտրանսպորտային միջոցների շահագործման նկատմամբ իրականացվող ամենօրյա հսկողության շրջանակում կազմվել է 14 արձանագրություն: Համապատասխան քայլեր են ձեռնարկվել նաև տնտեսվարողների կողմից փողոցների որոշակի հատվածներում ավտոկայանմանը ապօրինաբար խոչընդոտող մետաղյա արգելապատնեշների հեռացման ուղղությամբ: Զեկուցվել է նաև, որ շարունակվում է խստացված հսկողությունը ավտոկայանատեղի համար ապօրինի գումարների գանձման դեպքերը բացառելու ուղղությամբ: Ըստ այդմ, 9 իրավախախտ անձ բերման է ենթարկվել Կենտրոնի ոստիկանության բաժանմունք: Հանձնարարվել է շարունակել խիստ և հետևողական աշխատանքները, արագ արձագանքել «Թեժ գծի» հեռախոսահամարներով ստացվող ահազանգերին: Տրանսպորտի ոլորտի համակարգողներին էլ հանձնարարվել է աշխատանք տանել սպասարկող ընկերությունների հետ և սկսել ձմռան նախապատրաստական աշխատանքները:

Мэр Тарон Маргарян поручил создать рабочую группу для рассмотрения мест установки мусорных контейнеров
В ходе очередного рабочего совещания, которое вел мэр Еревана Тарон Маргарян, было доложено, что в сфере градостроительства на прошлой неделе было обнаружено 12 случаев несанкционированного строительства, а ранее обнаруженные 2 постройки были снесены. Было также доложено, что посредством СМИ продолжается информирование граждан о порядке выдачи разрешения на строительство. Мэр поручил продолжить строгий контроль и работы по информированию.
В результате работ по предотвращению незаконной уличной торговли было доложено, что на прошлой неделе было выявлено 8 случаев нарушений. Было также доложено,что за выброс мусора в непредусмотренных для этого местах на прошлой неделе было составлено 45 административных протоколов. Поручено продолжить строгий и ежедневный контроль.
Управлению коммунального хозяйства аппарата мэрии, руководителям административных районов и оперативному штабу поручено совместно с компанией «Санитек» создать рабочую группу, рассмотреть и урегулировать вопрос выбора места установки мусорных контейнеров.
«От граждан периодически поступают жалобы относительно выбранных мест для установки мусорных контейнеров. Люди также жалуются, что относительно вышеупомянутой проблемы управление коммунального хозяйства и компания «Санитек» пытаются возложить ответственность друг на друга. Для меня неприемлем такой подход. Я неоднократно отмечал, что если жителей беспокоят какие-либо вопросы, необходимо решать их, и не пытаться оправдываться и говорить, что это не в нашей компетенции. В этом вопросе ответственны обе стороны. Создавайте совместную рабочую группу, обсудите проблему и в короткие сроки найдите соответствующее решение»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
В ходе рабочего совещания было также доложено, что совместно с Дорожной полицией в результате контроля над эксплуатацией общественного транспорта на прошлой неделе было составлено 14 протоколов об административных нарушениях. Продолжается также контроль по исключению случаев заграждения частей улиц, предусмотренных для стоянки автомобилей.
Поручено продолжить строгий и последовательный контроль, а также оперативно реагировать на звонки жителей, полученных по номерам «горячий линий». Координаторам транспортного сектора поручено вместе с обслуживающими компаниями начать зимние подготовительные работы.