Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հետևել է մայրաքաղաքում շարունակվող ձնամաքրման ու ձնահեռացման աշխատանքների ընթացքին
04.01.2016
Մայրաքաղաքի վարչական շրջաններում շարունակվում են շուրջօրյա ռեժիմով իրականացվող ձյան մաքրման ու կուտակված ձյան հեռացման աշխատանքները: Գործընթացին հետևել է նաև Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը: Տեղերում քաղաքապետին զեկուցվել է, որ գլխավոր փողոցների մաքրմանը զուգահեռ աշխատանքներ են տարվում նաև երկրորդական փողոցների ու բակային տարածքների ձնամաքրման և կուտակված ձյան տեղափոխման ուղղությամբ: Քաղաքապետը նկատել է, որ աննախադեպ տեղումների հետևանքների վերացումն այս պահին ամենագլխավոր խնդիրն է:
«Ձյան տեղումների օրերին, դրա առատությունը հաշվի առնելով, մեզ համար առաջնահերթը մայրաքաղաքի տրանսպորտային երակները բաց պահելն էր, ինչը հաջողվեց: Տեղումների դադարից հետո մեզ համար գլխավորը հրապարակներից, փողոցներից, խաչմերուկներից և մայթերից ձյան շերտը մաքրելն է, դրանք որոշակի հատվածներում կուտակելն ու կուտակված ձյունը օպերատիվ քաղաքից դուրս տեղափոխելն է: Այժմ շուրջօրյա ռեժիմով հենց այդ աշխատքներն են ընթանում: Ի դեպ, մայրաքաղաքի փողոցներից արդեն ավելի քան 5000 անգամ ամբողջությամբ բեռնված բեռնատարներով ձյուն է տեղափոխվել»,- ընդգծել է քաղաքապետը՝ հավելելով, որ բոլոր այս օրերին գլխավոր և երկրորդական փողոցների ձյան մաքրման ու ձնահեռացման աշխատանքները կազմակերպելու հարցում Երևանի քաղաքապետարանի հետ համագործակցել են նաև Ճանապարհային ոստիկանության և արտակարգ իրավիճակների ծառայությունները:
Հարկ է նշել, որ դեկտեմբերի 30-ից մինչև հունվարի 2-ի լուսաբաց մայրաքաղաքում անընդմեջ տեղացած առատ ձյան շերտի հաստությունը կազմել է 45 սմ, ինչը, օդերևութաբանների հավաստմամբ, հավասար է տեղումների 1 ամսվա նորմային: Այսինքն ավելի քան 3 օրվա ընթացքում Երևանում առանց դադարի տեղացել է 1 ամսվա քանակի ձյուն:
«Օդերևութաբանների տեղեկացմամբ` վերջին 15 տարիների ընթացքում համեմատաբար առատ տեղումներ ունեցել ենք 2005 և 2009 թվականներին, սակայն ի տարբերություն այս տարվա, դրանք եղել են ընդհատումներով և ոչ այսքան առատ: Ու ըստ այդմ` այս տարվա ձյան տեղումները՝ իրենց անընդհատությամբ, եղել են աննախադեպ»,- նշել է Տարոն Մարգարյանը:
Քաղաքապետի հանձնարարությամբ, ձնամաքրման աշխատանքներն իրականացնող «Սանիտեք» ընկերությանն աջակցելու նպատակով, աշխատանքներում ներգրավվել են վարչական շրջանների կոմունալ և կանաչապատման ծառայությունների համապատասխան աշխատակիցներն ու մեքենամեխանիզմները: Բացի այդ, ձեռքբերված պայմանավորվածությունների արդյունքում որոշ կազմակերպությունների համապատասխան մեքենամեխանիզմները ևս ներգրավվել են ձյան մաքրման ու ձնահեռացման աշխատանքներում:
«Տեղումների առաջին իսկ օրից ձյան մաքրման աշխատանքներում ներգրավված են եղել «Սանիտեք» ընկերության բոլոր 180 միավոր փողոցներ, մայթեր ու բակեր մաքրող մեծ և փոքր չափերի մասնագիտացված տարբեր մեքենամեխանիզմները: Հաշվի առնելով ձյան տեղումների անընդհատությունը` ձյան մաքրման և ձնահեռացման աշխատանքներում ներգրավվել են նաև մասնավոր ընկերությունների ավելի քան 170 միավոր տարբեր ֆունկցիոնալ նշանակության մեծ և փոքր մեքենամեխանիզմներ: Ընդհանուրը ավելի քան 350 մեքենամեխանիզմներ են ներգրավված ձյան մաքրման և ձնահեռացման աշխատանքներում»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Տարոն Մարգարյանը պատասխանատուներին հանձնարարել է շարունակել շուրջօրյա ռեժիմով ձնամաքրման աշխատանքների իրականացումը՝ բոլոր ուժերը կենտրոնացնելով մայրաքաղաքի փողոցներում կուտակված ձյունն արագ տեղափոխելու և բակային տարածքների ձնամաքրման աշխատանքների վրա: Հանձնարարվել է զուգահեռաբար սկսել նաև բազմաբնակարան, ինչպես նաև հասարակական շենքերի ու շինությունների տանիքներին կուտակված ձյան և առաջացած սառցալեզվակների հեռացման աշխատանքները:
Հարկ է նշել, որ ձյան մաքրման ու ձնահեռացման բոլոր տեսակի աշխատանքներում, այդ թվում նաև վերգետնյա և ստորգետնյա անցումների ու բակային տարածքների մաքրման գործընթացում ներգրավված են մայրաքաղաքի կոմունալ ծառայությունների, կանաչապատման ձեռնարկությունների, համատիրությունների, մասնավոր կազմակերպությունների և «Սանիտեք» ընկերության ընդհանուր թվով շուրջ 1200 աշխատակիցներ:

Мэр Тарон Маргарян следил за ходом продолжающихся в столице работ по очистке снега
В административных районах Еревана продолжаются работы по очистке и уборке снега, которые проводятся в круглосуточном режиме. За процессом следил также мэр Еревана Тарон Маргарян. На местах мэру было доложено, что параллельно снегоуборке на главных улицах, ведутся работы по очистке и вывозу скопившегося на второстепенных улицах и дворовых территориях снега. Мэр отметил, что на данный момент самой главной задачей является ликвидация последствий обильных осадков.
«В дни обильного снегопада для нас приоритетом являлось обеспечение проходимости улиц для транспортных потоков в столице, и это нам удалось. После прекращения снегопада для нас главное- очистить снег с площадей, улиц, перекрестков и тротуаров, и оперативно вывезти скопившийся снег из столицы. Сейчас в круглосуточном режиме выполняются именно эти работы. Кстати, уже более чем 5000 раз грузовики вывозили снег с улиц города»,- подчеркнул мэр, добавив, что в эти дни в вопросе организации работ по очистке и уборке снега с главных и второстепенных улиц столицы, с мэрией Еревана сотрудничали также Дорожная полиция и службы по чрезвычайным ситуациям.
Стоит отметить, что с 30-го декабря по 2-е января толщина снежного покрова в столице достигла 45 см. По словам синоптиков, за три дня выпала почти месячная норма осадков.
«Как передают синоптики, за последние 15 лет относительно много осадков выпало в 2005 и 2009, однако, в отличие от этого года, они не были такими обильными»,- отметил Тарон Маргарян.
По поручению мэра, в поддержку компании «Санитек», осуществляющей вышеупомянутые работы, в процесс были вовлечены соответствующие сотрудники и техника коммунальных служб и служб озеленения административных районов. Помимо этого, в результате достигнутых договоренностей, в работы по очистке и уборке снега также вовлечена соответствующая техника некоторых компаний.
«С первых дней осадков в работы по очистке снега было вовлечено 180 единиц специализированной техники компании «Санитек». Учитывая непрерывность осадков, в работы вовлечено также 170 единиц разнофункциональной техники частных компаний. В обшей сложности, в работы по очистке и уборке снега вовлечено 350 единиц техники»,-подчеркнул мэр.
Ответственным лицам Тарон Маргарян поручил продолжить снегоуборочные работы в круглосуточном режиме, и сконцентрировать все силы на быстрый вывоз скопившегося на столичных улицах и дворовых территориях снега. Было также поручено параллельно начать работы по очистке снега и устранению сосулек с крыш многоквартирных домов и общественных зданий.
Стоит отметить, что во все виды работ по очистке и уборке снега вовлечено почти 1200 сотрудников коммунальных служб столицы, компаний по озеленению, кондоминиумов, частных компаний и компании «Санитек».