Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հյուրընկալել է կրթական ոլորտի ներկայացուցիչներին ու գրադարանային համակարգի աշխատակիցներին
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն Ուսուցչի օրվա առթիվ և Գրադարանավարի օրվան ընդառաջ քաղաքապետարանում հյուրընկալել է մայրաքաղաքի հանրակրթական դպրոցների, նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունների մանկավարժներին ու գրադարանավարներին:
Շնորհավորելով ներկաներին ու շնորհակալություն հայտնելով նրանց նվիրված աշխատանքի համար, քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նկատել է, որ մասնագիտական տոները յուրաքանչյուր տարի մայրաքաղաքի մանկավարժներն ու գրադարանավարները դիմավորում են որոշակի նոր ձեռքբերումներով:
«Քաղաքապետարանի հարկի տակ մասնագիտական ձեր տոները միասին նշելը դարձել է գեղեցիկ ավանդույթ, որը լավ հնարավորություն է շնորհավորանքին զուգահեռ` նաև ձեռքբերումներն ու հաջողությունները փաստելու, ինչու չէ, նաև առկա խնդիրներից ու դրանք շտկելու ուղիներից խոսելու համար: Ուրախությամբ պետք է փաստենք, որ մասնագիտական տոները յուրաքանչյուր տարի մայրաքաղաքի մանկավարժներն ու գրադարանավարները դիմավորում են որոշակի նոր ձեռքբերումներով: Ձեր աշխատանքից է մեծապես կախված եկող սերնդի դաստիարակությունն ու հետևաբար` մեր երկրի ապագան: Անշուշտ, դժվար է բառերով կրթության ոլորտի նվիրյալներիդ գնահատանքի խոսքեր հնչեցնելը, և անհնար է լիարժեքորեն արժևորել ձեր վաստակն ու նվիրումը»,- նշել է քաղաքապետն ու մեկ անգամ ևս վստահեցրել, որ դեռևս առկա խնդիրները շարունակելու են մնալ քաղաքապետարանի ուշադրության կենտրոնում, որոնց լուծումների արդյունքը օրեցօր կդառնա տեսանելի:
Ընդգծելով նաև գրադարանային համակարգի աշխատակիցների աշխատանքի կարևորությունը՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նկատել է, որ կարևոր այդ առաքելության արդյունքում է նաև հատկապես մատաղ սերնդի շրջանում պահպանվում գրի ու գրականության հանդեպ սերն ու հետաքրքրությունը:
«Գիտության և տեխնիկայի զարգացման ժամանակակից պայմաններում, երբ համակարգիչը, բարձր տեխնոլոգիաները մտել են մեր կյանքի ու կենցաղի գրեթե բոլոր ոլորտներ, գիրքը շարունակում է մնալ մատաղ սերնդի կրթության, դաստիարակության ու համակողմանի զարգացման կարևոր բաղադրիչ: Սա, իհարկե, նաև գրադարանային համակարգի մեր աշխատակիցների շնորհիվ է, ովքեր, պահպանելով գրքի, գրի ու գրականության նկատմամբ դարերի խորքից եկող հայերիս առանձնահատուկ վերաբերմունքը, ստանձնել են այն եկող սերունդներին փոխանցելու պատվաբեր առաքելությունը», - ընդգծել է քաղաքապետը:
Հարկ է նշել, որ Երևանի քաղաքապետի կարգադրությամբ այս տարի առաջին անգամ մայրաքաղաքում կազմակերպվել է Երևան քաղաքի տարվա լավագույն տնօրենի, ուսուցչի և դաստիարակի մրցույթ, որի արդյունքներով հաղթողներին հավաստագրերը հանձնել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը: Ըստ այդմ, 2015-2016 ուսումնական տարվա «Երևան քաղաքի լավագույն տնօրեն» անվանակարգում մրցանակի է արժանացել Նաիրի Զարյանի անվան դպրոցի տնօրեն Արմինե Հովհաննիսյանը, «Երևան քաղաքի լավագույն ուսուցիչ» անվանակարգում՝ Գագիկ Ստեփանյանի անվան դպրոցի Կենսաբանության ուսուցիչ Գայանե Հովսեփյանը, իսկ «Երևան քաղաքի լավագույն դաստիարակ» անվանակարգում էլ Հ.45 մանկապարտեզի դաստիարակ Նարինե Սեխիլյանը:
Մասնագիտական տոների առիթով կազմակերպված ընդունելության շրջանակում Ուսուցչի օրվա առթիվ «Երևան քաղաքի պատվավոր մանկավարժ» հուշամեդալներով են պարգևատրվել Ֆրիտյոֆ Նանսենի անվան հիմնական դպրոցի տնօրեն Մանիկ Հայրապետյանը, Վարդգես Պետրոսյանի անվան հիմնական դպրոցի տնօրեն Ալիսա Ղազարյանը և բազմավաստակ թոշակառու Սիլվա Խաչատրյանը: Գրադարանավարի օրվա առթիվ էլ «Ավետիք Իսահակյանի անվան կենտրոնական գրադարան» ՀՈԱԿ-ի կենտրոնական գրադարանի ընթերցասրահի վարիչ Կլավդիա Նալբանդյանն է արժանացել Երևանի քաղաքապետի ոսկե մեդալի: Երեխաների կրթության և դաստիարակության գործում ունեցած մեծ վաստակի և մասնագիտական անձնվեր գործունեության համար, կրթական և գրադարանային համակարգի մի խումբ աշխատակիցներ էլ պարգևատրվել են Երևանի քաղաքապետի պատվոգրերով:

Мэр Тарон Маргарян принял представителей сферы образования и сотрудников библиотечной системы
Мэр Еревана Тарон Маргарян по случаю Дня учителя и в преддверии Дня библиотекаря принял педагогов столичных общеобразовательных школ, дошкольных образовательных учреждений и библиотекарей.
Поздравив присутствующих и выразив благодарность за преданную работу, мэр Тарон Маргарян отметил, что каждый год свой профессиональный праздник педагоги и библиотекари столицы встречают новыми достижениями.
«По доброй традиции мы вместе отмечаем ваши профессиональные праздники в мэрии Еревана, где кроме поздравлений, обсуждаем достижения, а также проблемы и способы их преодоления. С радостью хочу отметить, что каждый год свой профессиональный праздник педагоги и библиотекари встречают новыми достижениями. От вашей работы в значительной степени зависит воспитание следующего поколения, следовательно и будущее нашей страны. Несомненно, трудно выразить словами всю благодарность Вам-преданным своему делу представителям сферы образования и невозможно полностью оценить ваши заслуги и вашу преданность»,-подчеркнул мэр Еревана и еще раз заверил, что проблемы сферы и впредь будут находиться в центре внимания мэрии.
Подчеркнув также особую важность работы сотрудников библиотечной системы, мэр Тарон Маргарян отметил, что в результате их деятельности среди молодого поколения сохраняется любовь и интерес к литературе.
«В условиях развития современной науки и техники, когда компьютеры, высокие технологии вошли в нашу жизни, книга продолжает оставаться важной составляющей образования, воспитания и всестороннего развития молодого поколения. Это, несомненно, заслуга также сотрудников наших библиотек, которые сохранив идущее из глубины веков особое отношение армян к книге, письму и литературе, взяли на себя почетную миссию по передаче этого отношения последующим поколениям»,-подчеркнул мэр столицы.
Стоит отметить, что по распоряжению мэра Еревана, в этом году впервые в столице был организован конкурс за звание лучшего учителя, директора, педагога и воспитателя года города Ереван. Удостоверения победителям конкурса вручил мэр Тарон Маргарян. Награды в номенации «Лучший директор города Ереван» за 2015-2016 учебный год удостоилась директор школы имени Наири Заряна Армине Оганесян, в номинации «Лучший учитель города Ереван»-учитель биологии школы имени Гагика Степаняна Гаяне Овсепян. В номинации «Лучший воспитатель города Ереван» награды удостоилась воспитательница детского сада 45 Нарине Сехилян.
В рамках организованного приема по случаю профессиональных праздников, по случаю Дня учителя медалями «Почётный педагог города Ереван» были награждены директор основной школы имени Фритьофа Нансена Маник Айрапетян, директор основной школы имени Вардгеса Петросяна Алиса Казарян и заслуженная пенсионерка Сильва Хачатрян.
По случаю Дня библиотекаря заведующая читальным залом центральной библиотеки имени Аветика Исаакяна Клавдия Налбандян удостоилась золотой медали мэра Еревана. За значительный вклад в дело образования и воспитания учащихся и за преданную деятельность, группа сотрудников сферы образования и библиотечной системы была награждена почетными грамотами мэра Еревана.