Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հյուրընկալել է կրթամշակութային ոլորտի ներկայացուցիչներին ու գրադարանային համակարգի աշխատակիցներին
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը Ուսուցչի օրվա առթիվ և Գրադարանավարի օրվան ընդառաջ քաղաքապետարանում հյուրընկալել է մայրաքաղաքի հանրակրթական դպրոցների, նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունների, մշակութային կրթօջախների մանկավարժներին ու գրադարանավարներին: Միջոցառմանը ներկա է եղել նաև ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը: Շնորհավորելով ներկաներին ու շնորհակալություն հայտնելով նրանց նվիրված աշխատանքի ու մատաղ սերնդի հայեցի դաստիարակման գործում ունեցած մեծ վաստակի համար` քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նկատել է, որ այս հանդիպումը ևս մեկ առիթ է ամփոփելու համակարգում գրանցած ձեռքբերումներն ու նախանշելու առաջիկա անելիքները:
«Ավանդաբար այս օրերին ձեր մասնագիտական տոնի առթիվ հրավիրվում եք քաղաքապետարանի հարկի տակ, ուր, շնորհավորանքից բացի, քննարկում ենք հաջողությունները և, ինչու չէ` առկա խնդիրները, դրանց համատեղ հաղթահարման ուղիները:
Դժվար է գնահատանքի համապատասխան խոսքեր գտնել կրթության բնագավառի մարդկանց, մանկավարժների համար, քանի որ, իմ խորին համոզմաmբ, ցանկացած շնորհակալական խոսք կամ խոնարհում ձեր վաստակի հանդեպ, չի կարող փոխհատուցել ձեր այն նվիրումը, որի շնորհիվ մեծ կյանք մտնող յուրաքանչյուր սերունդ պարզ ճակատով ներկայանում է որպես հայոց անկախության պահպանման, պետականության հզորացման, նաև Երևանը սրտանց սիրելու գաղափարակիր։ Ամենօրյա ձեր գործունեության մեջ բազմաթիվ հարցերի պատասխան եք տալիս, բազում խնդիրներ լուծում, սակայն կարևոր հրամայականը, որ այսօր առկա է ձեր առջև, մրցունակության ապահովումն ու կրթության որակի բարձրացումն է»,-ընդգծել է քաղաքապետը:
Առանձնակի կարևորելով նաև վերջին տարիներին մայրաքաղաքի գրադարաններում տարվող ծրագրային քաղաքականությունը` քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը վստահեցրել է, որ ուշադրությունը համակարգի նկատմամբ լինելու է շարունակական:
«Այսօր այստեղ են նաև գրադարանային ոլորտի մեր աշխատակիցները, ում կատարած աշխատանքը մեր հասարակության կրթական, գիտական և մշակութային զարգացման գործում ահռելի նշանակություն ունի: Մեր ժողովուրդը միշտ էլ առանձնահատուկ սիրով է վերաբերվել գրին և գրականությանը: Ժամանակակից տեխնիկայի ու տեխնոլոգիաների զարգացման պայմաններում գիրքը շարունակում է մնալ գիտելիքի շտեմարան: Ու համոզված եղեք, որ մենք անչափ կարևորում ենք ձեր դերը՝ մեր երկրի արժանապատիվ քաղաքացու դաստիարակության ու համակողմանի զարգացման գործում»,- ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորելով ներկաներին մասնագիտական տոների առթիվ, քաղաքապետը մաղթել է նրանց ամենայն բարիք, անձնական երջանկություն ու հաջողություններ:
Շնորհավորելով ուսուցիչներին տոնի առթիվ՝ ՀՀ ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանն էլ շնորհակալություն է հայտնել նրանց՝ ազգանվեր իրենց գործը մեծ նվիրումով, պատվով կատարելու համար։
«Վստահ եմ` հոգու խորքում ձեր ամենամեծ հուզմունքը, շնորհավորանքը նախևառաջ շրջանավարտների երախտագիտությունն ու մասնագիտական հաջողություներն են։ Խորին շնորհակալություն բոլոր մանկավարժներին, ումից շատ բան ենք սովորել. շնորհակալ ենք ձեզ, սիրելի՛ մանկավարժական բանակ։ Իրավամբ, մեր ազգի, պետության ներքին պաշտպանության օղակը հենց դուք եք։ Շնորհակալ եմ նաև Երևանի քաղաքապետին, ում նախաձեռնությամբ մենք, հարգելի՛ ուսուցիչներ, ամեն տարի այս օրը արդեն ավանդաբար հանդիպում ենք այս սրահում»,- նշել է ՀՀ ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը։
Այնուհետ, Երևանի քաղաքապետի որոշմամբ, կրթության բնագավառում ներդրած նշանակալի ավանդի, երկարամյա և բարեխիղճ աշխատանքի համար «Երևան քաղաքի պատվավոր մանկավարժ» հուշամեդալներով են պարգևատրվել Երևանի համար 83 դպրոցի կենսաբանության ուսուցչուհի Թամարա Միկոյանը, համար 108 դպրոցի տնօրեն Անդրանիկ Ավետիսյանը, համար 120 դպրոցի տնօրեն Գեղամ Հայրապետյանը։ Արդյունավետ աշխատանքի և երեխաների գեղագիտական դաստիարակության գործում ներդրած ավանդի համար Երևանի Ալ. Սպենդիարյանի անվան երաժշտական մասնագիտական դպրոցի տնօրեն Մարինա Վարդանյանը պարգևատրվել է Երևանի քաղաքապետի ոսկե մեդալով։
Ուսուցչի օրվա և սովորողների դաստիարակության գործում ունեցած ավանդի համար Երևանի քաղաքապետի շնորհակալագրերով ու պատվոգրերով են պարգևատրվել նաև կրթական և մշակութային օջախների ու գրադարանների մի խումբ աշխատակիցներ։

Мэр Тарон Маргарян принял представителей сферы образования и сотрудников библиотечной системы
Мэр Еревана Тарон Маргарян по случаю Дня учителя и в преддверии Дня библиотекаря принял педагогов столичных общеобразовательных школ, дошкольных образовательных учреждений, культурных центров и библиотекарей. В мероприятии принял участие также министр образования и науки РА Армен Ашотян. Поздравив присутствующих и выразив благодарность за преданную работу и весомый вклад в воспитание преданного родине подрастающего поколения, мэр Тарон Маргарян отметил, что эта встреча еще один повод для подведения итогов и достижений, зарегистрированных в системе и обсуждения дальнейших планов.
«Традиционно в эти дни по случаю вашего профессионального дня мы приглашаем вас в мэрию, где кроме поздравления, обсуждаем достижения, также проблемы и способы их преодоления. Трудно найти слова признательности для людей сферы образования, педагогов, поскольку по моему глубочайшему убеждению, любое слово благодарности или преклонение перед вашим трудом не может возместить ту вашу преданность и самоотверженность, благодаря которым каждое поколение, начинает новую жизнь достойно, становится хранителем армянской независимости, гарантом мощи нашего государства, носителем идеи беззаветной любви к Еревану. Вашей повседневной деятельностью вы даете ответы на многие вопросы, решаете множество задач, тем не менее перед вами стоит требование сегодняшнего дня- повышение качества образования и обеспечение конкурентоспособности»,-подчеркнул мэр Еревана.
Подчеркнув также особую важность программной политики, осуществляемой в последние годы в столичных библиотеках, мэр Тарон Маргарян заверил, что внимание к системе будет носить продолжительных характер.
«Сегодня здесь находятся также сотрудники столичных библиотек, проделанная работа которых имеет огромное значение в деле образовательного, научного и культурного развития общества. Наш народ всегда с особой любовью относился к письменности и литературе. В условиях развития современной техники и технологии, книга по-прежнему является источником знания. Будьте уверены, что мы придаем особую важность вашей роли в деле воспитания и развития граждан, достойных своей страны»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
Еще раз поздравив присутствующих с профессиональными праздниками, мэр пожелал им всего доброго, личного счастья и удач.
Поздравив по случаю Дня учителя, министр образования и науки Армен Ашотян также выразил им свою благодарность за то, что выполняют свою работу с большой преданностью и честью.
Затем, решением мэра Еревана за весомый вклад в сфере образования, многолетний и добросовестный труд, медалями «Почётный педагог города Ереван» были награждены учительница биологии ереванской школы N83 Тамара Микоян, директор школы N108 Андраник Аветисян, директор школы N120 Гегам Айрапетян. За эффективную работу и вклад в дело эстетического воспитания детей директор музыкальной школы имени Ал. Спендиаряна Марина Варданян была награждена золотой медалью мэра Еревана.
По случаю Дня учителя и за вклад в дело воспитания учащихся, группа сотрудников образовательных и культурных центров и библиотек была награждена почетными грамотами и благодарственными письмами.