Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը ներկա է գտնվել «Մուսա լեռան 40 օրը» ներկայացմանը
Երևանի քաղաքապետարանի և վարչական շրջանների աշխատակազմերի բոլոր աշխատակիցները, քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի նախաձեռնությամբ, այցելել են Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոն՝ դիտելու «Մուսա լեռան 40 օրը» ներկայացումը: Ֆրանց Վերֆելի համանուն վեպի մոտիվներով բեմադրված ներկայացմանը ներկա է գտնվել նաև Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը: Մինչ ներկայացման սկիզբը Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանը և Երևանի ավագանու անդամ, Հայոց Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը հանդես են եկել ելույթներով:
Հանդիսատեսին ուղղված իր խոսքում Արամ Սուքիասյանը, կարևորելով քաղաքապետի այս նախաձեռնությունը, մասնավորապես նշել է, որ, այսպիսով, ըստ էության, Երևանի քաղաքապետարանը տալիս է Հայոց Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի միջոցառումների մեկնարկը և որ մինչև 2015-ի ապրիլի 24-ը քաղաքապետարանը կնախաձեռնի ու կիրականացնի Մեծ եղեռնի անմեղ զոհերի հիշատակի ոգեկոչման բազում ծրագրեր:
Հայկ Դեմոյանն էլ իր հերթին նկատել է, որ քաղաքապետի այս նախաձեռնությունը բավականին խորհրդանշական է, քանզի աշխարհի շուրջ 40 լեզուներով թարգմանված «Մուսա լեռան 40 օրը» վեպը ներկայացնում է ոչ միայն Օսմանյան Թուրքիայի վայրագ կերպարը, այլև լավագույնս ի ցույց է դնում նաև պատվախնդիր, մարտնչող ու չծնկող հայի տեսակը, որն իր կամային բարձր հատկանիշներով կարողացել է պարտության մատնել թրքական կանոնավոր բանակի զորամիավորումներին:

Мэр Еревана Тарон Маргарян присутствовал на представлении “40 дней Муса дага”
По инициативе мэра Тарона Маргаряна,все сотрудники мэрии Еревана и административных районов, посетили Национальный академический театр имени Габриеля Сундукяна, чтобы посмотреть представление “40 дней Муса дага”.
На представлении, поставленном по мотивам одноименного романа Франца Верфеля, присутствовал также мэр Еревана Тарон Маргарян. До начала представления, заместитель мэра Арам Сукиасян поприветствовал зрителей и подчеркнув важность этой инициативы, отметил, что таким образом, мэрия Еревана начинает свои мероприятия, посвященные 100-й годовщине Геноцида армян, и что до 24-го апреля 2015г. мэрия реализует много различных программ, приуроченных ко дню памяти невинных жертв Геноцида.
Член Совета старейшин Еревана, директор музея-института Геноцида армян Айк Демоян, в свою очередь, высоко оценивая инициативу мэра, заметил, что роман “40 дней Муса дага”, который был переведен на 40 языков, представляет не только ужасный образ Османской Турции, но и боевой дух армянского народа, который нанес поражение турецким регулярным армейским подразделениям.