Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը շնորհավորել է ճարտարապետներին մասնագիտական տոնի առթիվ
Յուրաքանչյուր տարի հոկտեմբերի առաջին երկուշաբթի օրն ամբողջ աշխարհում նշվում է Ճարտարապետների միջազգային օրը: Տոնական օրվան նվիրված միջոցառում էր կազմակերպվել նաև Երևանում: Միջոցառմանը ներկա են գտնվել ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, ՀՀ կառավարության անդամներ ու բազմաթիվ ճարտարապետներ: Շնորհավորելով ճարտարապետներին մասնագիտական տոնի առթիվ` քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը մաղթել է նրանց ստեղծագործական նորանոր ձեռքբերումներ:
«Սա ևս մեկ առիթ է, որ անդրադառնանք հազարամյակների պատմություն ունեցող մեր ճարտարապետությանը, գնահատենք վաստակաշատ մեր ճարտարապետներին ու այն աշխատանքը, որի արդյունքում ոչ միայն ստեղծվում են իսկապես մնայուն արժեքներ, այլև պահպանվում ու սերունդներին են փոխանցվում հայ ճարտարապետության ավանդույթներն ու նրբությունները: Միանալով բոլոր այն շնորհավորանքներին, որ մասնագիտական տոնի առթիվ այսօր ուղղվել են ձեզ` մաղթում եմ ստեղծագործական նորանոր ձեռքբերումներ, նաև քաջառողջություն ձեզ ու ձեր ընտանիքներին»,- նշել է քաղաքապետը:
Ճարտարապետների միջազգային օրվա և Ճարտարապետության ազգային թանգարան-ինստիտուտի գործունեության 25-ամյակի, ինչպես նաև թանգարանային արվեստի և ճարտարապետության բնագավառներում ունեցած նշանակալի ձեռքբերումների համար Ճարտարապետության ազգային թանգարան-ինստիտուտի կոլեկտիվը պարգևատրվել է «Երևան» ոսկե հուշամեդալով: Ճարտարապետների միջազգային օրվա և ճարտարապետության բնագավառում ունեցած նշանակալի ավանդի համար ճարտարապետ Լևոն Վարդանյանն էլ պարգևատրվել է Երևանի քաղաքապետի ոսկե մեդալով:
Տոնական օրվա շրջանակում ճարտարապետներին պարգևներ են հանձնել նաև ՀՀ վարչապետն ու ՀՀ սփյուռքի նախարարը:

Мэр Тарон Маргарян поздравил архитекторов с профессиональным праздником
Каждый год в первый понедельник октября во всем мире отмечается Международный день архитектора. Праздничное мероприятие, приуроченное ко Дню архитектора, было также организовано в Ереване. В мероприятии приняли участие премьер-министр Армении Овик Абраамян, мэр Еревана Тарон Маргарян, члены правительства РА и многочисленные архитекторы. Поздравив архитекторов с профессиональным днем, мэр Тарон Маргарян пожелал им новых творческих достижений.
«Это еще один повод, чтобы вновь обратиться к нашей архитектуре, имеющей тысячелетнюю историю, оценить наших заслуженных архитекторов и ту работу, в результате которых создавались не только подлинные ценности, но и сохранялись и поколениям передавались традиции и тонкости армянской архитектуры. Присоединяясь ко всем поздравлениям, прозвучавшим в ваш адрес по случаю профессионального праздника, желаю новых творческих достижений, также крепкого здоровья вам и вашим семьям»,-подчеркнул мэр Еревана.
По случаю Международного дня архитектора и 25-летия деятельности национального музея-института архитектуры, а также за значимые достижения в сферах музейного искусства и архитектуры, коллектив музея-института архитектуры был награжден золотой медалью «Ереван». По случаю Международного дня архитектора и за весомый вклад в сфере архитектуры архитектор Левон Варданян была награжден золотой медалью мэра Еревана.
В рамках праздничного дня архитекторам награды вручили также премьер-министр РА и министр Диаспоры РА.