Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը կառուցապատողների հետ քննարկել է Երևանի զարգացման քաղաքաշինական ծրագրերը
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հանդիպել է Հայաստանի Շինարարների միության և «Կառուցապատողների հայկական ասոցիացիա» ՀԿ-ի անդամների հետ: Հանդիպման շրջանակում քաղաքապետը կառուցապատողներին է ներկայացրել Երևանի քաղաքաշինական ներդրումային խոշոր ծրագրերն ու քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում իրականացված աշխատանքները: Երևանի զարգացման գործում կարևորելով կառուցապատողների դերը՝ Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ նրանց վճարած տուրքերը ևս կարևոր ֆինանսական հիմք են՝ բազմաթիվ քաղաքային ծրագրերի կյանքի կոչման համար։
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել թաղամասերի վերակառուցման, բնակելի համալիրների կառուցման ու քաղաքային միջավայրի բարելավմանն ուղղված տարբեր նախագծերի: Կառուցապատող ընկերություն ընտրելու համար կարևոր այս նախագծերն, ի դեպ, առաջիկայում կդրվեն մրցույթի: Դրանք հասանելի են GIS աշխարհագրական տեղեկատվական համակարգի (https://gis.yerevan.am/)՝ ներդրումային ծրագրերի հարթակում և Երևանի քաղաքապետարանի www.yerevan.am պաշտոնական կայքում:
Անդրադառնալով ոլորտում առկա մարտահրավերներին՝ քաղաքապետ Ավինյանն ընդգծել է, որ քաղաքապետարանը քայլեր է ձեռնարկում կառուցապատման գործընթացների կարգավորման և բարելավման ուղղությամբ։
Կառուցապատող ընկերությունների ներկայացուցիչներն իրենց հերթին ներկայացրել են ոլորտում առկա խնդիրներն ու առաջարկությունները՝ կարևորելով քաղաքապետարանի հետ երկխոսության շարունակականությունը։ Նրանք նշել են, որ նման հանդիպումները նպաստում են ավելի արդյունավետ համագործակցության ձևավորմանը և համատեղ ծրագրերի իրականացմանը։

Мэр Тигран Авинян обсудил с застройщиками градостроительные программы развития Еревана
Мэр Еревана Тигран Авинян встретился с представителями Союза строителей Армении и Армянской ассоциации застройщиков. В ходе встречи мэр представил застройщикам крупные градостроительные инвестиционные программы и реализуемые в столице проекты. Подчеркивая роль застройщиков в развитии города, Тигран Авинян отметил, что налоги и сборы, выплачиваемые строительными компаниями, являются важным источником финансирования для реализации городских программ.
В рамках встречи были представлены проекты по реконструкции кварталов, строительству жилых комплексов и благоустройству городской среды. В ближайшее время они будут выставлены на тендер для определения застройщиков. Подробная информация доступна на платформе инвестиционных проектов геоинформационной системы (ГИС) (https://gis.yerevan.am/), а также на официальном сайте мэрии Еревана www.yerevan.am.
Говоря о существующих вызовах в сфере, мэр подчеркнул, что городские власти предпринимают шаги по регулированию и совершенствованию строительных процессов.
В свою очередь, представители строительных компаний обозначили существующие в отрасли проблемы и представили свои предложения, подчеркнув важность продолжения конструктивного диалога с мэрией. По их мнению, подобные встречи способствуют формированию более эффективного сотрудничества и успешной реализации совместных программ.