Քաղաքապետարանն առաջիկայում կգործարկի բջջային նոր հավելված՝ քաղաքացիների բողոքներն ընդունելու համար
Երևանի բնակիչներն առաջիկայում իրենց «Թեժ գծի» բովանդակությամբ հարցերը, բողոքներն ու խնդիրները կկարողանան քաղաքապետարան ուղղել առցանց: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ զեկուցվել է, որ հատուկ այդ նպատակով մշակվում է բջջային նոր հավելված:
Սեպտեմբերից ուժի մեջ մտած ավագանու որոշմամբ Երևանում շինհրապարակները պետք է պարտադիր կահավորվեն փոշեկլանիչ ցանցերով: Կառուցվող 213 բազմաբնակարան բնակելի շենքերից միայն  11-ում է շինհրապարակը պատշաճ ձևավորված:
Սեպտեմբերից մինչ օրս 257 արձանագրություն է կազմվել: Զուգահեռաբար մշակվում է օրենսդրական փոփոխությունների նոր նախագիծ, որը կնախատեսի ավելի մեծ տուգանք:
Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հանձնարարել է մինչ այդ խստացնել հսկողությունը:
Տնտեսվարողների հետ բանակցություններից հետո սեփական ուժերով ապամոնտաժվել է ապօրինի 6 բենզալցակայան: Աշխատանքները շարունակական են:
«Բենզալցակայանները, որոնք կառուցվել և շահագործվում են ապօրինի, վտանգ են ներկայացնում հարակից շենքերի համար:  Այս աշխատանքներն իրականում վաղուց պետք է արվեին, բայց կարևոր է, որ արդեն իսկ իրականացվում են: Պետք է  մինչև վերջ ավարտին հասցնենք այս գործընթացը» ,-նշել է քաղաքապետը:
Տնկարանային տնտեսությունը շուրջ 30 հեկտարով ընդլայնելու նպատակով առանձնացված տարածքը ցանկապատվում է: Մինչև տարեվերջ աշխատանքները կավարատվեն:
Տնկարանային բաց հատվածում կաթիլային ոռոգում ապահովելու նպատակով շուրջ 3000 տոննա ջրի համար նախատեսված ջրամբար կկառուցվի: Հողային աշխատանքներն ավարտվել են, մեկնարկում է պոմպակայանի կառուցումը:
Մինչև տարեվերջ կավարտվի «Մինաս Ավետիսյան» պուրակի շինարարությունը, նաև «Տորք Անգեղի» արձանի հարակից տարածքի բարեկարգման առաջին փուլը:
Սեյսմիկ ուսումնասիրություններ են արվում Արցախի 8/2, 8/3 շենքերում: Քննարկման փուլում է Արզումանյան փողոցի 10 և 17 շենքերի բնակիչների վերաբնակեցումը:
«Նախորդ շաբաթ մենք հանձնեցինք բնակարանների գնման վկայականներ Արցախի նրբանցքի 4-րդ կարգի վթարային շենքերի բնակիչներին: Սա իրապես շատ կարևոր ծրագիր է, չնայած Երևան քաղաքը փաստացի պարտավորություն չունի: Այնուամենայնիվ, երևանցիների անվտանգությունը մեզ համար առաջնահերթություն է: Արզումանյան 10 և 17 հասցեների շենքերի ծրագիրը սկսել էինք Արցախի պողոտայից շուտ: Այս քննարկումներն ու բանակցությունները բնակիչների հետ չեն կարող անվերջ լինել: Պայմանները, որոնք առաջարկվում են, էականորեն բարելավվող են: Եթե խնդիր ունենք և բնակիչները չեն համաձայնում, եկեք անցնենք մյուս 4-րդ կարգի վթարային շենքերին, որտեղ բնակիչներն ուզում են իրենց խնդիրն ավելի շուտ լուծել»,-նշել է Տիգրան Ավինյանը:
Երևանում այս պահին գույքագրվել է 6758 ինքնակամ՝ առանց թույլտվության տեղադրված գովազդային վահանակ ու պաստառ: Նախորդ երկու շաբաթում ապամոնտաժվել է 414-ը,  1114 տնտեսվարող էլ ծանուցվել է մինչև տարեվերջ արտաքին գովազդը նոր չափորոշիչներին համապատասխանեցնելու համար:
Քաղաքապետ Ավինյանն ընդգծել է, որ գույքագրման գործընթացն ավելի արդյունավետ կդառնա, երբ քաղաքապետարանը կունենա GIS քարտեզներ:

Мэрия планирует запустить новое мобильное приложение для приема жалоб от граждан
В ближайшее время жители Еревана смогут направлять свои жалобы и проблемы, связанные с мэрией, посредством нового мобильного приложения. В ходе рабочего совещания было доложено, что новое мобильное приложение находится на стадии разработки.
По  решению Совета старейшин, вошедшему в силу с сентября, стройплощадки в Ереване обязательно должны ограждаться пылепоглощающими сетками. Из 213 многоквартирных зданий, строящихся в городе, только у 11 строительная площадка соответствует требованиям.
С сентября по сей день составлено 257 протоколов. Параллельно разрабатывается новый проект законодательных изменений, который будет предусматривать больший штраф. Мэр Тигран Авинян поручил усилить контроль до принятия нового проекта.
После переговоров с хозяйствующими субъектами, своими силами было демонтировано 6 незаконных заправочных станций. Работы будут продолжены. Как отметил мэр, заправочные станции, построенные и эксплуатируемые незаконно, представляют опасность для окружающих зданий. Мэр подчеркнул, что их давно следовало снести, но главное, что работы ведутся и должны быть доведены до конца.
С целью расширения древесного питомника на 30 га выделенный участок обносится оградой. Работы будут завершены до конца года. Для обеспечения капельного орошения открытой части рассадника сооружается бассейн для 3000 тонн воды. Земельные работы завершены, и начинается сооружение помповой станции.
До конца года будут завершены строительство сквера Минаса Аветисяна, а также первый этап благоустройства участка вокруг статуи Торка Ангеха.
Проводится сейсмическое изучение зданий 8/2 и 8/3 по улице Арцаха. На стадии обсуждения находится вопрос расселения жильцов зданий 10 и 17 по улице Арзуманяна.
Мэр отметил, что на предыдущей неделе были вручены сертификаты на приобретение жилплощади жильцам аварийных зданий на улице Арцаха. Переговоры с жильцами аварийных зданий 10 и 17 на ул.Арзуманяна были начаты до переговоров с жильцами аварийных зданий на ул. Арцаха. Мэр подчеркнул, что переговоры не могут длиться вечно, и если жильцы указанных зданий не соглашаются с предложенными вариантами, призвал начать переговоры с жильцами других аварийных зданий столицы, которые хотят быстро решить свои проблемы.
На данный момент в Ереване зарегистрировано 6758 незаконных рекламных щитов и плакатов. За предыдущие две недели было демонтировано 414 щитов, 1114 субъекта были оповещены относительно обязанности привести свою наружную рекламу в соответствие с новыми стандартами. Мэр Авинян подчеркнул, что процесс инвентаризации станет более эффективным, когда у мэрии будут карты GIS.