Քաղաքապետի և ԿԳՄՍ նախարարի մասնակցությամբ քննարկվել է «Հին Երևան» ծրագրի ամբողջական փաթեթի հաստատման հարցը
14.04.2020
«Հին Երևան» պատմաճարտարապետական միջավայրի ծրագրի իրականացմանն առնչվող հարցեր են քննարկվել Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի և ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ տեղի ունեցած աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ:
Խորհրդակցությանը մասնակցում էին ՀՀ կառավարությանն առընթեր քաղաքաշինության պետական կոմիտեի ղեկավարությունը, նախագծի հեղինակ Լևոն Վարդանյանը, պաշտոնատար այլ անձինք։
Մասնակիցներն արծարծել են «Հին Երևան» համալիրի կառուցապատման նախագծի ամբողջական փաթեթի վերամշակմանն ու դրա հեռանկարային հաստատմանը վերաբերող հարցեր:
«Հին Երևան» պատմաճարտարապետական միջավայրը նախատեսված է իրականացնել գլխավոր պողոտայի տարածքում` մոտ 2.2 հա մակերեսով Աբովյան, Փ.Բուզանդ, Ե. Կողբացի և Արամի փողոցներով սահմանափակվող թաղամասում: Պատմական կառույցների հիմնական ֆոնդում 19-րդ դարի և 20 դարասկզբի բնակելի տների բնօրինակներն են` միաձուլված ներքին բակերով և այգիներով:

Вопросы, свазанные с утверждением полного пакета проекта «Старый Ереван», обсуждены при участии мэра и министра ОНКС
Вопросы, связанные с осуществлением историко-архитектурного проекта «Старый Ереван», были обсуждены в ходе рабочего совещания, возглавленного мэром Еревана Айком Марутяном и министром образования, науки, культуры и спорта Араиком Арутюняном.
В совещании также приняли участие руководство государственного комитета по градостроительству при правительстве РА, автор проекта Левон Варданян, другие официальные лица.
Участники выделили вопросы, связанные с разработкой полного пакета по застройке комплекса «Старый Ереван» и его дальнейшего утверждения.
Историко-архитектурный проект «Старый Ереван» предусмотрен к строительству на участке площадью 2.2 га, ограниченном улицами Абовяна, П.Бузанда, Е. Кохбаци и Арама. Основной фонд исторических строений включает жилые дома 19-го и начала 20-го веков вместе с примыкающими внутренними двориками и садами.