Քաղաքը կարդում է. Երևանում սեպտեմբերի 5-7-ը գրքի փառատոն է
Այսօրվանից մայրաքաղաքում մեկնարկում է Գրքի երևանյան միջազգային փառատոնը: Նախագիծն այս արդեն 8-րդ տարին անընդմեջ միավորում է գրքասերներին, ընթերցողներին ու հրատարակիչներին: Երևանի քաղաքապետարանը 2023թ. հանդիսանում է Գրքի փառատոնի գլխավոր հովանավորը, հիմնադիրը ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունն է։
Փառատոնի բացմանը մասնակցել է Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը:
Գրքի երևանյան միջազգային փառատոնը հնարավորություն է տալիս թե՛ փորձառու, թե՛ սկսնակ գրողներին ներկայացնելու իրենց ստեղծագործությունները և մասնակցելու գրականության վերաբերյալ տարատեսակ քննարկումներին։
Երևանի քաղաքապետարանի աջակցության շնորհիվ փառատոնը ոչ միայն վերափոխվել է բովանդակային ու կազմակերպչական առումներով, այլև սկսել է ակտիվորեն համագործակցել միջազգային գրական հաստատությունների հետ։
Միաժամանակ քաղաքապետարանը մեծ ուշադրություն է դարձնում ոլորտի համաչափ զարգացմանը՝ իրականացնելով համայնքապատկան գրադարանների գրադարանային ֆոնդերի համալրման ծրագիրը, որի համար յուրաքանչյուր տարի հատկացվում է շուրջ 40 մլն ՀՀ դրամ: Ծրագրի մեկնարկից ի վեր համայնքային 19 գրադարանները համալրվել են շուրջ 30 000 նոր գրքերով:
Բացի այդ, քաղաքապետարանն իրականացնում է բազմաթիվ ծրագրեր գրահրատարակչության ոլորտը զարգացնելու նպատակով, աջակցություն հատկացնում թարգմանական գրահրատարակչական ծրագրերին, հանդես գալիս սեփական նախաձեռնություններով:
Գրքի երևանյան 8-րդ միջազգային փառատոնն այս տարի անցկացվելու է սեպտեմբերի 5-7-ը՝ Երևանում, սեպտեմբերի 28-ին՝ Գյումրիում և հոկտեմբերի 4-ին՝ Կապանում:

Город читает: с 5 по 7 сентября в Ереване состоится книжный фестиваль
Сегодня в столице стартовал Ереванский международный книжный фестиваль. Уже восьмой год подряд фестиваль объединяет любителей литературы, читателей и издателей.
С 2023 года генеральным спонсором фестиваля выступает мэрия Еревана, а учредителем является Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения.
В церемонии открытия принял участие мэр Еревана Тигран Авинян.
Фестиваль предоставляет возможность как признанным авторам, так и начинающим писателям представить свои произведения, а также поучаствовать в литературных дискуссиях.
Благодаря поддержке мэрии Еревана фестиваль значительно расширил свою программу как в содержательном, так и в организационном плане и начал активно сотрудничать с международными литературными институтами.
Мэрия Еревана уделяет особое внимание развитию книжной индустрии. В рамках программы по пополнению книжных фондов общинных библиотек ежегодно выделяется около 40 миллионов драмов. С начала реализации программы, книжные фонды 19 библиотек пополнились более чем на 30 тысяч новых изданий.
Кроме того, реализуются программы поддержки издательской деятельности, включая выпуск переводной литературы.
В этом году Ереванский международный книжный фестиваль пройдет в Ереване с 5 по 7 сентября, 28 сентября в Гюмри, а 4 октября в Капане.