Քաղաքի փոսերը պետք է նորոգվեն՝ քանդում-փոսալցում նույն օրը սկզբունքով. նոր պահանջ շինարարներին
Երևանում փողոցների փոսանորոգում իրականացնող երկու կազմակերպություն չունեն համապատասխան տեխնիկական միջոցներ, այդ թվում՝ ասֆալտի գործարան, ինչի պատճառով չեն կարողանում կատարել աշխատանքներն ամբողջ ծավալով, և քաղաքում կան փորված փոսեր: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցությանը զեկուցվել է, որ ընկերություններից մեկն արդեն իսկ 3 նկատողություն է ստացել, և պատրաստվում է պայմանագրի խզում, մյուս կազմակերպությունը ևս նախազգուշացվել է:
Փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հանձնարարել է մրցույթի տեխնիկական առաջադրանքում ամրագրել փորման և փոսալցման աշխատանքները նույն օրը կազմակերպելու պահանջը:
«Փոսերը պետք է քանդվեն և տեղում փոսալցվեն: Եթե գործարան ունենալու պահանջը կարող է խտրական դիտվել, ապա պետք է պահանջ դնենք, որ փոսալցման աշխատանքները տեղի ունենան՝ քանդում և փոսալցում նույն օրը սկզբունքով: Հետևապես մրցույթին կմասնակցեն այն ընկերությունները, որոնք ունեն համապատսխան հնարավորություններ»,-ընդգծել է Տիգրան Ավինյանը:
Նորք Մարաշ վարչական շրջանը Սարալանջի փողոցին կապող այլընտրանքային ճանապարհի շինարարական աշխատանքների համար հայտարարված մրցույթը չի կայացել՝ մասնակիցների բացակայության պատճառով: Հանձնարարվել է ճանապարհաշինական ընկերություններին ևս մեկ անգամ իրազեկել շինարարության մրցույթի մասին՝ ակնկալելով ակտիվ մասնակցություն:
Ընթացքում է Երևանի թիվ 5 պոլիկլինիկայի հիմնանորոգման ու բակի բարեկարգման և թիվ 12 պոլիկլինիկայի վերանորոգման  ծրագիրը: Կառավարության աջակցությամբ էլ նորոգվում են «Նոր Արաբկիր» առողջության կենտրոնն ու թիվ 8 պոլիկլինիկայի «Կիլիկիա» մասնաճյուղը:
Ավարտական փուլում է «Մհեր Մկրտչյան» արտիստական թատրոնի հիմնանորոգումը:
Երևանյան լճի ափամերձ հատվածի բարեկարգման շինարարական աշխատանքներից հետո կմեկնարկի տարածքի կանաչապատումը: Արդեն իսկ պատրաստվել է ֆիտոնախագիծ:
Անդրադառնալով ինքնակամների օրինականացման համար քաղաքապետարան մուտքագրված ժամկետանց  դիմումներին՝ նշվել է, որ 3212  գրությունից 128 գործի արդեն պատասխանվել է:
«Մեր ամենամեծ խնդիրն է սա: Մեր ռեսուրսը պետք է կենտրոնացնենք ինքնակամների կտորի վրա: Բոլոր այն տեղերում, որտեղ բնակելի թաղամասեր են և եթե նույնիսկ համայնքային հողի վրա են, բայց օրենքի տրամաբանության մեջ են ու համապատասխանում են չափանիշներին, պետք է դրական եզրակացություններ տրվեն: Իհարկե, կան որոշակի դեպքեր, որոնք պետք է առանձին քննարկել վարչական շրջանների ղեկավարների հետ» ,-նշել է փոխքաղաքապետը:
Արցախի փողոցի 4-րդ նրբանցքի, 4-րդ կարգի վթարային շենքերի բնակիչների վերաբնակեցման ծրագրի վերաբերյալ նշվել է, որ որոշ քաղաքացիներ դժգոհություն են ներկայացրել բնակարանների ձեռքբերման, ինչպես նաև 1քմ հաշվարկով արված գնառաջարկից: 18-30քմ հանրակացարանային սենյակների փոխարեն համայնքն առաջարկում է մի քանի անգամ ավելի մեծ բնակարաններ գնելու հանրավորություն՝ 1 քմ 402 հազար դրամով:
«Առաջարկվող գնով, իհարկե, քաղաքի կենտրոնում չես կարող բնակարան ձեռք բերել, բայց այն բավարար է քաղաքի տարբեր հատվածներում համապատասխան գույք ձեռք բերելու համար:  Այս գործընթացը պետք է չընկալվի որպես վիճակախաղ: Մենք խոսում ենք 4-րդ կարգի վթարային շենքի մասին, որը հնարավոր երկրաշաժից կարող է փլվել: Մենք գիտակցում ենք մեր պատասխանատվությունն այդ մարդկանց անվտանգությունն ապահովելու տեսանկյունից, չնայած Երևանի քաղաքապետարանն ուղիղ պարտավորություն չունի: Հասկանալով քաղաքացիների խնդիրը՝ գնում ենք այդ լուծման, և այստեղ պետք է լինի համագործակցություն քաղաքացիների հետ»,-ընդգծել է փոխքաղաքապետը:
Շինարարական աղբը ոչ սահմանված վայրերում թափելու դեպքերը բացառելու նպատակով  համայնքը ներդնում է նոր համակարգ . շինարարական աշխատանքների ավարտական ակտերը կտրամադրվեն միայն շինարարական աղբի՝ համապատասխան աղբավայր տեղափոխումը հավաստող փաստաթղթի առկայության դեպքում: Արդեն իսկ մշակվել է հատուկ կտրոն: Կներդրվեն նաև վերահսկողության նոր մեխանիզմներ՝ կեղծումները բացառելու նպատակով:
Նոր ներկրված ավտոբուսներն աստիճանաբար դուրս են գալիս երթուղիներ:  Առաջիկայում չեն լինի կրկնվող գծեր ու «Գազել» մակնիշի միկրոավտոբուսներ, կբարձրանա ուղևորափոխադրման արդյունավետությունը, ինչն էապես կբարելավի հասարակական տրանսպորտի վիճակը:
Կենտրոն և Նոր Նորք վարչական շրջաններում ավարտվում են գծանշման աշխատանքները՝ բացառությամբ այն փողոցների, որտեղ շինարարական աշխատանքներ են նախատեսված: Քաղաքն ամբողջությամբ կգծանշվի  առաջիկա մեկ-մեկուկես ամսվա ընթացքում: Երկրորդ փուլով գծանշում կարվի արդեն աշնանը:

Повреждения асфальта должны ремонтироваться в тот же день: строителям предъявлено новое требование
Две компании, осуществляющие ремонт повреждений асфальта не имеют соответствующих технических средств, в связи с чем не могут выполнять работы в полном объеме, В ходе очередного рабочего совещания было доложено, что одна из компаний уже получила 3 замечания, и готовится расторжение контракта. Вторая компания получила предупреждение.
Вице-мэр Тигран Авинян поручил зафиксировать в техническом задании тендера требование о том, чтобы ямы засыпались сразу после ремонтных работ.
Вице мэр отметил, что требование иметь соответствующее оборудование и обеспечение ремонта асфальтового покрытия сразу по окончании работ необходимо. Следовательно, в конкурсе могут принять участие только те компании, которые могут это обеспечить.
Конкурс, объявленный на строительство альтернативной дороги, соединяющей административный район Норк Мараш с улицей Сараланджи, не состоялся по причине отсутствия участников. Поручено еще раз оповестить компании о конкурсе на строительство.
Капитальный ремонт поликлиники №5 и благоустройство ее дворовой территории, а также ремонт поликлиники № 12 находится в процессе. При содействии правительства ремонтируются также центр здоровья «Нор Арабкир» и филиал «Киликия» поликлиники №8. На стадии завершения также ремонт артистического театра «Мгер Мкртчян».
После работ по благоустройству прибрежной зоны Ереванского озера будет начато озеленение территории. Уже готов соответствующий проект.
По части заявок с истекшим сроком, направленным в мэрию относительно незаконных построек было доложено, что из 3212 писем 128 получили соответствующий ответ. Вице-мэр отметил, что власти должны сконцентрировать внимание на проблему незаконных построек. Если они находятся в пределах логики и соответствуют стандартам, то их следует легализовать, а остальные должны быть снесены.
Относительно программы расслеления жителей аварийных зданий по адресу 4-й переулок ул. Арцаха было доложено, что с некоторыми жильцами не получается прийти к взаимопониманию относительно приобретения квартир и предложения, сделанного за 1 кв/м. Вместо 18-30 кв/м квартир типа общежития община предлагает возмоьность приобретения более больших квартир по цене 402 тысячи драмов за 1 кв/м. Этой суммы достаточно, чтобы приобрести квартиру в разных районах города, кроме центра. Городские власти понимают ответственность за безопасноть граждан, хотя мэрия не имеет прямого обязательства в этом плане. Учитывая тот факт, что речь идет о зданиях 4-й степени аварийности, и здания могут обрушиться от землетрясения, мэрия предлагает данное решение. Однако, необходимо сотрудничество с жильцами.
С целью исключения случаев выброса строительного мусора в непредусмотренных местах община предусматривает внедрение новой системы: завершающий акт о строительных работах будет выраваться только при наличии чека, удостоверяющего вывоз мусора на свалку. Уже разработан специальный талон. Будут также внедрены новые механизмы контроля, чтобы исключить возможность подделки.
Новые автобусы постепенно выходят на маршруты. Скоро не будет повторяющихся линий и микроавтобусов марки «Газель», повысится качество предоставляемых услуг.
В районах Норк Мараш и Кентрон завершаются работы по разметке улиц, кроме тех, где предусмотрены строительные работы. В течение 1-1,5 месяца работы будут завершены во всем городе. Второй этап будет проведен осенью.