Քաղշինխորհուրդը մերժեց կենտրոնում բարձրահարկ շենքերի կառուցման նախագծերը
Երևանի քաղաքապետին կից քաղաքաշինական խորհրդի հերթական նիստում, որը վարել է Երևանի քաղաքապետ, խորհրդի նախագահ Հայկ Մարությանը, քննարկվել է 5 նախագիծ։
Հանրապետության հրապարակի անմիջական հարևանությամբ՝ Արամի փողոց 32 հասցեում բազմաֆունկցիոնալ հյուրանոցային համալիրի կառուցման էսքիզային երեք տարբերակներն էլ միաձայն համարվել են անընդունելի և մերժվել: Խորհրդի անդամները նկատել են, որ «Մանկական աշխարհ» հանրախանութի հարևանությամբ նախագծված ծավալուն կառույցը առավել կընդգծի Հանրապետության հրապարակից բացվող արդեն իսկ աղճատված տեսարանը: Առաջարկվել է մշակել հարակից կառույցների բարձրությանը համարժեք շինության նախագիծ:
Քաղաքաշինական խորհուրդը մերժել է նաև Խորենացի փ․ 30/1 հասցեում ստորգետնյա և վերգետնյա հատվածներով բարձրահարկ համալիր կառուցելու նախագիծը: Ճարտարապետն ու մասնագետները բացառել են Մետրոպոլիտենի «Զորավար Անդրանիկ» կայարանի տվյալ հատվածում այդպիսի կառուցապատումը՝ չդիտարկելով նույնիսկ ճարտարապետական լուծումները:
Եղվարդի խճուղու 2/18 հասցեում երեք մասնաշենքով և հասարակական տարածքներով բարձրահարկ բազմաբնակարան բնակելի համալիրի ճարտարապետական առաջադրանքն արժանացել է խորհրդի մեծամասնության հավանությանը՝ հաշվի առնելով ժամանակակից լուծումներն ու քաղաքի համաչափ զարգացման և բնակելի ֆոնդի արդիականացման քաղաքականությունը: Կարևորվել է նաև հարակից արագընթաց մայրուղուց երկրորդական ճանապարհ կառուցելու անհրաժեշտությունը և դրան միտված կառուցապատողի ձեռնարկած նախաձեռնությունները:
Խորհրդի անդամները քննարկել են նաև Ուլնեցու փ․ 32/4, 32/14, 32/15, 32/16, 32/17 հատվածում բնակելի թաղամասի կառուցման քաղաքաշինական ներդրումային ծրագրի առաջարկը։ Նշվել է, որ ներկայացված մենատնային, անմասշտաբ ծավալներով և հողամասի սահմաններից դուրս ճանապարհային ցանցի նախագծային մոտավոր նշումներով էսքիզ-հայեցակարգը տվյալ հատվածի համար անընդունելի է: Միաժամանակ առաջարկվել է մշակել առավել ցածրահարկ, կանաչապատման գերիշխող լուծումներով առաջարկ:
Բարեկամության հրապարակը ձևավորող կառույցների արդիականացման և վերակառուցման նախագծի էսքիզային տարբերակներն առանձին-առանձին դիտարկելով՝ խորհրդի անդամների առաջարկներով միաձայն ձևավորվեց այլընտրանքային միասնական լուծման տարբերակ: Հետագայում այն տվյալ հատվածում միջավայրի կարգավորման և զարգացման հնարավորություն կստեղծի:

Градостроительный совет отклонил проекты строительства высокоэтажных зданий в центре города
На очередном заседании градостроительного совета при мэре Еревана, которое провел мэр Еревана, председатель комитета Айк Марутян, было обсуждено 5 проектов.
Все три эскизных варианта проекта строительства многофункционального гостиничного комплекса, расположенного в непосредственной близости от площади Республики по адресу ул.Арама 32, были единогласно отклонены. Члены совета отметили, что спроектированное объемное строение рядом с универмагом «Детский мир» еще больше подчеркнет и без того испорченный вид, открывающийся с площади Республики. Предложено разработать проект, более соответствующий высоте близлежащих зданий.
Совет также отклонил проект строительства многоэтажного комплекса с надземными и подземными участками по адресу ул.Хоренаци 30/1. Архитектор и специалисты исключили подобную застройку по соседству со станцией метро «Зоравар Андраник», даже не рассмотрев архитектурные решения.
Строительство многоэтажного жилого комплекса, состоящего из трех корпусов и общественных территорий по адресу Егвардское шоссе 2/18, удостоилось одобрения большинства членов совета, учитывая современные решения и политику пропорционального развития столицы и модернизации жилого фонда. Была также подчеркнута важность строительства второстепенной дороги от скоростного шоссе.
Совет обсудил также предложение градостроительной инвестиционной программы строительства жилого квартала на участке ул. Улнеци 32/4,32/14, 32/15, 32/16, 32/17. Проект не был одобрен по ряду пунктам, было предложено разработать проект с более низкой этажностью и с преобладанием ландшафтного озеленения.
Рассмотрев по отдельности эскизы проекта модернизации и реконструкции строений, формирующих площадь Дружбы, члены совета выступили с предложениями, вслед за чем сформировалось альтернативное единое решение, которое в дальнейшем создаст возможность благоустройства и развития среды на данном участке,