Քննարկվել են էներգախնայողության հետ կապված հարցեր
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է լիբանանյան Ցեդրուս Էնթերփրայզիզ հոլդինգի մասը կազմող ամերիկյան Ցանցային էներգետիկ ծառայությունների կորպորացիայի (NES) խորհրդի նախագահ, գլխավոր գործադիր տնօրեն Գեյթ Մադիի հետ: Միջազգային շուկայում գործունեություն իրականացնող ընկերությունն էներգախնայողության գործընթացներում համարվում է համաշխարհային առաջատար:
Ներկայացնելով միջազգային տարբեր կառույցների հետ ձևավորված համագործակցության ուղղություններն ու ծրագրերը` քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նշել է, որ էներգախնայողության բարելավման ուղղությամբ ևս Երևանի քաղաքապետարանն ունի հաջողված ծրագրեր:
«Երևանի քաղաքապետարանի և ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի կողմից իրականացվող «Քաղաքային կանաչ լուսավորություն» ծրագրի շրջանակում վերջին տարիներին Երևանի տարբեր հատվածներում լուսավորության համակարգի էներգաարդյունավետ վերազինման և լուսադիոդային ժամանակակից լուսատուների տեղադրման աշխատանքներ են տարվում: Ի դեպ, վերջին տարիներին իրականացվող ճանապարհաշինական խոշոր ծրագրերում ևս հստակ պահանջ է դրված՝ դրանք էներգախնայող լուսատուներով կահավորելու հետ կապված», - նշել է քաղաքապետն ու հավելել, որ գործարար միջավայրի բարելավման և ներդրումների ներգրավման հետ կապված այսօր մայրաքաղաքում լուրջ քայլեր են ձեռնարկվում:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ ՆԵՍ կազմակերպության խորհրդի նախագահ, գլխավոր գործադիր տնօրեն Գեյթ Մադին բարձր է գնահատել քաղաքային տնտեսության կառավարման հարցում քաղաքապետի մոտեցումները և վստահեցրել, որ իրենց ընկերությունը ևս պատրաստակամ է մասնակցություն ունենալու Երևանում ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը:
«Որպես ոլորտի մասնագետ` կարող եմ վստահեցնել Ձեզ, պարոն քաղաքապետ, որ Երևանն իրոք զարգացման մեծ ներուժ ունի, և մեր ընկերությունը հետաքրքրված է Երևանում ևս ծրագրեր իրականացնելու հարցում: Մենք պատրաստ ենք ներկայացնելու հնարավոր համագործակցության կոնկրետ առաջարկներ, որոնք, հուսով եմ, կհետաքրքրեն Ձեզ», - նշել է Գեյթ Մադին:
Շնորհակալություն հայտնելով համագործակցության պատրաստակամության համար՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն առաջարկել է ստեղծել աշխատանքային խումբ, որը կքննարկի և կամբողջացնի հնարավոր համագործակցության առաջարկների փաթեթը:

Обсуждены вопросы энергосбережения
Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с председателем совета Корпорации по сетевым энергетическим услугам (NES), являющейся частью ливанского холдинга Цедрус Энтерпрайзис, главным исполнительным директором Гейтом Мади. Компания, осуществляющая деятельность на международном рынке, является мировым лидером по части процессов энергосбережения.
Представляя направления и программы сотрудничества с различными международными организациями, мэр Тарон Маргарян отметил, что мэрия Еревана реализовывает успешные программы по повышению энергетической эффективности.
«В рамках программы «Городское зеленое освещение», которую мэрия Еревана осуществляет совместно с армянским офисом Программ развития ООН, в Ереване проводятся работы по модернизации систем освещения и установке светодиодных ламп. Хочу также отметить, что в крупных программах по строительству дорог, осуществляемых за последние годы, также поставлено четкое требование относительно обеспечения освещения участков энергосберегающими лампами», -подчеркнул мэр столицы, добавив, что в настоящее время в столице предпринимаются серьёзные шаги по привлечению инвестиций и улучшению бизнес среды.
Выразив благодарность за теплый прием, председатель совета корпорации NES, главный исполнительный директор Гейт Мади высоко оценил подходы мэра в вопросе управления городским хозяйством и заверил, что их компания также готова принять участие в реализации инвестиционных программ Еревана.
«Как специалист данной сферы, хочу заверить Вас, господин мэр, что Ереван, действительно, имеет большой потенциал развития, и наша компания заинтересована в реализации программ в столице. Мы готовы представить конкретные предложения возможного сотрудничества, которые, надеемся, заинтересуют Вас», -отметил Гейт Мади.
Поблагодарив за готовность сотрудничать, мэр Еревана Тарон Маргарян предложил создать рабочую группу, которая обсудит и составит пакет предложений относительно возможного сотрудничества.