Քննարկվել են Երևանի և Մոսկվայի միջև հաստատված համագործակցության ծրագրերի ընթացքի հետ կապված հարցեր
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է «Էրեբունի-Երևան 2798» տոնակատարության միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Երևանում գտնվող Մոսկվայի կառավարության նախարար, սոցիալական պաշտպանության դեպարտամենտի ղեկավար Վլադիմիր Պետրոսյանի հետ:
Ողջունելով հյուրին` քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նախ շնորհակալություն է հայտնել հրավերն ընդունելու համար և նկատել է, որ այս այցը ոչ միայն երկու մայրաքաղաքների գործընկերային սերտ փոխգործակցության, այլև բարեկամական ջերմ հարաբերությունների խոսուն վկայությունն է:
«Մոսկվան Երևանի համար իսկապես վստահելի գործընկեր է, և մենք բարձր ենք գնահատում երկու մայրաքաղաքների միջև փոխգործակցության ընդլայնմանն ուղղված Մոսկվայի կառավարության ջանքերը: Հաշվի առնելով վերջին տարիներին իրականացվող ծրագրային համագործակցությունը` պետք է աշխատանք տանենք առկա փոխշահավետ գործակցությունն էլ ավելի խորացնելու և ընդլայնելու ուղղությամբ»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Մոսկվայի կառավարության նախարար, սոցիալական պաշտպանության դեպարտամենտի ղեկավար Վլադիմիր Պետրոսյանը նախ Մոսկվայի քաղաքապետ Սերգեյ Սոբյանինի ջերմ ողջույններն ու Երևանի տոնի առթիվ շնորհավորանքն է փոխանցել Տարոն Մարգարյանին՝ ընդգծելով, որ սա ևս մեկ հրաշալի առիթ է` քննարկելու համագործակցության ծրագրերի ընթացքն ու նախանշելու առաջիկա անելիքները:
«Երևանի և Մոսկվայի միջև իրականացվող համագործակցության ծրագրերն իսկապես լավ հնարավորություն են՝ գտնելու համատեղ լուծումներ քաղաքային տնտեսության արդյունավետ կառավարման ու առկա խնդիրների լուծման առումով: Մոսկվայի կառավարության համար ևս անչափ կարևոր է երկուստեք կապերի էլ ավելի ամրապնդումը, և ես վստահեցնում եմ, որ իմ հերթին կանեմ հնարավորը, որպեսզի ընդլայնվեն փոխգործակցության շրջանակները»,- նշել է Վլադիմիր Պետրոսյանը:
Հանդիպման շրջանակում քննարկվել են նաև այս տարվա հոկտեմբերի վերջին Երևանում Մոսկվայի օրերի անցկացման հետ կապված հարցեր:

Обсуждены вопросы, связанные с реализацией программ сотрудничества между Ереваном и Москвой
Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с министром Правительства Москвы, руководителем департамент труда и социальной защиты Владимиром Петросяном, прибывшим в Ереван для участия в праздничных мероприятиях «Эребуни-Ереван 2798».
Поприветствовав гостя, мэр Тарон Маргарян поблагодарил за принятие приглашения и отметил, что этот визит является свидетельством не только тесного партнерского взаимодействия двух столиц, но и теплых дружественных отношений.
«Москва является важным партнёром для Еревана, и мы высоко ценим усилия правительства Москвы, направленные на расширение сотрудничества между двумя столицами. Учитывая реализуемое за последние годы программное сотрудничество, мы должны предпринять шаги для дальнейшего углубления и расширения эффективного взаимодействия»,-подчеркнул мэр Еревана.
Выразив благодарность за теплый прием, министр Правительства Москвы, руководитель департамент труда и социальной защиты Владимир Петросян передал Тарону Маргаряну поздравления с Днем города и теплые приветствия от мэра Москвы Сергея Собянина, подчеркнув, что это еще одна замечательная возможность для обсуждения дальнейших программ сотрудничества.
«Реализуемые между Ереваном и Москвой программы сотрудничества являются хорошей возможностью для решения существующих задач, с точки зрения эффективного управления городским хозяйством. Правительство Москвы также придает особую важность укреплению двусторонних связей, и заверяю вас, что со своей стороны сделаю все возможное для дальнейшего расширения сфер сотрудничества»,-отметил Владимир Петросян.
В рамках встречи были также обсуждены вопросы, связанные с проведением Дней Москвы в Ереване в конце октября.