Քննարկվել են Երևանի քաղաքապետարանի ու Եվրոպական ներդրումային բանկի գործակցությանն առնչվող հարցեր
Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը հանդիպել է Եվրոպական ներդրումային բանկի (ԵՆԲ) Արևելյան հարևանության երկրների պետական հատվածի վարկային գործառնությունների հարցով ղեկավար Մատեո Ռիվելինիի և բանկի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային ներկայացուցչության ղեկավար Մաչեյ Չուրայի հետ: Երկու կառույցների համագործակցության առաջին փուլով նախատեսված 15-ից 14 մանկապարտեզ արդեն վերակառուցվել է։ Եվս 47 հանրային շենքերում իրականացվում են ֆոտովոլտային վահանակների, արևային ջրատաքացուցիչների, կաթսաների տեղադրման և լուսավորության արդիականացման աշխատանքներ:
Ծրագրի ներկա՝ երկրորդ փուլում կվերակառուցվի ևս 32 մանկապարտեզ և 6 պոլիկլինիկա՝ ներառելով ինչպես շենքերի սեյսմիկ ամրացման, այնպես էլ էներգաարդյունավետ լուծումներով շինարարական աշխատանքներ:
Առանձնակի կարևորելով բանկի հետ ձևավորված արդյունավետ գործակցությունը՝ Լևոն Հովհաննիսյանն ընդգծել է ԵՆԲ-ի առանցքային ներդրումը ոչ միայն ֆինանսական աջակցության, այլև առաջադեմ փորձի ու գիտելիքի փոխանակման տեսանկյունից։ Վերջինս հնարավորություն է տալիս հզորացնել քաղաքապետարանի կարողությունները հատկապես կայուն, կանաչ ենթակառուցվածքների ձևավորման և պատասխանատու շինարարության ոլորտներում:

Обсуждены вопросы сотрудничества мэрии Еревана и Европейского инвестиционного банка
Заместитель мэра Еревана Левон Оганнисян встретился с руководителем операций по кредитованию государственного сектора в странах Восточного соседства Европейского инвестиционного банка (ЕИБ) Маттео Ривелини и главой регионального представительства ЕИБ на Южном Кавказе Мачеем Чурой.
В рамках первого этапа сотрудничества из 15 детских садов, включённых в проект, 14 уже прошли реконструкцию. В 47 общественных зданиях ведутся работы по установке фотоэлектрических панелей, солнечных водонагревателей и котлов, а также по модернизации систем освещения.
На втором этапе проекта запланирована реконструкция ещё 32 детских садов и 6 поликлиник, включая сейсмоусиление зданий и проведение строительных работ с применением энергоэффективных решений.
Особо отметив эффективное партнёрство с банком, Левон Оганнисян высоко оценил роль ЕИБ как в предоставлении финансовой помощи, так и в обмене опытом и знаниями. Это способствует укреплению потенциала муниципалитета, особенно в сферах развития устойчивой и экологически безопасной инфраструктуры, а также безопасного строительства.