Կառուցապատվող օբյեկտներում կսահմանվի հսկողություն՝ նախագծային շեղումները բացառելու նպատակով
Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ընթացքում Երևանի քաղաքապետը հանձնարարել է կառուցապատվող օբյեկտներում սահմանել հսկողություն և բացառել նախագծային շեղումներով իրականացվող կառուցապատումը: Հրաչյա Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ թույլտվությամբ սահմանված պայմանների կամ քաշաքաշինական նորմերի և կանոնների էական խախտումներով կառուցված, վերակառուցված, տեղադրված շենքը, շինությունը կամ այլ կառույցը համարվում է ինքնակամ կառույց, չի կարող ճանաչվել օրինական և ենթակա է քանդման՝ համաձայն Օրենսգրքի 188-րդ հոդվածի 1.1 մասի: Ներկայում մայրաքաղաքում կառուցապատման փուլում է ավելի քան 9000 օբյեկտ: Ոլորտի պատասխանատուների առջև խնդիր է դրվել ծանուցել կառուցապատողներին՝ բացառել նախագծային շեղումներով կառուցապատումները, ինչպես նաև իրականացնել մեծածավալ ստուգայցեր շինարարական հրապարակներում։ Թույլ տրված շեղումներով իրականացված կառուցապատվող օբյեկտները կհամարվեն ինքնակամ, և հետագայում դրանց օրինականացման հայտերը քննարկվել չեն կարող։
«Երքաղլույս» ընկերության պահեստային տարածքում ավարտական փուլում է ավտոմեքենաների համար նոր պարկի կառուցման ու վթարային վիճակում գտնվող շենքերի վերակառուման գործընթացը: Առավել արդյունավետ կառավարում իրականացնելու նպատակով աշխատակիցների համար կստեղծվեն հարմարավետ պայմաններ:
Հրազդանի կիրճին կտրվի բնապահպանական կարգավիճակ. տեխբնութագիրն արդեն պատրաստ է, գործընթացը՝ սկսված: Քաղաքային իշխանության այս նախաձեռնությունը կարևոր դերակատարում կունենա կիրճի էկոլոգիական վիճակի բարելավման հարցում:
Երևանյան լճի հարակից տարածքում ընթացքի մեջ են հանգստի գոտու կառուցման աշխատանքները: Ծրագրի շրջանակում կտեղադրվեն նստարաններ, աղբամաններ, կկառուցվի մարզահրապարակ, հեծանվուղի, ճեմուղի, տարածքը կլուսավորվի արևային էներգիայով աշխատող՝ էներգախնայող լուսատուներով: Հանգստի գոտին կառանձնանա նաև կանաչապատման լուծումներով. կանցկացվի ոռոգման կաթիլային համակարգ, կիրականացվի լանդշաֆտին համահունչ քարապարտեզների ձևավորում:
Նոր ավտոբուսներով հասարակական տրանսպորտի բնականոն գործունեությունն ապահովելու նպատակով կանգառների սահմանները կմեծացվեն, այս կերպ հնարավոր կլինի նաև խուսափել խցանումներից: Կանգառների գույքագրման գործընթացն արդեն սկսված է:
Մայրաքաղաքում «workout» մարզաձևը զարգացնելու նպատակով վարչական շրջաններում կառուցվում են կահավորված հատուկ մարզահրապարակներ: Գործընթացն ավարտական փուլում է Դավթաշեն, Մալաթիա-Սեբաստիա, Արաբկիր և Նոր Նորք վարչական շրջաններում:

С целью исключения отклонений от проекта на застраиваемых объектах будет введен контроль
В ходе очередного рабочего совещания мэр Еревана поручил установить контроль на строящихся объектах и исключить возможность отклонения от проекта строительства. Мэр сообщил, что любое здание, построенное, перестроенное, установленное со значительными отклонениями от условий или градостроительных норм, определенных разрешением, считается самовольным строением, не может быть признано законным и подлежит сносу, согласно части 1.1 статьи 188 Законодательства. В настоящее время в столице на разных стадиях строительства находится 9000 объектов. Перед ответственными лицами поставлена задача проследить за тем, чтобы застройщики не отклонялись от проектов, а также проводить частые инспекции на строительных площадках. Объекты, где будут допущены отклонения от проектов, будут считаться безаконными, и в дальнейшем их заявки на легализацию рассматриваться не будут.
На складской территории компании «Еркахлуйс» завершается строительство нового парка для машин и реконструкция зданий, находящихся в аварийном состоянии. С целью обеспечения максимально эффективного управления для сотрудников будут созданы удобные условия.
Набережная реки Раздан получит статус природоохранной территории: уже готова техническая характеристика, процесс начат. Данная инициатива городских властей будет иметь положительное воздействие в плане улучшения экосистемы.
Работы по строительству зоны отдыха у Ереванского озера продолжаются. В ранках программы будут установлены скамейки, мусорные урны, построены спортивная площадка, велосипедная дорожка, аллея, проведено энергосберегающее освещение. Зона отдыха будет выделяться решениями по озеленению. Будет проведена капельная система орошения, сформированы гармонирующие с ландшафтом каменные сады.
С целью обеспечения регулярной деятельности общественного транспорта границы остановок  будут расширены, чтобы было возможно избегать скоплений. Уже начат процесс регистрации остановок, где это требуется.
Для развития вида спорта «workout» в столице в административных районах строится и устанавливается специальное оборудование. Процесс подходит к концу в районах Давташен, Малатия-Себастия, Арабкир и Нор Норк.