Կայացել է Երևանի ավագանու 6-րդ նստաշրջանի առաջին նիստը
Ավագանին այսօր կայացած նիստում հավանություն տվեց Երևան քաղաքի կայուն էներգետիկ զարգացման և կլիմայի գործողությունների ծրագրին:
Նախագծի ընդունումը հնարավոր է դարձնում «կանաչ» ֆինանսական գործիքների կիրառումը քաղաքային կայուն զարգացման մի շարք ծրագրեր իրագործելու համար:
Համաշխարհային բնապահպանական մարտահրավերների համատեքստում քաղաքային իշխանության առաջնահերթություններից է կայուն զարգացման ներդրումը քաղաքային կառավարման տարբեր ենթակառուցվածքներում: Դա պաշտոնապես ամրագրվեց, երբ 2017թ. Հայաստանի Հանրապետությունը վավերացրեց Փարիզյան համաձայնագիրը՝ պարտավորվելով սահմանափակել իր արտանետումները և ավելացնել կլիմայի փոփոխության հետևանքներին հարմարվելու միջոցառումների իրականացումը:
Երևանի «Կայուն էներգետիկ զարգացման և կլիմայի գործողությունների ծրագիրը» մշակվել է Եվրոպական հանձնաժողովի (ԵՀ) «Քաղաքապետերի դաշնագիր» նախաձեռնությանը Երևանի անդամակցության ընթացքում: ԿԷԶԿԳԾ-ի նպատակն է հատկորոշել կլիմայի փոփոխությանը հետևանքները մեղմելու և հարմարվելու միջոցառումները: Դրանք ենթադրում են մինչև 2030թ․ ջերմոցային գազերի արտանետումների կրճատում առնվազն 30%-ով և կլիմայի փոփոխության հետևանքների նկատմամբ համայնքի դիմակայունության բարձրացում: Կառաջարկվեն միջոցառումների իրականացման եղանակներ, ժամկետներ, ծախսեր, պատասխանատու մարմիններ, ակնկալվող արդյունքներ, նաև առաջընթացի մշտադիտարկման և ձեռքբերումների գնահատման գործիքներ:

Состоялось первое заседание шестой сессии Совета старейшин Еревана
Сегодня Совет старейшин Еревана утвердил План действий по устойчивому энергетическому развитию и борьбе с изменением климата. Принятие этого документа даёт возможность применять «зелёные» финансовые инструменты для реализации проектов в сфере устойчивого развития.
В условиях глобальных экологических вызовов одним из приоритетов городских властей является внедрение принципов устойчивого развития в различные системы городского управления. Это было официально закреплено ещё в 2017 году, когда Республика Армения ратифицировала Парижское соглашение. В рамках этого документа страна взяла на себя обязательства по ограничению выбросов и расширению мер по адаптации к последствиям изменения климата.
План действий по устойчивому энергетическому развитию и борьбе с изменением климата (SECAP) Еревана разработан в рамках участия города в инициативе Европейской комиссии «Соглашение мэров». Основная цель документа — определение конкретных мер по смягчению последствий изменения климата. В частности, проект предусматривает сокращение выбросов парниковых газов не менее чем на 30% к 2030 году, а также повышение устойчивости к изменению климата.
В документе чётко определены механизмы реализации предусмотренных мер, сроки их исполнения, затраты, ответственные органы и ожидаемые результаты. Кроме того, предусмотрены инструменты мониторинга прогресса и оценки достигнутых результатов.