«Կընդունվեն այնպիսի կարգավորումներ, որոնք ուղղակիորեն փոխկապակցված են լինելու մեր կառուցապատողների պարտաճանաչության հետ». Տիգրան Ավինյան
24.11.2025
Կանոնները կխստացվեն բոլոր այն կառուցապատողների նկատմամբ, ովքեր խախտում են ավագանու սահմանած կարգավորումները: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ զեկուցվել է, որ դեկտեմբերին ընդունվելիք նախագծով շինհրապարակների ոչ պատշաճ կազմակերպման համար կառուցապատողները կզրկվեն ժամկետի երկարաձգման շուրջ 85% արտոնությունից, որը նախատեսվում է 2026 թվականին:
«Մենք տարբերակված մոտեցում ենք ցուցաբերելու այն կառուցապատողների նկատմամբ, որոնք պատշաճ կերպով իրականացնում են իրենց ցանցերի և օդի որակի չափիչ սարքերի տեղադրումը։ Այն կառուցապատողները, ովքեր մտածում են՝ սա ավելորդ ծախս է, շուտով կտեսնեն, թե որն է իսկական ավելորդ ծախսը։ Դեկտեմբերին կընդունվեն այնպիսի կարգավորումներ, որոնք ուղղակիորեն փոխկապակցված են լինելու մեր կառուցապատողների պարտաճանաչության հետ», – ընդգծել է քաղաքապետ Ավինյանը:
Շինհրապարակների թերի կազմակերպման համար հունվարի 1-ից հոկտեմբերի 16-ն ընկած ժամանակահատվածում կազմվել է վարչական իրավախախտման 316 արձանագրություն: Անբարեխիղճ կառուցապատողների առաջին տասնյակում են «ԴԵՖԱՆՍ ՀԱՈՒԶԻՆԳ ԻՆՎԵՍՏ», «ՄԼ ՄԱՅՆԻՆԳ», «ԴԻՍՔԱՎԵՐԻ», «ԵՐԵՎԱՆԻ ԶԵՅԹՈՒՆ-ՍԱՌՑԱՐԱՆ», «Լորիդա Գրուպ», «ԱՐԿԱԴԱ ՔՈՆՍԹՐԱՔՇՆ», «ԷԼԻՏ ԳՐՈՒՊ», «ՋԱՍԹ ԴԻՎԵԼՈՓԵՐ», «Ս․Ս․ԵՂԲԱՅՐՆԵՐ» և «Ս․Տ․Շ․-ՊԻՐԱՄԻԴԱ» ընկերությունները:
Որպես բարեխիղճ կառուցապատող առանձնացվել է «ԳՐԻՆ ՓՐՈՓԵՐԹԻ ԴԻՎԵԼՈՓՄԵՆԹ» ՓԲԸ-ն, շինարարությունն իրականացնում է «ՄԵՏՐՈՇԻՆ» ԲԲԸ-ն, հասցեն՝ Ազատության պողոտա 26/1:
Անդրադառնալով նախորդ գիշեր արձանագրված օդի որակի էական վատթարացմանը՝ քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ դա պայմանավորված էր նաև ՀՀ տարբեր հատվածներում խոշոր հրդեհներով: Քաղաքապետը խոսել է նաև բակերում տերևներ վառելու ավանդույթի մասին.
«Շատերդ տեսել եք կողքի բակում կամ մեր բակում ինչ-որ մեկին, որ հավաքում է տերևներն ու աղբը և վառում է։ Սիրելի երևանցիներ, փոքրիկ տերևների ու «աղբի վերամշակման գործարաններն» ուղղակիորեն առաջին հերթին թունավորում են ձեզ, թունավորում են ձեր միջավայրը, թունավորում են երեխաներին: Երբ մենք անընդհատ խոսում ենք շինարարական փոշու մասին և դրա դեմ պայքարում ենք, հրդեհների ծուխը 3–5 անգամ ավելի վնասակար է: Մենք տեսնում ենք, որ յուրաքանչյուր նոյեմբեր ամսից սկսում է օդի որակի վատթարացումը», – նշել է քաղաքապետն ու կարևորել խնդրի օրենսդրական կարգավորման անհրաժեշտությունը։
Երևանի բուսաբանական այգում հիմնվող «Կյանքի պուրակ»-ի  կառուցապատումը շարունակվում է: Անցկացվում է ոռոգման նոր համակարգ, կառուցվում են ճեմուղիներ, ավարտված են հուշահարթակի բետոնային, գլխավոր պոմպակայանի սարքավորումների մոնտաժումը: Ավարտական փուլում են լուսավորության հենասյուների մոնտաժման, ինչպես նաև արհեստական լճակի բետոնային աշխատանքները, իսկ երկու կամրջակների մոնտաժումից հետո կսկսվի հարդարումը և երեսպատումը:
Երևանի Աճառյան փողոցի վերջնամասից դեպի Աբովյանի Ճանապարհային ոստիկանության հենակետ ճանապարհահատվածի արտաքին լուսավորության ցանցի հիմնանորոգումն ամբողջությամբ ավարտված է. կառուցվել է 1.6 կմ-ոց  արտաքին լուսավորության ցանց: Տեղադրվել է 52 հենասյու և 104 լեդ «խելացի» լուսատու:
Երևանում ավարտվել են փողոցների ճաքալցման աշխատանքները: Գործընթացն իրականացվել է 8 վարչական շրջանների 21 փողոցներում՝ ընդհանուր առմամբ 527,400 գծամետր ծավալով:
Շտապբուժօգնության ծառայության որակը վերջին տարիներին էականորեն բարլավվել է. 2023թ. հուլիսի 1-ին ներդրվել է վճարովի ծառայությունների դիմաց անկանխիկ եղանակով վճարելու համակարգ, 2024թ․ ներդրվել է պլանշետներով կանչերի էլեկտրոնային մուտքագրման  համակարգ, «1-03» օպերատիվ ծառայության զանգերի անխափան և առավել արդյունավետ աշխատանքի համար էլ ներդրվել է «E-1 կապուղի», զանգերի դիտարկման և ձայնագրման սարքավորումներ, որոնց շնորհիվ անպատասխան զանգերի հավանականությունը հավասարվել է 0-ի։ Արդյունավետ կառավարման շնորհիվ 141 մլն դրամի վնասով աշխատող ընկերությունն արդեն իսկ 2025թ. առաջին կիսամյակում գրանցել է 168 մլն-ի հասնող շահույթ:
gis.yerevan.am էլեկտրոնային համակարգում հաշվառվել է 3208 հատ սուրճի և վճարային տերմինալ, որից թույլտվություն ունի 2162-ը: Քաղաքապետը հանձնարարել է մինչև տարեվերջ բանակցել, և չգրանցվածները, որոնց տերերը չեն ցանկանա դրանք օրինականացնել, ապամոնտաժել։

«Будут приняты правила, напрямую касающиеся ответственности застройщиков», — Тигран Авинян
Правила будут ужесточены для всех компаний, нарушающих установленные советом нормы. В ходе очередного рабочего совещания сообщалось, что проект документа, который планируется принять в декабре, предусматривает серьёзные меры: за ненадлежащую организацию строительных площадок застройщики будут лишены примерно 85% льгот, касающихся продления сроков сдачи объектов, запланированных на 2026 год.
«Мы будем применять разный подход к застройщикам, которые устанавливают пылезащитные сетки и приборы для контроля качества воздуха в соответствии с установленным порядком. Те, кто считает эти меры лишними расходами, вскоре убедятся в обратном. В декабре будут приняты правила, напрямую связывающие ответственность застройщиков с их деятельностью», — подчеркнул мэр.
За период с 1 января по 16 октября было составлено 316 протоколов об административных правонарушениях за ненадлежащую организацию строительных площадок. В список недобросовестных застройщиков включены компании: «DEFANSE HOUSING INVEST», «ML MINING», «DISCOVERY», «YEREVAN ZEYTUN-ICEHOUSE», «Lorida Group», «ARCADA CONSTRUCTION», «ELITE GROUP», «JUST DEVELOPER», «S.S. BROTHERS» и «S.T.S.-PYRAMID».
В качестве добросовестного застройщика отмечено ЗАО «GREEN PROPERTY DEVELOPMENT». Работы осуществляет ОАО «METROSHIN» по адресу: проспект Азатутян, 26/1.
Говоря о значительном ухудшении качества воздуха, зафиксированном прошлой ночью, мэр Тигран Авинян отметил, что это также связано с крупными пожарами в разных регионах Республики Армения. Мэр также напомнил о привычке сжигания листьев во дворах.
«Многие из вас видели, как кто-то в соседнем дворе или в вашем дворе собирает листья и мусор и сжигает их. Дорогие жители Еревана, сжигание мелких листьев и бытового мусора напрямую отравляет вас, окружающую среду и детей. В то время как мы постоянно говорим о строительной пыли и боремся с этим, дым от таких пожаров в 3–5 раз опаснее. Мы видим, что каждый ноябрь наблюдается ухудшение качества воздуха», — подчеркнул мэр, отметив необходимость законодательного регулирования вопроса.
В Ереванском ботаническом саду продолжается строительство «Парка жизни». Установлена новая система орошения, строятся пешеходные дорожки, завершены бетонные работы на мемориальной площадке и монтаж оборудования главной насосной станции. Монтаж опор освещения и бетонные работы по созданию искусственного пруда подходят к завершению, а после установки двух мостов начнутся отделочные и облицовочные работы.
Завершена полная реконструкция сети наружного освещения участка дороги от конца улицы Ачаряна в Ереване до базы Дорожной полиции Абовяна: построена новая сеть наружного освещения протяжённостью 1,6 км. Установлено 52 опоры и 104 светодиодных «умных» светильника.
В Ереване завершены работы по заделке трещин. Работы проводились на 21 улице в 8 административных районах, общая длина составила 527 400 погонных метров.
За последние годы существенно улучшилось качество оказания скорой медицинской помощи. С 1 июля 2023 года введена система безналичной оплаты платных медицинских услуг. В 2024 году внедрена система электронного ввода вызовов с использованием планшетов. Для обеспечения бесперебойной и более эффективной работы службы «1-03» внедрён «канал Е-1» и установлены устройства для мониторинга и записи вызовов, благодаря чему вероятность пропущенных вызовов сведена к нулю.
Благодаря эффективному управлению компания, которая ранее работала с убытком в 141 млн драмов, уже в первом полугодии 2025 года зафиксировала прибыль в размере 168 млн драмов.
В электронной системе gis.yerevan.am зарегистрировано 3 208 кофейных и платёжных терминалов, из которых 2 162 имеют разрешения. Мэр поручил до конца года поговорить с владельцами и демонтировать незарегистрированные терминалы, владельцы которых не желают зарегистрировать их в установленном порядке.