Կրթամշակութային միջոցառումներ՝ կյանքի դժվարին իրավիճակներում հայտնված երեխաների համար
Երևանի քաղաքապետարանի նախաձեռնությամբ մեկնարկել է ընթացիկ տարվա սոցիալական նշանակության միջոցառումների շարքը: Ծրագրի իրագործման ընթացքում կյանքի դժվարին իրավիճակներում հայտնված շուրջ 50 երեխա հնարավորություն կունենա այցելել երևանյան մշակութային օջախներ: Ծրագրի նպատակը երեխաների շրջանում հայ մշակույթի հանդեպ հետաքրքրության մեծացումն ու ազգային արժեքներին ծանոթացումն է:
Ճանաչողական այցի առաջին հասցեն Մեծն Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտն էր: Ինտերակտիվ ծրագրերի միջոցով նրանք հնարավորություն են ունեցել ծանոթանալ ազգային նվագարաններին ու երաժշտական գործիքներից օգտվելու նրբություններին:
Անմիջական այս միջավայրն ու կրթամշակութային ծրագիրը կարևոր քայլ են երեխաներին արվեստին մոտեցնելու համար: Միջոցառման ավարտին երեխաները նվեր ստացան նաև թեմատիկ գրքեր, ինչը լավ հնարավորություն է առավել մոտիկից ծանոթանալու Կոմիտասի ստեղծագործական աշխարհին:

Образовательные и культурные мероприятия для детей, находящихся в трудной жизненной ситуации
По инициативе мэрии Еревана в городе стартовали социальные мероприятия текущего года. В рамках программы около 50 детей, оказавшихся в трудной жизненной ситуации, получат возможность посетить культурные центры столицы. Цель инициативы — пробудить интерес к армянской культуре и познакомить детей с национальными ценностями.
Первой остановкой образовательного визита стал Музей-институт Комитаса. Благодаря интерактивной программе дети смогли познакомиться с национальными музыкальными инструментами и овладеть навыками игры на них.
Тёплая атмосфера и насыщенная культурно-образовательная программа стали важным шагом на пути к знакомству с искусством. В завершение мероприятия дети получили в подарок тематические книги — прекрасную возможность прикоснуться к творческому миру Комитаса.