Մայրաքաղաքում բացվել է 16-րդ դարի հայկական վիշապագորգի խճանկարը
Երևանի քաղաքապետարանի առաջարկությամբ «Մեգերյան կարպետ» ընկերության կողմից մայրաքաղաքի Կարապի լճի հարևանությամբ բացվել է հայկական վիշապագորգի խճանկարը: Գույնզգույն և կիսաթանկարժեք քարերով պատրաստված խճանկարի հանդիսավոր բացման արարողությանը ներկա է գտնվել նաև Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը: Վիշապագորգի խճանկարը պատրաստվել է շուրջ 900 հազար կտոր քարերից, որոնք ներառում են մարմար, գրանիտ, ազուրիտ, տուֆ-ավազաքար: «Մեգերյան կարպետ» ընկերության նախագահ Րաֆֆի Մեգերյանը ողջույնի իր խոսքում շնորհակալություն է հայտնել Երևանի քաղաքապետին ընկերության ծրագրերին մշտապես աջակցելու համար՝ ընդգծելով, որ քաղաքապետարանի այս առաջարկը յուրօրինակ քայլ, ինչպես նաև ևս մեկ հնարավորություն է հայկական մշակութային ժառանգությունը նաև այս կերպ ներկայացնելու համար:
Երևանի քաղաքապետի խորհրդական, Երևան քաղաքի գլխավոր դիզայներ Գագա Ամատունին էլ նշել է, որ սա Երևանի քաղաքապետարան-մասնավոր հատված համագործակցության ևս մեկ հաջողված օրինակ է, ինչն ունենալու է նաև շարունակություն:
Հարկ է նշել, որ այս խճանկարում արտացոլված է Լոնդոնի պատմության թանգարանում գտնվող 16-րդ դարի հայկական վիշապագորգը։

В Еревана открылась мозаика драконового ковра 16-го века
При содействии мэрии Еревана, компания «Мегерян карпет» по соседству с Лебединым озером открыла мозаику драконового ковра (вишапагорг). На торжественном открытии мозаики, изготовленной из разноцветных и полудрагоценных камней, присутствовал также мэр Еревана Тарон Маргарян. Мозаика драконового ковра изготовлена из примерно 900 тысяч камней, среди которых мрамор, гранит, азурит, туф-песчаник.
В своей речи президент компании «Мегерян карпет» Раффи Мегерян выразив благодарность мэру Еревана за постоянное содействие программам компании, подчеркнул, что данное предложение мэрии не только своеобразный шаг, но и еще одна возможность данным образом представить армянское культурное наследие.
Советник мэра Еревана, главный дизайнер Еревана Гага Аматуни в свою очередь отметил, что данная инициатива является еще одним удачным примером сотрудничества мэрии Еревана с частным сектором, которое будет носить продолжительный характер.
Стоит отметить, что дизайн этого ковра взят из оригинала драконового ковра 16-ого века, который находится в музее истории Лондона.