Մայրաքաղաքում կանցկացվի Street Music's Day խորագրով երաժշտական միջոցառում
ՀՀ-ում Լիտվայի դեսպանատան նախաձեռնությամբ և Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ մայիսի 21-ին Երևանում առաջին անգամ կանցկացվի Street Music's Day խորագրով երաժշտական միջոցառում: Հրավիրված ասուլիսի ժամանակ միջոցառման մանրամասները ներկայացրել են ՀՀ-ում Լիտվայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էրիկաս Պետրիկասը և Երևանի քաղաքապետարանի մշակույթի և տուրիզմի վարչության պետ Ռուբեն Հովհաննիսյանը: Անդրադառնալով Երևանի քաղաքապետարանի հետ համագործակցությանը՝ դեսպանը հատկանշել է, որ մասնավորապես այս միջոցառման անցկացման գաղափարը միանգամից էլ արժանացել է Երևանի քաղաքապետի հավանությանը:
«Ես իսկապես ուրախ եմ, որ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը միանգամից հավանություն տվեց Երևանում այս միջոցառման անցկացմանը: Նշեմ, որ այս տարին յուրահատուկ է մեր երկու երկրների համար, քանզի Հայաստանը և Լիտվան նշում են դիվանագիտական հարաբերությունների 25-ամյակը: Սա յուրովի անդրադարձ կլինի նաև այդ հոբելյանին, առավել ևս, որ Լիտվան աշխարհի առաջին երկիրն է եղել, որը ճանաչել է Հայաստանի անկախությունը»,- նշել է դեսպանը:
Երևանի քաղաքապետարանի մշակույթի և տուրիզմի վարչության պետ Ռուբեն Հովհաննիսյանն էլ, ներկայացնելով միջոցառման մանրամասները, նշել է, որ մայիսի 21-ին մայրաքաղաքի Հյուսիսային պողոտայում, Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի հարակից տարածքում ելույթ կունենան տարբեր երաժշտական խմբեր ու անհատներ:
Ի հավելումն՝ Էրիկաս Պետրիկասը նաև նշել է, որ բոլոր ցանկացողները կարող են մասնակցել միջոցառմանը՝ նախապես գրանցվելով, և ի ցույց դնել իրենց երաժշտական ունակությունները:
Ի դեպ, Street Music's Day միջոցառումը Լիտվայում անցկացվում է արդեն 10-րդ տարին և մեծ ժողովրդականություն է վայելում:

В Ереване пройдет музыкальное мероприятие Street Music's Day
По инициативе посольства Литвы в РА и при содействии мэрии Еревана 21-го мая в Ереване впервые состоится музыкальное мероприятие под названием Street Music's Day (День уличной музыки). В ходе пресс-конференции подробности мероприятия представили чрезвычайный  и полномочный  посол Литвы в  РА Эрикас  Петрикас и начальник управления культуры и туризма аппарата мэрии Еревана Рубен Оганесян.
Ссылаясь  на сотрудничество с мэрией Еревана, посол отметил, что идея проведения  этого мероприятия удостоилась одобрения со стороны мэра Еревана.
«Я действительно рад, что мэр Тарон Маргарян поддержал нашу инициативу. Хочу отметить, что этот год символичен для наших стран - мы отмечаем 25-летие дипломатических отношений между Арменией и Литвой. Кстати, именно Литва первой признала независимость Армении»,-отметил посол.
Начальник управления культуры и туризма аппарата мэрии Еревана Рубен Оганесян сообщил, что 21-го мая на Северном проспекте и на территории, прилегающей к государственному академическому  театру  оперы и балета имени Ал. Спендиаряна будут выступать музыкальные группы и соло-исолнители.
Посол Эрикас Петрикас также заметил, что все желающие могут заранее зарегистрироваться для участия в мероприятии и продемонстрировать свои музыкальные способности.
Отметим, что мероприятие Street Music's Day   в Литве проходит уже 10 лет и пользуется большой популярностью.