Մայրաքաղաքում կայացել է վազքի Երևանյան երկրորդ կիսամարաթոնը
Երևանյան անցնող կիրակին նաև ակտիվ հանգստի սիրահարների համար էր: Երևանի քաղաքապետարանը «Վերադարձ Հայաստան» հիմնադրամի հետ համատեղ կազմակերպել էր վազքի երկրորդ կիսամարաթոնը, որի գլխավոր նպատակը զանգվածային սպորտի տարածումն ու առողջ ապրելակերպ քարոզելն էր: Վազքարշավին ներկա են եղել ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Հրաչյա Ռոստոմյանը և Երևանի քաղաքապետի խորհրդական Հրաչյա Մուրադյանը:
Առավոտյան նախավարժանքից, ներկաներին բարձր տրամադրություն ապահովող ուրախ ռիթմերից հետո Ստ. Շահումյանի անվան հրապարակից տրվել է կիսամարաթոնի մեկնարկը: Հիշեցնենք, որ վազքուղին չափագրված է մարաթոնների և վազքի միջազգային միության (AIMS) կողմից և ունի միջազգային կարգավիճակ: Վազքարշավը բաժանված էր 4 մրցատարածության. 1 կմ` 6-12 տարեկան երեխաներ, 5 կմ` 13 տարեկան և բարձր տարիքի վազորդներ, 10 կմ` 16 տարեկան և բարձր տարիքի մասնակիցներ, և ամենաերկարը` 21.1 կմ, որը հաղթահարել են 18 և բարձր տարիքի վազորդները: Մանկական վազքում տղաների պայքարում հաղթել է Վարդան Նազարեթյանը, աղջիկներից ամենաուժեղն է եղել Պոլինա Ռեդկինան, 5 կմ մրցատարածությունում տղաներից հավասարը չի ունեցել Վանյա Սարգսյանը, աղջիկներից` Եկատերինա Լապկինան: 10 կմ-ում տղամարդկանց պայքարում վերջնագիծը առաջինն է հատել Երվանդ Մկրտչյանը, աղջիկներից `Էլլադա Ալավերդյանը, և 21 կմ վազքատարածությունում տղամարդկանցից հաղթողի կոչումը նվաճել է Դավիթ Կարազաշվիլին, կանանց պայքարում ուժեղագույնն է եղել Եկատերինա Մոիսեևան: Եռյակներում տեղ գրաված վազորդները պարգևատրվել են համապատասխանաբար 500000, 375000 և 250000-ական ՀՀ դրամներով: Դրամական մրցանակներ են ստացել նաև 5 և 10 կմ վազքատարածության եռյակներում հայտնված վազորդները: Անկախ ցուցաբերած արդյունքից՝ բոլոր մասնակիցները ստացել են հուշամեդալներ, որոնք, ի դեպ, պատրաստվել են Իսպանիայի Trofeos y Medallas Deportivas.S.L. հայտնի ընկերությունում: Բացի անհատական մրցանակներից, սահմանվել էր նաև թիմային երեք մրցանակ` ամենատարեց մասնակից թիմ, ամենաարագ թիմ և ամենալավ աջակից թիմերի համար: Հիշեցնենք, որ կիսամարաթոնից դեռ օրեր առաջ կազմակերպիչներն ստեղծել էին անվճար մարզման ակումբ։
Մարզական այս միջոցառման անցկացման հիմքում նաև մայրաքաղաքում և հանրապետությունում մարզական տուրիզմը զարգացնելն ու Երևանում միջազգային խոշոր ամենամյա վազքի մարաթոններ կազմակերպելն էր, ինչպես նաև սփյուռքահայ մարզիկների և սիրողական վազորդների համար մայրաքաղաքն ավելի գրավիչ դարձնելը` այդ կերպ ամրապնդելով նաև նրանց կապը հայրենիքի հետ:
Սա տեղական, մասնավոր և միջազգային մարզական շարժումների և ընկերությունների հետ Երևանի քաղաքապետարանի ակտիվ համագործակցության ևս մեկ դրսևորում էր: Ի դեպ, Երևանի կիսամարաթոնը բարեգործական բաղադրիչ էլ ուներ. 5 կմ վազքուղում մրցել են նաև հաշմանդամ վազորդներ։ Բացի այդ, կիսամարաթոնը պաշտոնապես սատարում է 4 բարեգործական ծրագրերի («Հայ մայրեր», «One Armenia», «Օրրան», «Բերդի շրջանում բազմազավակ ընտանիքներին գյուղատնտեսական օգնություն»)։ Կիսամարաթոնի գլխավոր հովանավորն է «Կոկա-Կոլա ընկերությունը», գաղափարի կայացմանն աջակցել էին Ինեկոբանկը, Publicis Արմենիա, Բարրի, Բեստ Վեսթերն Կոնգրես և մի շարք այլ ընկերություններ ու Հայաստանի վազքի ակումբները։ Երևանյան կիսամարաթոնին մասնակցել են շուրջ 2000 վազորդներ` ավելի քան 30 երկրից:

В столице состоялся второй Ереванский полумарафон
Прошедшее воскресенье стало событием для любителей активного отдыха. Мэрия Еревана совместно с фондом «Репат Армения» организовала второй полумарафон, главной целью которого является распространение массового спорта и пропаганда здорового образа жизни. На мероприятии присутствовал министр по вопросам спорта и молодежи РА Грачья Ростомян и советник мэра Еревана Грачья Мурадян.
После утренней разминки на площади Ст. Шаумяна был дан старт полумарафону. Напомним, что дистанция замерена ассоциацией международных марафонов и пробегов (AIMS) и имеет международный статус. Марафон состоит из 4 дистанций: 1 км для детей 6-12 лет, 5 км дл бегунов от 13 лет и старше, 10 км для участников от 16-и лет, и самая длинная дистанция-21,1 км для бегунов старше 18-и лет.
В детском пробеге среди мальчиков победил Вардан Назаретян, среди девочек сильнейшей стала Полина Редкина. На дистанции в 5 км среди юношей победил Ваня Саргсян, среди девочек- Екатерина Лапкина. В забеге на 10 км первым среди юношей стал Ерванд Мкртчян, среди девочек - Эллада Алавердян, а на дистанции в 21 км победителем среди мужчин стал Давид Каразашвили, среди женщин первой достигла финиша Екатерина Моисеева. Победители в тройке сильнейших получили денежные призы в размере 500000, 375000 и 250000 драмов соответственно. Денежные призы получили также победители на дистанциях в 5 км и 10 км. Независимо от показанных результатов все участники получили памятные медали, которые были изготовлены в Испании известной компанией Trofeos y Medallas Deportivas S.L.
Помимо индивидуальных призов, было также учреждено 3 командных приза: команда самых пожилых участников, самая быстрая команда и лучшая команда болельщиков. Напомним, что за несколько дней до полумарафона организаторы создали клуб бесплатных тренировок. В основе этого мероприятия лежит развитие спортивного туризма в столице и республике, организация крупных ежегодных международных марафонов, а также повышение привлекательности столицы для спортсменов и любителей бега среди диаспоры, укрепляя таким образом их связь с родиной.
Это еще одно проявление активного сотрудничества мэрии Еревана с местными, частными и международными спортивными движениями и компаниями. Ереванский полумарафон имел также и благотворительную составляющую: на дистанции 5 км принимали участие бегуны с ограниченными возможностями. Кроме того, полумарафон поддерживает 4 благотворительные программы («Армянские матери», “One Armenia”, «Орран», «Сельскохозяйственная помощь многодетным семьям в районе Берд»). Главным спонсором полумарафона является компания «Кока Кола», в реализации проекта оказали поддержку Инекобанк, Publicis Армения, Barry, Best Вestern Congress и ряд других компаний и клубовы бегунов Армении. В Ереванском полумарафоне приняли участие около 2000 бегунов из 30 стран.