Մայրաքաղաքում կյանքի կոչվող բոլոր ծրագրերի հիմքում հաշվի են առնվում բնակիչների առաջարկներն ու մոտեցումները
Նոր Նորք վարչական շրջան կատարած աշխատանքային շրջայցի շրջանակում Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը վարչական շրջանի ղեկավարի ուղեկցությամբ ծանոթացել է նաև Նոր Նորքի 1-ին զանգվածի Բորյան 4/1 շենքի հարակից տարածքում կառուցված նոր խաղահրապարակի և Նանսենի 7 շենքի հարակից մարզահրապարակի պայմաններին: Նստարաններով, մանկական ժամանակակից ատրակցիոններով, մարզասարքերով ու ֆուտբոլի խաղադաշտերով կահավորված բակային տարածքները հանձնվել են բնակիչների տնօրինմանը: Շնորհակալություն հայտնելով քաղաքապետին բակերի բարեկարգման ծրագիրը հետևողականորեն կյանքի կոչելու համար՝ բակային տարածքների բնակիչները նկատել են, որ տասնյակ տարիներ անխնամ մնացած տարածքներն այսօր այլևս համալրել են մայրաքաղաքի հարյուրավոր բարեկարգ բակերի շարքը: Մասնավորապես, Բորյան 4/1 շենքին հարակից խաղահրապարակի տեղում նախկինում եղել է անխնամ բոստանային տարածք և այժմ առավել քան ակնհայտ է կատարված աշխատանքի արդյունքը: Իր հերթին շնորհակալություն հայտնելով գնահատանքի համար՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն էլ մեկ անգամ ևս նշել է, որ որպես ծրագրային առաջնահերթություն՝ բակերի բարեկարգման ծրագիրը շարունակվելու է այնքան ժամանակ, մինչև մայրաքաղաքի բոլոր բակերը լինեն բարեկարգված. «Մայրաքաղաքի համաչափ զարգացման 2014 թվականի ծրագրերով Նոր Նորք վարչական շրջանում այս տարի մենք կառուցել ու բարեկարգել ենք շուրջ 47 բակային տարածք: Բակերի ընտրությունը կատարվում է ելնելով այն հանգամանքից, թե որքանով են տվյալ տարածքները ազատ և որքանով է հնարավոր բարեկարգման աշխատանքների իրականացումը: Տարիների ընթացքում շատ բակեր մեր բնակիչների կողմից պարզապես զավթվել էին, որոշ դեպքերում էլ ամբողջությամբ ավտոտնակներով էին զբաղեցված: Բակերն իրենց նպատակային նշանակությանը ծառայեցնելու նպատակով մենք պարբերաբար բանակցում ենք բնակիչների հետ և հենց նրանց իսկ ուժերով տարածքներն ազատում, ինչից հետո միայն կարողանում ենք տվյալ հատվածներում բարեկարգման աշխատանքներ իրականացնել: Նաև առանձնակի կարևորելով մայրաքաղաքում առողջ ապրելակերպի խթանումը՝ վերջին տարիներին մենք, ինչպես տեսնում եք, բակերի բարեկարգման ծրագրերի շրջանակում իրականացնում ենք նաև որոշակի տարածքների մարզագույքով կահավորման աշխատանքներ: Բացի այդ, նաև մինի ֆուտբոլի խաղադաշտեր ենք կառուցում մայրաքաղաքում ու համոզված եմ, որ մեր այս քաղաքականությունն իր պտուղներն անպայման տալու է»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Տարոն Մարգարյանը զրուցել է բնակիչների հետ, լսել առաջադրվող խնդիրներն ու մեկ անգամ ևս վստահեցրել, որ մայրաքաղաքում կյանքի կոչվող բոլոր ծրագրերի հիմքում հաշվի են առնվելու բնակիչների առաջարկներն ու մոտեցումները:

В основе всех реализуемых в столице программ, учитываются предложения и подходы жителей
В рамках рабочего визита в Нор Норк мэр Еревана Тарон Маргарян в сопровождении руководителя административного района также ознакомился с условиями построенной новой игровой площадки на участке прилегающем к зданию по адресу Борян 4/1, 1-го массива Нор Норка и с условиями спортивной площадки, прилегающей к зданию по адресу ул.Нансенa 7.
Благоустроенные дворовые территории со скамейками, современными детскими аттракционами, тренажёрами и футбольными полями были сданы в эксплуатацию. Поблагодарив мэра за последовательную реализацию программы по благоустройству дворов, жильцы дворов отметили, что территории, которые десятилетиями оставались неухоженными уже сегодня вошли в число сотен благоустроенных дворов.
В частности на месте игровой площадки по адресу Борян 4/1 раньше был запущенный огород, и сегодня уже более чем очевиден результат проделанных работ. В свою очередь поблагодарив за оценку, Тарон Маргарян ещё раз отметил, что программа по благоустройству дворов, как программный приоритет, будет продолжаться до тех пор, пока все дворы столицы не будут благоустроены.
«По программам пропорционального развития 2014г. в административном районе Нор Норк планируется построить и благоустроить 47 дворовых территорий. Выбор дворов делается, учитывая тот факт, насколько свободна территория и насколько возможна реализация работ по благоустройству. На протяжении многих лет дворы были захвачены жителями или заняты гаражами. До начала работ по благоустройству мы ведём переговоры с жителями, после чего они своими силами освобождают дворы, и только после этого на этих территориях мы осуществляем работы по благоустройству. Также придавая особую важность стимулированию здорового образа жизни в столице, за последние годы мы , как видите, в рамках программ по благоустройству дворов, на некоторых территориях реализуем работу по оснащению спортивным инвентарём. Кроме того, в столице строим площадки для мини-футбола, и я уверен, что эта наша политика обязательно даст свои результаты»,- подчеркнул мэр Еревана.