Մայրաքաղաքում շարունակվում է բացօթյա ապօրինի առևտրի դեմ պայքարը
Քաղաքապետարանում տեղի ունեցած աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին զեկուցվել է, որ մայրաքաղաքի հանրակրթական դպրոցներում գործող բուժկետերում ավարտվել են առաջին բուժօգնության անհրաժեշտ դեղորայքով և պարագաներով համալրման աշխատանքները: Քաղաքապետը հանձնարարել է կազմակերպել ստուգայցեր քաղաքապետարանի ենթակայության հանրակրթական դպրոցներ, տեղերում մանրակրկիտ ուսումնասիրել բուֆետների աշխատանքն ու հանձնարարել խստորեն հետևել մատակարարների կողմից բացառապես թույլատրելի սննդի ապահովման կազմակերպմանը: Նաև հանձնարարվել է շարունակել մանկապարտեզներին մատակարարվող սննդի որակի նկատմամբ խիստ վերահսկողությունը:
Ապօրինի շինարարությունների և հողազավթումների կանխման ու դրանց հետևանքների վերացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների ընթացքի հետ կապված քաղաքաշինության և հողի վերահսկողության վարչության պետը զեկուցել է, որ նախորդ շաբաթ հայտնաբերվել է խախտման 9 դեպք, որոնց մասով կազմվել են համապատասխան վարչական արձանագրություններ: Հանձնարարվել է շարունակել գործընթացի նկատմամբ սահմանված խիստ հսկողությունը:
Զեկուցվել է, որ մինչև սեպտեմբերի 30-ը մայրաքաղաքում շարունակվելու է անվտանգ երթևեկության միամսյակը և ուժեղացված հսկողությունը կրթօջախների հարակից տարածքներում: Ուղևորափոխադրող բոլոր ձեռնարկություններին հանձնարարվել է համապատասխան քայլեր ձեռնարկել հասարակական տրանսպորտի կանոնավոր աշխատանքի ապահովման ուղղությամբ` այդ թվում նաև ավելացնելով տրանսպորտային շարժակազմերի քանակը՝ քաղաքացիների պատշաճ ուղևորափոխադրում իրականացնելու նպատակով:
Բացօթյա ապօրինի առևտրի կանխարգելման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների վերաբերյալ զեկուցվել է, որ նախորդ շաբաթվա ընթացքում կազմվել է 11 վարչական արձանագրություն:
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հանձնարարությամբ Երևանի քաղաքապետարանի առևտրի և սպասարկումների վարչությունը մայրաքաղաքի վարչական շրջանների համապատասխան բաժինների և ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության աշխատակիցների աջակցությամբ շարունակում է նաև բացօթյա ապօրինի առևտրի կանխարգելման ուղղությամբ համաքաղաքային ստուգայցերը: Զեկուցվել է, որ վերջին 10 օրում իրականացված հետևողական աշխատանքի արդյունքում ամբողջությամբ վերացվել է մասնավորապես մայրաքաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի շուկայամերձ Վանթյան և Սվաճյան փողոցներում, Կենտրոն վարչական շրջանի Վարդանանց և Գնունի փողոցների շինանյութի շուկային հարակից հատվածի, Էրեբունի վարչական շրջանի Սասունցի Դավիթ կայարանի կայանամերձ տարածքի, Նոր Նորք վարչական շրջանի Գայի պողոտայի և Շենգավիթ վարչական շրջանի Գարեգին Նժդեհի հրապարակի հարակից տարածքներում կազմակերպվող ապօրինի առևտուրը: Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանձնարարել է շարունակել ոստիկանության հետ համատեղ տարվող աշխատանքները և սահմանել ամենօրյա հսկողություն:
«Այս ուղղությամբ հսկողությունը պետք է լինի մշտական, ու մենք պետք է շարունակենք պայքարը բացօթյա ապօրինի առևտրի դեմ: Որոշ մարդիկ փորձում են թյուր տպավորություն ստեղծել, որ մեր քաղաքացիներին հնարավորություն չենք տալիս առևտուր իրականացնել: Մինչդեռ մեր պահանջը հստակ է. առևտրային գործունեությունը պետք է իրականացվի բացառապես շուկաներում և առևտրի համար սահմանված մյուս տարածքներում, այլ ոչ թե այդ տարածքներից դուրս: Մենք որևէ մեկին ոչ արգելել և ոչ էլ խոչընդոտել ենք օրենքով սահմանված կարգով իրենց առևտրային գործունեությունը ծավալելու հարցում: Ըստ այդմ անհիմն են հնչող որոշ տեսակետները, թե բացօթյա ապօրինի առևտրի դեմ պայքարը քաղաքացուն զրկում է առևտրային գործունեությամբ զբաղվելու հնարավորությունից: Ավելին, նույն այդ քաղաքացիներից շատերն այսօր արդեն սահմանված վայրերում են շարունակում իրենց գործունեությունն ու որևէ խնդիր չունեն: Ու մենք շարունակելու ենք արատավոր այս երևույթի վերացման ուղղությամբ աշխատանքներն այնքան ժամանակ, մինչև բոլորը գիտակցեն, որ փողոցն ու մայթը առևտրային գործունեության տարածք չեն ու չեն կարող լինել»,-ընդգծել է քաղաքապետը:
Չնախատեսված վայրերում աղբ թափելու դեպքերը հայտնաբերելու ուղղությամբ ամենօրյա հսկողության արդյունքում վարչական արձանագրություն է կազմվել 60 դեպքի մասով: Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը պատասխանատուներին և վարչական շրջանների ղեկավարներին հանձնարարել է առավել հետևողական լինել այս հարցում:

В Ереване продолжается борьба с незаконной уличной торговлей
Во время очередного рабочего совещания мэру Тарону Маргаряну было доложено, что медицинские пункты общеобразовательных школ полностью обеспечены необходимыми лекарственными препаратами и средствами первой помощи. Мэр поручил с рабочими визитами побывать в подведомственных мэрии общеобразовательных школах, на месте тщательно исследовать работу столовых и строго следить, чтобы поставщики поставляли исключительно разрешенные продукты питания. Также было поручено продолжить строгий контроль над качеством продуктов питания в детских садах.
Относительно процесса работ по предотвращению и устранению последствий незаконного строительства и захвата земель, было доложено, что на прошлой неделе выявлено 9 случаев. Было поручено держать работы под постоянным контролем.
Было доложено, что до 3-го сентября в столице продолжится месячник безопасного движения и строгий контроль на участках, близлежащих к образовательным учреждениям.
Всем предприятиям осуществляющим перевозку пассажиров было поручено предпринять надлежащие меры по обеспечению нормальной работы общественного транспорта и перевозки пассажиров, в том числе увеличив количество транспортных средств.
В результате контроля над незаконной уличной торговлей было выявлено 11 случаев нарушений. По поручению мэра Еревана Тарона Маргаряна управление торговли и обслуживания мэрии Еревана совместно с соответствующими отделами административных районов и управлением полиции города Ереван продолжает также общегородские рабочие визиты направленные на предотвращение незаконной уличной торговли. Мэр поручил продолжить совместные работы и установить ежедневный контроль.
«Контроль в этом направлении должен быть постоянным, и мы должны продолжить работы, направленные на предотвращение незаконной уличной торговли. Некоторые люди пытаются создать ложное впечатление, что мы не даем нашим гражданам возможность осуществлять торговлю. Но наше требование четкое-торговля должна проводиться исключительно на рынках и предназначенных для этого местах. Мы никому не запрещали и не препятствовали осуществлению торговли в соответствии с законом. Следовательно, утверждения о том, что работы, направленные на предотвращение незаконной уличной торговли лишают граждан возможности осуществления торговой деятельности необоснованны. Более того, многие из этих граждан сегодня продолжают свою деятельность без всяких проблем. Мы продолжим наши работы до тех пор пока полностью не будет устранено это порочное явление и наши граждане не осознавали, что улицы и тротуары не являются и не могут быть местом для торговой деятельности»,- подчеркнул Тарон Маргарян.
На прошлой неделе было составлено 60 административных протоколов за выброс мусора в непредусмотренных для этого местах. Мэр Тарон Маргарян ответственным лицам и руководителям административных районов поручил быть более последовательными в этом направлении.