Մայրաքաղաքում տեղի է ունեցել շախմատի «Երևան օփեն» միջազգային մրցաշարի բացման արարողությունը
ՀՀ Նախագահ, Հայաստանի շախմատային ֆեդերացիայի նախագահ Սերժ Սարգսյանը Երևանի քաղաքապետ, Երևանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Տարոն Մարգարյանի և Եվրոպայի շախմատի միության նախագահ Զուրաբ Ազմայպարաշվիլիի հետ միասին Հայաստանի շախմատի ակադեմիայում ներկա է գտնվել ս.թ. հոկտեմբերի 1-ից 10-ը Հայաստանում առաջին անգամ անցկացվող Երևանի շախմատի միջազգային բաց մրցաշարի՝ «Երևան օփեն»-ի մեկնարկին: Միջազգային մրցաշարի մեկնարկի առիթով ներկաներին ուղղված ողջույնի խոսքում Տարոն Մարգարյանը հաջողություններ է մաղթել մրցաշարի մասնակիցներին՝ նկատելով, որ քաղաքամայր Երևանի համար իսկապես պատվաբեր և սպասված է միջազգային նման մրցաշարի անցկացումը:
«Երևանում բազմաթիվ են միջազգային փառատոներն ու կրթական օլիմպիադաները, մրցույթներն ու առաջնությունները: Սակայն շախմատի այսքան պատվաբեր և սպասված միջազգային մրցաշարերն ու առաջնություններն իրենց ուրույն տեղն ունեն: Ձեզանից շատերն են Երևանում մասնակցել մրցաշարերի և հիշում են Երևանում կայացած աշխարհի 9-րդ չեմպիոն Տիգրան Պետրոսյանին նվիրված Եվրոպայի շախմատի անհատական 15-րդ առաջնությունը: Այսօր էլ Երևանը սիրով հյուրընկալել է ձեզ՝ Երևանի շախմատի միջազգային բաց առաջնության մասնակիցներիդ, մաղթելով հաջողություններ և բացառիկ արդյունքներ: Շախմատը մեզանում խիստ մասսայականացված է: Ինչպես գիտեք, այն առանձին առարկա է նաև մեր դպրոցներում, և շատ ու շատ երկրների համար մեր փորձը դարձել է օրինակելի: Բազմաթիվ են շախմատի մասնագիտացված դպրոցները, ուստի նաև հաճելիորեն առատ են ամենատարբեր տարիքային խմբերի առաջնություններն ու միջազգային խաղերը: Սիրելի մասնակիցներ, բարով եք եկել Երևան: Խաղերից զատ, վայելեք նաև արևային ու ջերմ մեր քաղաքը: Վստահ եմ, որ առաջին անգամ Երևանում գտնվողները, կրկին գալու են այստեղ` արդեն որպես բարեկամ: Եվ համոզված եղեք, որ մեր քաղաքը միշտ պատրաստ է ընդունելու բարեկամներին»,- ընդգծել է քաղաքապետն ու «Երևան օփեն» միջազգային առաջին մրցաշարը հայտարարել բացված:
Հարկ է նշել, որ մրցաշարին մասնակցելու հայտ են ներկայացրել 11 երկրի 140 շախմատիստներ, որոնց թվում՝ 23 միջազգային գրոսմայստեր և 9 միջազգային վարպետ:

В Ереване состоялась церемония открытия международного шахматного турнира «Ереван опен»
Президент РА, председатель Шахматной федерации Армении Серж Саргсян вместе с мэром Еревана, председателем шахматной федерации Еревана Тароном Маргаряном и президентом Европейского шахматного союза Зурабом Азмайпарашвили в Шахматной академии Армении присутствовал на открытии международного шахматного турнира «Ереван опен», который будет проведен впервые в Армении с 1-го по 10-е октября. В своей приветственной речи по случаю начала турнира Тарон Маргарян пожелал удачи участникам турнира, отметив, что проведение подобного турнира для Еревана действительно большая честь.
«В Ереване проводятся многочисленные международные фестивали и предметные олимпиады, конкурсы и турниры. Однако подобные почетные и долгожданные международные турниры и чемпионаты имеют свое особое место. Многие из вас принимали участие в турнирах в Ереване и помнят 15-й индивидуальный чемпионат Европы по шахматам, посвященный 9-му чемпиону мира по шахматам Тиграну Петросяну. И сегодня Ереван с любовью принимает вас-участников международного шахматного турнира и желает успехов и отличных результатов. Шахматы пользуются большой популярностью в нашей стране. Как вы знаете, в в наших школах шахматы преподаются как отдельный предмет, и наш опыт стал примером и образцом для многих стран. Функционируют также многочисленные шахматные школы, следовательно, проводятся различные турниры и международные игры в разных возрастных группах. Дорогие участники, добро пожаловать в Ереван, наслаждайтесь нашим теплым и солнечным городом. Будьте уверены, что наш город всегда готов принимать своих друзей»,-подчеркнул мэр Еревана и объявил первый международный турнир «Ереван опен» открытым.
Стоит отметить, что заявки на участие в турнире были получены от 140 шахматистов из 11 стран, в числе которых 23 международных гроссмейстера и 9 международных мастеров.