Մեկնարկել է «Գթության խոհանոց» ծրագրի 25-րդ տարեշրջանը
Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Դավիթ Օհանյանը մասնակցել է Գերմանական կարմիր խաչի Բադեն Վյուրտեմբերգի երկրամասային կազմակերպության աջակցությամբ Երևանի Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանում գործող «Գթության խոհանոցի» 25-րդ տարեշրջանի բացմանը: Հանդիսավոր արարողությանը մասնակցել են նաև Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպան Մաթիաս Քիսլերը, Գերմանական կարմիր խաչի Բադեն Վյուրտեմբերգի երկրամասային կազմակերպության ներկայացուցիչ Կառլ-Հայնց Շայդեն, Գերմանիայի Օստալբի շրջանի մարզպետ Կլաուս Պավելը,Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի սոցիալական ապահովության վարչության պետ Ռուզաննա Զաքարյանը:
Ողջունելով ներկաներին ու ծրագրի շահառուներին՝ Դավիթ Օհանյանն ընդգծել է, որ «Գթության խոհանոցի» շնորհիվ հարյուրավոր մարդկանց համար լուծվել է սոցիալական առաջնահերթ խնդիր: Գերմանական կարմիր խաչի Բադեն Վյուրտեմբերգի երկրամասային կազմակերպության ներկայացուցիչ, քահանա Կառլ-Հայնց Շայդեն իր հերթին կարևորել է Երևանի քաղաքապետարանի դերը այս գաղափարի կյանքի կոչման գործում:
Միջոցառման ավարտին կենտրոնի բակում հյուրերը տնկել են խորհրդանշական եղևնի: Նշենք նաև, որ արդեն 25 տարի շարունակվող բարեգործական ծրագրով Երևանի քաղաքապետարանի համաֆինանսավորմամբ Քանաքեռ-Զեյթուն, էրեբունի, Կենտրոն, Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների շուրջ 500 տարեց, միայնակ և սոցիալապես անապահով քաղաքացի, այդ թվում նաև 80 սիրիահայ, օգտվում են օրական մեկ անգամ տաք սննդից: Ծրագրի շահառուներն օգտվում են «Հուսո տուն» կենտրոնի ներքո գործող սոցիալական այլ ծառայություններից: «Գթության խոհանոց» ծրագրով մայրաքաղաքում իրականացվում են նաև «Մանկական սնունդ» և «Տնային խնամք» ենթածրագրերը:

Открыт 25-й сезон программы «Кухня милосердия»
Заместитель мэра Еревана Давид Оганян принял участие в открытии 25-ого сезона программы «Кухня милосердия», действующей при содействии региональной организации земли Баден – Вюртемберг Немецкого красного креста в административном районе Еревана Канакер-Зейтун.
На торжественной церемонии присутствовали также чрезвычайный и полномочный посол Германии в Армении Матиас Кислер, представитель региональной организации земли Баден - Вюртемберга Немецкого красного креста Карл-Хайнц Шайден, начальник управления социального обеспечения Рузанна Закарян.
Поприветствовав присутствующих и бенефициаров программы, Давид Оганян подчеркнул, что благодаря «Кухне милосердия» для сотен граждан решен важный социально значимый вопрос. В свою очередь представитель региональной организации земли Баден - Вюртемберга Немецкого красного креста Карл-Хайнц Шайден подчеркнул важность роли мэрии Еревана в реализации данной инициативы.
В завершении мероприятия во дворе центра гости посадили символическую ель.
Стоит также отметить, что в рамках действующей на протяжении 25 лет благотворительной программы, которая реализуется при софинансировании мэрии Еревана, 500 пожилых людей, одиноких и социально необеспеченных граждан, в том числе 80 сирийских армян из административных районов Еревана Канакер-Зейтун, Эребуни, Кентрон и Норк-Мараш, один раз в день получают горячее питание. Бенефициары программы пользуются также другими социальными услугами, предоставляемыми центром «Усо тун» (Дом Надежды). В рамках программы «Кухня милосердия» реализуются также программы «Детское питание» и «Уход на дому».