Մեկնարկել է նոր նախաձեռնություն՝ համայնքում սոցիալական ծառայությունների միասնական և արդյունավետ համակարգ ձևավորելու նպատակով
19.02.2026
Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի երեխաների և սոցիալական պաշտպանության վարչությունը մշտապես ուսումնասիրում է համայնքի կարիքներն ու ձևավորում լուծումներ՝ իրական աջակցություն ապահովելու համար։ Այս նպատակով մեկնարկել է նոր նախաձեռնություն՝ համայնքում սոցիալական ծառայությունների միասնական և արդյունավետ համակարգ ձևավորելու համար։
Ուսումնասիրվել է միջազգային լավագույն փորձը։ Մասնավորապես, Երևան–Քեմբրիջ քույր քաղաքների համագործակցության շնորհիվ հնարավորություն ստեղծվեց ծանոթանալու Քեմբրիջի սոցիալական ծառայությունների մոդելին և գնահատելու դրա կիրառման հնարավորությունը Երևանում։
Արդեն առկա է համայնքային սոցիալական ծառայությունների ներդրման նախագիծ և փաստաթղթային փաթեթ՝ կազմակերպության գործունեության մեկնարկը տալու համար։
Երևանի քաղաքապետարանը երևանցիների համար շարունակում է ապահովել ժամանակակից և արդյունավետ սոցիալական ծառայություններ:

Новая инициатива по созданию единой системы социальных услуг на местном уровне
Управление по вопросам детей и социальной защиты мэрии Еревана на регулярной основе анализирует потребности населения и разрабатывает меры, направленные на оказание адресной поддержки. В этой связи запущена новая инициатива по созданию единой и эффективной системы социальных услуг на уровне общин.
Был изучен передовой международный опыт. В частности, партнерство Еревана с городом-побратимом Кембриджем позволило ознакомиться с кембриджской моделью соцпомощи и оценить возможности ее адаптации в столице Армении.
На данный момент разработан проект внедрения услуг на местном уровне, а также подготовлен полный пакет документации для начала работы организации.
Мэрия Еревана продолжает совершенствовать систему социальной поддержки, предоставляя гражданам современные и эффективные услуги.