Մեկնարկում է «Երևանի բալետային 4-րդ միջազգային փառատոնը
Երևանի քաղաքապետարանի նախաձեռնությամբ հունիսի 2-ից 6-ը Թումանյանի անվան զբոսայգում կկայանա Երևանի բալետային 4-րդ միջազգային փառատոնը, որը, Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի նախաձեռնությամբ, հիմնադրվել է 2023 թվականին և այս տարիների ընթացքում միջազգային ճանաչում ու հանրային հնչեղություն է ստացել՝ դառնալով մայրաքաղաքի ամենասպասված ու գլխավոր մշակութային իրադարձություններից մեկը: Փառատոնի շնորհիվ Երևանը վերածվել է միջազգային բալետային արվեստի կարևոր հարթակի, որը համախմբում է աշխարհահռչակ թատրոնների, բալետմայստերների, արտիստների ու ստեղծագործական խմբերի։
Փառատոնին մասանկցել են Մոսկվայի «Մեծ», Սանկտ Պետերբուրգի «Մարիինյան», Բորիս Էյֆմանի ակադեմիական բալետային հռչակավոր թատրոնները, Թբիլիսիի Զ. Պալիաշվիլիի անվան օպերայի և բալետի պետական թատրոնը, նաև Երևանի Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնը։ Փառատոնն անցկացվում է բացօթյա և հազարավոր մարդկանց հնարավորություն տալիս անվճար վայելելու բալետային բարձրարվեստ ներկայացումներ:
Այս տարի ևս փառատոնը կներկայանա բացառիկ ծրագրով: Հունիսի 2-ին և 3-ին Թումանյանի անվան զբոսայգում տեղի կունենա «Թամար» բալետային ստեղծագործության համաշխարհային առաջնախաղը՝ անվանի բալետմեյստեր Իլյա Ժիվոյի բեմադրությամբ: «Ախթամար» լեգենդի հիման վրա ստեղծված բալետի երաժշտության հեղինակը շվեյցարաբնակ կոմպոզիտոր Վալերի Տոլստովն է։ Հունիսի 5-ին և 6-ին կցուցադրվի վերջին տասնամյակների հայկական բալետային ամենանշանակալի ստեղծագործություններից մեկը՝ «Սասունցի Դավիթ» բալետ-օրատորիան, որի առաջնախաղը կայացել է 2025 թվականի դեկտեմբերի 18-ին և 19-ին։

В Ереване стартует IV международный фестиваль балета
Со 2 по 6 июня в парке имени Туманяна пройдет IV международный фестиваль балета. Основанный в 2023 году по инициативе мэра Еревана Тиграна Авиняна, за прошедшие годы фестиваль получил международное признание, став одним из самых ожидаемых культурных событий столицы. Благодаря фестивалю Ереван превратился в важную площадку международного балетного искусства, объединяющую всемирно известные театры, балетмейстеров, артистов и творческие коллективы.
В разные годы в фестивале принимали участие прославленные балетные труппы Большого театра (Москва), Мариинского театра (Санкт-Петербург), Академического театра балета Бориса Эйфмана (Санкт-Петербург), Тбилисского государственного театра оперы и балета имени З. Палиашвили, а также Национального академического театра оперы и балета имени А. Спендиаряна. Фестиваль проходит под открытым небом и предоставляет тысячам зрителей возможность бесплатно наслаждаться лучшими балетными спектаклями.
В этом году фестиваль вновь представит насыщенную программу. 2 и 3 июня в парке имени Туманяна состоится мировая премьера балета «Тамар» в постановке известного балетмейстера Ильи Живого. Музыку к спектаклю, созданному по мотивам легенды «Ахтамар», написал проживающий в Швейцарии композитор Валерий Толстов. 5 и 6 июня зрителям будет представлен один из ведущих армянских балетных спектаклей последних десятилетий — балет-оратория «Сасунци Давид», премьера которого состоялась 18 и 19 декабря 2025 года.