Մեկնարկում է Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագիրը. ստորագրվել է երկու մանկապարտեզների հիմնանորոգման պայմանագիրը
Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրով քաղաքապետ Հայկ Մարությանը մրցույթում հաղթած կապալառու կազմակերպության հետ ստորագրել է հ. 36 և 49 մանկապարտեզների հիմնանորոգման պայմանագիրը՝ այդպիսով իսկ ազդարարելով ծրագրի մեկնարկը: Մանկապարտեզներում կիրականացվի էներգաարդյունավետության, սեյսմակայունության և սանիտարական չափորոշիչների բարելավում: Շենքերը կհարմարեցվեն և մատչելի կդառնան տեղաշարժման սահմանափակ հնարավորություններով անձանց համար: Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրով կհիմնանորոգվի 15 մանկապարտեզ, մի շարք նախակրթարաններում էլ կիրականացվեն էներգաարդյունավետության միջոցառումներ:
Ծրագրի աջակիցների հետ հեռավար հանդիպմանը քաղաքապետ Մարությանն ընդգծել է.
«Համաճարակի պայմաններում Ձեր աջակցությամբ կարողացանք իրականացնել շինարարական աշխատանքների ձեռքբերման մրցույթը, որի վերջնարդյունքում մեր երեխաները կունենան հիմնանորոգված, էներգաարդյունավետ և սանիտարական նորմերի պահպանմամբ մանկապարտեզներ։ Ես լիահույս եմ, որ մեր հաջորդ հանդիպումը կկայանա Երևանում, և մենք Ձեզ կներկայացնենք արդեն իսկ վերանորոգված մանկապարտեզները»,- նշել է քաղաքապետը՝ շնորհակալություն հայտնելով դոնոր կազմակերպություններին, մասնավորապես Արևելյան Եվրոպայի էներգախնայողության և շրջակա միջավայրի գործընկերության հիմնադրամի (E5P) մասնակիցներին՝ Եվրամիությանը, Շվեդիային, Գերմանիային, Լեհաստանին, Չեխիային, Լիտվային, Նորվեգիային և Թայվանյան բիզնես հիմնադրամին:
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինն իր հերթին նկատել է, որ այս ծրագիրը կբարելավի քաղաքացիների և ապագա սերունդների բարեկեցությունն ու առողջությունը:
«Շինարարության ոլորտը կարևոր նշանակություն ունի ԵՄ էներգետիկ և բնապահպանական նպատակներին հասնելու գործում: Երևանի մանկապարտեզների բավականին մեծ խմբի հիմնանորոգումը, ներառյալ սեյսմիկ ամրապնդումը, էներգաարդյունավետության միջոցառումները, հաշմանդամության խնդիրներ ունեցող մարդկանց համար շենքերի հասանելիությունը և սանիտարական ավելի լավ պայմանները դրական ազդեցություն են ունենում քաղաքացիների կյանքի որակի վրա, և ծնողներն ավելի հաճույքով են երեխաներին մանկապարտեզ տանում: Այս միջոցառումները նպաստում են կլիմայի փոփոխության հետևանքների մեղմացմանը և նվազեցնում Երևանի քաղաքապետարանի բյուջեի ծախսերն էներգետիկ ծառայությունների ոլորտում»,-նշել է ԵՄ դեսպանը:
Արևելյան Եվրոպայի էներգաարդյունավետության և շրջակա միջավայրի գործընկերության հիմնադրամի (E5P) ներկայացուցիչ Էվա Մանիկը, շնորհավորելով Երևանի քաղաքապետարանին և Եվրոպական ներդրումային բանկին՝ առաջին մրցույթը բարեհաջող ավարտելու համար, նշել է, որ հիմնադրամի կողմից տրամադրվող զգալի դրամաշնորհն ուղղվելու է էներգախնայողության լայնածավալ միջոցառումներն իրականացնելու, շենքերն ավելի ջերմակայուն դարձնելու և ծախսերը նվազեցնելու նպատակին։
Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրի ընդհանուր արժեքը շուրջ 15 միլիոն եվրո է: Այն ֆինանսավորվում է Եվրոպական ներդրումային բանկի (ԵՆԲ) կողմից՝ 7 միլիոն եվրովարկ, Արևելյան Եվրոպայի էներգաարդյունավետության և շրջական միջավայրի գործընկերության հիմնադրամի (E5P) կողմից՝ 5 միլիոն եվրո ներդրումային դրամաշնորհ, Կանաչ կլիմայի հիմնադրամի կողմից (ՄԱԿԶԾ միջոցով)՝ 1 միլիոն եվրո տեխնիկական աջակցության դրամաշնորհ և Երևանի քաղաքապետարանի կողմից՝ 2 միլիոն եվրո համաֆինանսավորում, ինչպես նաև առկա են տեխնիկական օժանդակության հավելյալ դրամաշնորհներ՝ ԵՄ համայնքային ծրագրերի աջակցության կառույցից (250, 000 եվրո), Արևելյան գործընկերության տեխնիկական աջակցության հավատարմագրային հիմնադրամից (250, 000 եվրո) և ԵՆԲ ներքին միջոցներից (50 000 եվրո):

Начинается программа по повышению энергоэффективности Еревана: подписан договор о капитальном ремонте двух детских садов
25.09.2020
В рамках программы повышения энергоэффективности Еревана мэр Айк Марутян подписал с компанией, выигравшей тендер на строительство, договор о капитальном ремонте детских садов, дав, таким образом, старт программе. В детских садах будут осуществлены работы по повышению энергоэффективности, сейсмоустойчивости и улучшению санитарных условий. Здания будут адаптированы для лиц с проблемами опорно-двигательного аппарата. Программа энергоэффективности Еревана включает капитальный ремонт 15 детских садов, а также мероприятия по повышению энергоэффективности в раде других дошкольных учреждений.
В ходе видео конференции со сторонами, поддерживающими программу мэр Марутян, в частности, подчеркнул:
«В условиях эпидемии, благодаря Вашей поддержке, мы смогли провести тендер на строительство, в результате чего наши дети пойдут в отремонтированные детские сады, где будут соблюдены нормы энергоэффективности и сейсмоустойчивости. Надеюсь, что наша следующая встреча состоится в Ереване, и мы сможем представить Вам уже отремонтированные детские сады». Мэр поблагодарил донорские организации, в частности, участников фонда Восточноевропейского партнерства по вопросам энергоэффективности и экологии E5P - Евросоюз, Швецию. Германию, Польшу, Чехию, Литву, Норвегию и Тайваньский бизнес фонд.
Руководитель делегации ЕС в Армении, посол ЕС г-жа Андреа Викторин, в свою очередь, отметила, что эта программа будет способствовать повышению качества жизни и здоровья граждан столицы и будущих поколений.
«Сфера строительства имеет важное значение для достижения целей ЕС, связанных с энергоэффективностью и экологией. Капитальный ремонт ряда детских садов Еревана, включая повышение сейсмоустойчивости и энергоэффективности, доступность зданий для людей с трудностями передвижения и улучшение санитарных условий будут иметь положительное воздействие на качество жизни людей, а родители будут с большим удовольствием водить детей в детские сады. Эти мероприятия также способствуют смягчению последствий климатических изменений и сокращают бюджетные расходы мэрии»,-отметила г-жа посол.
Представитель E5P Эва Маник, поздравив мэрию Еревана и Европейский инвестиционный банк по поводу успешного завершения первого конкурса, отметила, что гранты, предоставляемые фондом, будут направлены на масштабные мероприятия по повышению энергоэффективности, теплоизоляции зданий и сокращению расходов.
Общая стоимость программы энергоэффективности Еревана – 15 миллионов евро. Программа финансируется Европейским инвестиционным банком (кредит в 7 млн евро), E5P - (инвестиционный грант в 5 млн евро), Зеленым климатическим фондом (посредством ПРООН, 1 млн евро технической поддержки, и мэрией Еревана (2 млн евро софинансирования), а также дополнительныыми грантами технической поддержки: от отдела программ поддержки общин ЕС (250.000 евро), Фонда технического содействия Восточного партнерства (250.000 евро) и из внутренних средств ЕИБ (50.000 евро).