«Մենք հիշում ենք». կրթամշակութային ծրագիր դպրոցներում
Ֆրանսահայ անվանի կինոռեժիսոր Անրի Վերնոյի որդին՝ կինոգործիչ Պատրիկ Մալաքյանը, որ Երևան է ժամանել մասնավոր այցով, Երևանի քաղաքապետարանի հանրակրթության վարչության հրավերով մասնակցում է նաև «Մենք հիշում ենք» կրթամշակութային ծրագրին, որը նվիրված է Հայոց Մեծ եղեռնի 99-ամյակի հիշատակի օրվան։
Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանը և Պատրիկ Մալաքյանը Երևանի հ. 128 դպրոցում ներկա են եղել ծրագրում ընդգրկված միջոցառումներից մեկին։
«Ողջունելի է, որ հանդիպումներն սկսել եք հատկապես դպրոցներից. որպես հայկական՝ աշխարհում ամենակայացած համայնքներից մեկի ներկայացուցիչ, այն էլ՝ նման հարուստ կենսագրությամբ, վստահ եմ՝ Դուք շատ օգտակար ասելիք ունեք մեր դպրոցականներին։ Ֆրանսահայ համայնքը տվել է կարկառուն ներկայացուցիչներ արվեստի, գիտության բնագավառներում, ովքեր հեղինակություն են բերել հայ ազգին ոչ միայն Ֆրանսիայում, այլ նաև ողջ աշխարհում։ Հպարտ ենք Անրի Վերնոյով, ով համաշխարհային նշանակության արվեստագետ է, կինոռեժիսոր և ում ստեղծագործությունների մեջ, անգամ եթե ոչ ուղիղ կերպով, ապա գոնե հպանցիկ հայի հոգին առկա է»,- նշել է Արամ Սուքիասյանը և հավելել, որ հոկտեմբերին՝ կինոռեժիսոր Անրի Վերնոյի ծննդյան օրը, ծրագրված է Երևանում բացել նրա անունը կրող փողոցը։ Հանդիսավոր արարողությաը մասնակցելու են Անրի Վերնոյի զավակները, հարազատները։
«Ինձ համար շատ կարևոր էր գալ Հայաստան և հենց այս օրերին լինել Հայաստանում։ Ինձ Հայաստան է բերել իմ սիրտը։ Այսուհետ Երևանում հաճախ եմ լինելու. իմ հաջորդ այցին պատրաստվում եմ հայերեն խոսել և ստեղծագործական ծրագրեր էլ ունեմ այստեղ»,- ասել է Պատրիկ Մալաքյանը։
Երևանի կինոսրահներից մեկում Պատրիկ Մալաքյանը աշակերտների և ուսուցիչների հետ միասին նաև «Մայրիկ» ֆիլմն է դիտել հայերեն թարգմանությամբ, ապա զրուցել ներկաների հետ ֆիլմի և առհասարակ Անրի Վերնոյ կինոռեժիսորի ստեղծագործական կյանքի մասին։ Հանդիպմանը մասնակցել են Երևանի տարբեր դպրոցների 7-8-րդ դասարանների աշակերտներ։

Образовательно-культурная программа в ереванских школах :”Мы помним”
Сын известного французского кинорежиссера армянского происхождения Анри Верноя, режиссер Патрик Малакян, который с частным визитом прибыл в Ереван, по приглашению управления общего образования мэрии Еревана принимает участие в образовательно-культурной программе “Мы помним”, которая посвящена 99-й годовщине Геноцида армян.
Заместитель мэра Еревана Арам Сукиасян и Патрик Малакян в школе номер 128 Еревана присутствовали на одном из мероприятий.
“Приветственно, что вы начали встречи со школ: будучи представителем одного из наиболее состоявшихся армянских общин в мире, с такой богатой биографией, уверен, что у вас есть много полезной информации для наших школьников. Армянская община Франции дала многих выдающихся представителей искусства, науки, который прославили армянский народ не только во Франции, но и во всем мире. Мы гордимся Анри Верноем, который является всемирно известным режиссером, в его произведениях всегда присутствует армянский дух”,- отметил Арам Сукиасян и добавил, что в октябре - в день рождения Анри Верноя, в Ереване откроется улица, которая будет носить его имя. На торжественной церемонии будут присутствовать дети и родственники Анри Верноя.
“ Для меня было очень важно приехать в Армению и быть в Армении в эти дни. Я здесь по велению сердца. Впредь я часто буду в Ереване, к следующему моему визиту собираюсь говорить на армянском, а также реализовать творческие проекты”,- отметил Патрик Малакян.
В одном из кинотеатров Еревана Патрик Малакян вместе со школьниками и учителями посмотрел также фильм “Майрик” на армянском языке, затем побеседовал с присутствующими о фильме и о творческой жизни кинорежиссера Анри Верноя.