«Մեր աշխատանքի ամենակարևոր սկզբունքներից մեկը թափանցիկությունն է. GIS համակարգի տվյալների մեծ մասը հասանելի կլինի նաև մարդկանց համար». Տիգրան Ավինյան
Շուրջ մեկուկես տարի առաջ Երևանի քաղաքապետարանում ներդրվեց տարածատեղեկատվական միասնական GIS համակարգը: Երևանի համար ընտրվեց աշխարհի զարգացած քաղաքների մեծ մասում կիրառվող առաջատար ընկերության ստեղծած, որից հիմա օգտվում է 28 ստորաբաժանում, 150 օգտատեր, ընդհանուր առմամբ ստեղծվել են շուրջ 800 շերտեր և հարթակներ:
Համակարգի միջոցով հնարավոր է դարձել նաև հասարակական տրանսպորտի շարժակազմերում տեղադրված տեսախցիկներից ստացված տեսապատկերների արհեստական բանականության կիրառմամբ վերլուծությամբ իրականացնել փողոցների արտաքին շերտի թերությունների և կոմունալ ենթակառուցվածքի օբյեկտների բացահայտում, քարտեզագրում և տվյալների ներառում GIS հարթակ:
GIS համակարգում փորձնական կիրառվել է նաև քաղաքային պլանավորման համար նախատեսված URBAN մոդուլը՝ իրական խնդիրներ լուծելու նպատակով: Մասնավորապես, ներդրումային ծրագրերի իրականացման գրասենյակի հետ համատեղ իրականացվել է Դավթաշեն-Արաբկիր վարչական շրջանները կապող կամուրջ կառուցելու իրագործելիության նախնական գնահատման (feasibility study), տվյալահեն միջավայրի ստեղծումը:
«Հաջորդ տարվա ընթացքում գրեթե մեր բոլոր ստորաբաժանումները պարտավոր են լինելու աշխատել GIS համակարգով: Սա նրա համար է պետք, որ կարողանանաք մեկ միասնական համակարգում տարբեր շերտերում ունենալ տարածատեղեկատվական տվյալներ: Այս տվյալները, որ մենք ունենք, միայն քաղաքապետարանի անձնական օգտագործման տվյալները չեն, այս տվյալների մեծ մասը մենք դարձնելու ենք հասանելի նաև մարդկանց համար: Մեր աշխատանքի ամենակարևոր սկզբունքներից մեկը թափանցիկությունն է»,- նշել է քաղաքապետը:
Երևանի գլխավոր հատակագծում Հրազդանի կիրճն ամրագրվել է որպես հատուկ պահպանման գոտի: ԱԶԲ աջակցությամբ մշակվում է վերականգնվող գոտու հայեցակարգ և կառավարման պլան: Ընդ որում, ծրագիրը ներառում է նաև Երևանյան լճի տարածքը, դրա սեյսմիկ գնահատումն ու ջրամբարի տիղմի մաքրումը:
Նշենք, որ Հրազդան կիրճին բնության հատուկ պահպանվող տարածքի կարգավիճակ շնորհելու նպատակով շրջակա միջավայրի նախարարության կողմից շրջանառվող օրենքի փոփոխության նախագիծը դեռևս քննարկման փուլում է:
Երևանյան կանգառասրահներում տեղադրվում են էլեկտրոնային չվացուցակներ: 35 կանգառասրահում դրանք արդեն իսկ առկա են, իսկ մինչև տարեվերջ 42 կանգառներում այս ծառայությունը հասանելի կդառնա ուղևորներին:
Երևանի տրոլեյբուսային հավաքակազմը կհամալրվի ևս 45 նոր շարժակազմով. տրոլեյբուսների մատակարարումը նախատեսվում է մինչև 2026թ. ապրիլ-մայիս ամիսները:
2025թ. Երևանի կենդանաբանական այգում իրականացվել են ինչպես ընդհանուր օգտագործման հանրային տարածքի և ենթակառուցվածքների բարեկարգման, այնպես էլ կենդանիների բարեկեցությունն ապահովելու միջոցառումներ։ Կառուցվել են նոր ազատավանդակներ:
Երևանի ենթակայության դպրոցներում «խելացի» սարքավորումների՝ հեռախոսների, ժամացույցների, պլանշետների սահմանափակման միասնական մոտեցման ներդրման ծրագիրը քննարկվել և հավանության է արժանացել բոլոր՝ 151 դպրոցների խորհրդակցական և կառավարման մարմինների կողմից։
Ձմռան ամիսների համար մշակվել և հաստատվել է ձնամաքրման ու սանմաքրման գործողությունների ամբողջական պլանը։ Իրականացվել է անհրաժեշտ միջոցների բաշխումը․ ձմեռային սպասարկման աշխատանքների համար ընդհանուր առմամբ նախատեսված է 241 միավոր տեխնիկա, որոնցից 216-ը պատկանում է ԵԱՍՄ համայնքային հիմնարկին, իսկ 25-ը՝ «Կանաչապատում» ՀՈԱԿ-ին։ Աշխատուժի առումով աշխատանքներում կներգրավվի 614 աշխատակից, որոնցից 339-ը՝ ԵԱՍՄ հիմնարկի, իսկ 275-ը՝ կանաչապատման ծառայության աշխատակիցներ:
Վարչական շրջանները կշարունակեն տնտեսվարողների ծանուցման գործընթացը՝ Երևանի ավագանու սահմանած կարգը պահպանելու վերաբերյալ: Համաձայն որոշման, տնտեսվարողները պարտավոր են ոչ միայն ամեն օր մաքրել տեղացած ձյունը, այլև տեղումների դադարից հետո ձյան ու սառույցի կուտակումներից մաքրել մայթերի ասֆալտբետոնե ծածկերը և սալիկապատ հատվածները:
Երևանի արևելյան և հարավային հատվածներում գազամատակարարման նոր ցանց կառուցելու այս տարվա ծրագրով նախատեսված էր 24.7 կմ գազատարի կառուցում՝ 12 փողոցներում: Այս պահի դրությամբ աշխատանքներն ավարտված են ինը փողոցներում՝ 17.1 կմ երկարությամբ, վերջին աշխատանքներն են ընթանում Վարդաշենում։ Ծրագիրը կունենա շարունակություն 2026թ. 7.5 կմ ներառյալ Նոր Խարբերդ թաղամասը՝ բաշխիչ ցանցով 50 կմ։ 2026թ. Երևանում կառուցվելու է նոր գազաբաշխիչ կայան, ինչը չի ունեցել քաղաքը երբևէ, բացի առկա այն արտաքաղաքային երեք գազաբաշխիչ կայաններից և մեկը՝ Նուբարաշենում։
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը 2025թ. իրականացված շուրջ 80 նախագծերով 41.2 կմ երկարությամբ նոր մալուխագծեր է անցկացրել: Ավարտվել է 40 բաշխիչ ենթակայանների վերանորոգումը: Ներդրումային ծրագիրը կշարունակվի նաև 2026թ.: 26 կմ երկարությամբ նոր մալուխագծեր անցկացնելու համաձայնությունն արդեն տրված է: Ծրագիրը կընդլայնվի:
2025 թվականից աննախադեպ ծավալի աշխատանքներ են մեկնարկել նաև ջրամատակարարման որակը բարելավելու նպատակով: ՀՀ ջրային կոմիտեի կողմից 118 կմ երկարությամբ ջրամատակարարման ցանցի արդիականացման ծրագիր է իրականացվում չորս վարչական շրջաններում՝ մասնավոր տնատիրությունների համար: Գործընթացը շարունակվում է: 2026թ. նախատեսվում է մեկնարկել 91.6 կմ՝ յոթ վարչական շրջաններում: Այս երկու ծրագրերի իրագործմամբ ակնկալվում է ունենալ ավելի քան 200 կմ-ոց ջրամատակարարման բարելավված նոր ցանց: Հարկ է նշել նաև, որ 2023թ. վերջին մեկնարկած ծրագրով պետություն-համայնք գործակցության շնորհիվ մասնավոր տնտատիրությունների 50 %-ից ավելին կունենա հուսալի և որակյալ ջրամատակարարում: Միևնույն ժամանակ ծրագիրը կհանգեցնի ջրի ֆիզիկական կորուստների նվազեցման:
Ընթացիկ տարում կառավարության աջակցությամբ Երևանի 22 հասցեներում իրականացվել է ջրահեռացման համակարգի ներդրումային ծրագիր: Գործընթացը 21 հասցեներում ամբողջությամբ ավարտված է:
Ջրահեռացման համակարգում այս պահի դրությամբ 58 կմ նոր կոյուղատար համակարգ է կառուցվել: Միայն 2023-2025թթ. 46.7 կմ «Վեոլի ջուր» - քաղաքապետարան համատեղ ծրագրերով, միայն Երևանի քաղաքապետարանի միջոցներով՝ 35 կմ: Երևանը համայնք դառնալուց հետո՝ 2009թ.-ից ի վեր առաջին անգամ է իր միջոցներից 2.8 մլրդ դրամ ներդրմամբ իրագործում կոյուղատար ցանցի բարելավման ծրագիր, այն դեպքում, երբ այդ ամբողջ գույքը պետական սեփականություն է և հանձնված է մասնավորի կառավարմանը:

«Один из главных принципов нашей работы — прозрачность. Большая часть данных в ГИС-системе будет доступна и гражданам», — Тигран Авинян
22.12.2025
Примерно 1,5 года назад в мэрии Еревана была внедрена единая информационная система ГИС. Для города была выбрана система, разработанная ведущей компанией, которая успешно применяется в большинстве развитых городов мира. В настоящее время системой пользуются 28 подразделений и 150 сотрудников; создано около 800 слоев и платформ.
Система также позволяет анализировать видеоматериалы с камер, установленных в общественном транспорте. С помощью искусственного интеллекта выявляются дефекты дорожного покрытия и объектов коммунальной инфраструктуры, проводится их картирование и интеграция данных в ГИС-платформу.
Для решения практических задач в ГИС-системе был опробован модуль «URBAN». В частности, совместно с офисом по реализации инвестиционной программы было проведено технико-экономическое обоснование для строительства моста, который соединит административные районы Давташен и Арабкир.
«В следующем году практически все наши подразделения будут работать с ГИС-системой. Это необходимо для обеспечения доступа ко всем данным в рамках единой платформы. Эти данные предназначены не только для внутреннего использования мэрии — значительную их часть мы также планируем предоставить в открытый доступ. Один из ключевых принципов нашей работы — прозрачность», — подчеркнул мэр.
Разданское ущелье выделено в Генеральном плане Еревана как особая природоохранная зона. При поддержке Азиатского банка развития ведётся разработка концепции и плана управления рекреационной зоной. Программа также охватывает территорию Ереванского озера и предусматривает проведение сейсмической оценки, а также очистку водохранилища от ила.
Следует отметить, что проект о внесении изменений в закон, инициированный Министерством окружающей среды и предусматривающий присвоение Разданскому ущелью статуса особо охраняемой природной территории, в настоящее время находится на стадии обсуждения.
На автобусных остановках Еревана устанавливаются электронные табло с расписанием движения транспорта. В настоящее время они установлены на 35 остановках, до конца текущего года общее число остановок, оснащённых данным сервисом, увеличится до 42.
Троллейбусный парк Еревана будет пополнен 45 новыми единицами подвижного состава. Поставка троллейбусов запланирована на апрель–май 2026 года.
В 2025 году в зоопарке Еревана был реализован комплекс мер, направленных на улучшение общественного пространства, развитие инфраструктуры общего пользования, а также обеспечение комфортных условий для животных. В рамках программы были построены новые вольеры.
Администрации и советы всех 151 школы Еревана одобрили программу единого подхода к ограничению использования «умных» устройств (смартфонов, смарт-часов и планшетов) в учебное время.
Разработан и утверждён комплексный план работ по уборке снега и санитарной очистке на зимний период. Выделены необходимые ресурсы: для проведения зимних работ запланировано использование 241 единицы техники, из которых 216 предоставлены компании по вывозу мусора и санитарной очистке Еревана, а 25 — ОНКО «Озеленение и охрана окружающей среды». Будут привлечены 614 сотрудников, в том числе 339 работников компании по вывозу мусора и 275 сотрудников организации «Озеленение и охрана окружающей среды».
Административные районы продолжат информировать предпринимателей о правилах, утверждённых Советом старейшин Еревана. Согласно действующим правилам, предприятия обязаны не только ежедневно убирать выпавший снег, но и очищать от снега и льда асфальтобетонные покрытия и тротуары после окончания снегопада.
В текущем году план расширения газопроводной сети в восточной и южной частях Еревана предусматривает обустройство 24,7 км газопроводов на 12 улицах города. Работы уже завершены на девяти участках общей протяжённостью 17,1 км; завершающий этап проходит в районе Вардашен. Проект продолжится в 2026 году.
В следующем году запланировано строительство ещё 7,5 км газопровода, в том числе в районе Нор-Харберд. В рамках проекта общая протяжённость газораспределительной сети достигнет 50 км. Кроме того, в Ереване планируется строительство новой газораспределительной станции, которая станет первой станцией, расположенной в границах города. В настоящее время три действующие станции находятся за пределами города, ещё одна — в административном районе Нубарашен.
Компания «Электрические сети Армении» проложила 41,2 км новых кабельных линий; в течение 2025 года было реализовано около 80 проектов. Завершена реконструкция 40 распределительных подстанций. Инвестиционная программа продолжится в 2026 году: уже получено разрешение на прокладку ещё 26 км кабельных линий, что свидетельствует о планах по дальнейшему расширению проекта.
С 2025 года ведется беспрецедентная работа по повышению качества водоснабжения. Водный комитет Республики Армения реализует программу модернизации 118-километровой сети водоснабжения частного сектора в четырех административных районах. В 2026 году планируется ввод в эксплуатацию еще 91,6 км сетей в семи районах. По итогам реализации этих двух проектов будет создана новая, усовершенствованная сеть протяженностью более 200 км. Благодаря программе государственно-общинного партнерства, запущенной в конце 2023 года, более 50% частных домохозяйств будут обеспечены качественным водоснабжением. Кроме того, проект позволит существенно сократить потери воды.
В 2025 году при поддержке правительства на 22 участках Еревана была реализована инвестиционная программа по развитию канализационной сети. На данный момент работы полностью завершены на 21 участке.
К настоящему времени проложено 58 км новых канализационных сетей. За период 2023–2025 годов в рамках совместных программ с компанией «Веолия джур» было построено 46,7 км сетей, и ещё 35 км — за счёт собственных средств мэрии Еревана.
Примечательно, что с 2009 года городские власти впервые реализуют такую масштабную модернизацию водоотведения, выделив 2,8 млрд драмов из бюджета общины. Инвестиции направлены в инфраструктуру, которая, несмотря на нахождение в государственной собственности и передачу в частное управление, нуждалась в срочном обновлении.